15 LAT DZIAŁALNOŚCI FUNDACJI CEMEX „BUDUJEMY PRZYSZŁOŚĆ”

builderpolska.pl 4 dni temu

Warsztaty ekologiczne, remont domu dziecka, budowa ścieżki sensorycznej – to tylko kilka spośród ponad 600 projektów zrealizowanych przy udziale Fundacji Cemex „Budujemy Przyszłość”. Od 15 lat Fundacja wspiera sąsiadów Cemex, przyznając granty na lokalne przedsięwzięcia i prowadząc działania edukacyjne. O aktywnościach Fundacji Cemex z Dominiką Sztuką-Arak – jej Prezeską oraz Agnieszką Rutkowską – Wiceprezeską rozmawia Danuta Burzyńska, Redaktor Naczelna „Buildera”.

Danuta Burzyńska: Fundacja Cemex powstała 15 lat temu. W jakim celu została utworzona?
Dominika Sztuka-Arak:
Nasza fundacja powstała przede wszystkim po to, by wspierać i współtworzyć inicjatywy społeczne w sąsiedztwie zakładów Cemex – cementowni, wytwórni betonu towarowego i kopalń kruszyw. Ten cel realizujemy od 2009 roku. Fundacja jest strategicznym partnerem Cemex Polska, z którym współpracuje przy realizacji Strategii Wpływu Społecznego firmy. Współpracuje również z lokalnymi społecznościami zgodnie z zasadami partnerstwa i współtworzenia, wychodząc z założenia, iż to właśnie lokalni interesariusze najlepiej znają swoje potrzeby i wiedzą, jak je zrealizować.

D.B.: W jaki sposób Fundacja Cemex wspiera lokalne inicjatywy?
D.S.-A.:
Znakiem rozpoznawczym naszej fundacji stały się dwa konkursy grantowe. W pierwszym z nich startują co roku lokalne instytucje edukacyjne i organizacje pozarządowe. O środki na swoje przedsięwzięcia ubiegają się m.in. publiczne szkoły i przedszkola, gminne ośrodki kultury, domy dziecka, biblioteki oraz fundacje i stowarzyszenia działające w sąsiedztwie zakładów Cemex.

Na przestrzeni 15 lat rozpatrzyliśmy pozytywnie aż 300 takich wniosków. w tej chwili na dofinansowanie mogą liczyć przede wszystkim inicjatywy związane z ochroną środowiska i ekologią wpisujące się w globalną strategię naszego Fundatora Cemex Future in Action, co znalazło odzwierciedlenie w nowej nazwie konkursu – „Fabryka EKO Pomysłów”, znanego wcześniej jako „Fabryka Pomysłów”.

Agnieszka Rutkowska: Drugim filarem działań Fundacji jest Konkurs Wolontariatu. O granty ubiegają się w nim wolontariusze – pracowniczki i pracownicy Cemex. Najlepiej ocenione wnioski uzyskują dofinansowanie, a dzięki pozyskanym w ten sposób środkom wolontariusze mogą zrealizować własne pomysły. Ich projekty odpowiadają na lokalne wyzwania i potrzeby, a powstają i są realizowane w porozumieniu z miejscowymi organizacjami społecznymi oraz instytucjami edukacyjnymi. W efekcie spotykają się z bardzo pozytywnym odzewem – w akcje wolontariatu, związane m.in. z kulturą, opieką nad bezdomnymi zwierzętami czy ochroną środowiska, angażują się osoby mieszkające w sąsiedztwie naszych zakładów i przedstawiciele partnerów biznesowych.

D.B.: Jakie inne działania prowadzi Fundacja?
A.R.:
Duże znaczenie mają dla nas działania edukacyjne. Z myślą o lokalnych społecznościach – zwłaszcza dzieciach i młodzieży, a także osobach w wieku senioralnym – organizujemy warsztaty i szkolenia. Ich uczestnicy poszerzają swoją wiedzę na temat bezpiecznych zachowań, zdobywają nowe, istotne kompetencje, a także integrują się z przedstawicielami innych pokoleń. Z roku na rok przybywa także zajęć poświęconych ekologii i zrównoważonemu rozwojowi, organizowanych przez nas pod nazwą „Zielonych Warsztatów”.

D.B.: Skąd rosnące zaangażowanie Fundacji w przedsięwzięcia związane ze środowiskiem?
D.S.-A.:
Od początku istnienia Fundacji jej celem jest podnoszenie jakości życia lokalnych społeczności. Tymczasem w ostatnich latach nasi sąsiedzi zwracają coraz większą uwagę na zmiany klimatu. Wiemy, jakie bywają konsekwencje nowych zjawisk pogodowych i jakie mogą być ich skutki w przyszłości. Obszar ten jest także spójny ze Strategią Klimatyczną „Future in Action” realizowaną przez naszego Fundatora. Właśnie dlatego przedsięwzięcia związane z ekologią znalazły się w centrum naszej uwagi, a priorytetem Fundacji stało się podejmowanie i wspieranie inicjatyw, które mogą przeciwdziałać zmianom klimatycznym.

A.R.: O naszym rosnącym zaangażowaniu w tym obszarze świadczy m.in. wzbogacanie tematyki warsztatów o wątki związane z ekologią i ochroną klimatu oraz promowanie projektów związanych ze zrównoważonym rozwojem w konkursie „Fabryka EKO Pomysłów”. Dodatkowo w grudniu ubiegłego roku nasza fundacja znalazła się w gronie organizacji społecznych – pierwszych sygnatariuszy „Deklaracji organizacji społecznych na rzecz klimatu”.

D.B.: Czego można życzyć Fundacji na kolejne 15 lat?
D.S.-A.:
Od początku dbamy o to, by nasze działania odpowiadały na realne potrzeby lokalnych społeczności. Z informacji zwrotnych, które uzyskujemy od mieszkańców, wynika, iż projekty, które realizujemy lub wspieramy, mają dla ich beneficjentów dużą wartość. Życzyłybyśmy sobie, żeby za 15 lat nasze działania były oceniane co najmniej tak pozytywnie jak dotychczas. Będzie to dla nas największa nagroda.

Idź do oryginalnego materiału