Według amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd „jednostronnie wyrwać władzom regulacyjnym” od Stanów Zjednoczonych, jeżeli chodzi o kryptowaluty. pozew z 18 stanów. Stany te chcą wstrzymać działania egzekwowania prawa SEC, aby zamiast tego mogły zarządzać regulacjami dotyczącymi kryptowalut. Jako powód w pozwie wymieniony jest także Fundusz Edukacyjny DeFiA lobbysta specjalnego zainteresowania.
Kontrowersyjny przewodniczący SEC Gary Gensler jest wymieniony w pozwie wraz z innymi komisarzami SEC. Sposób, w jaki Gensler traktował kryptowaluty podczas swojej kadencji na stanowisku przewodniczącego, uczynił go workiem treningowym dla branży – a także dla Republikanów, takich jak prezydent-elekt Donald Trump.
SEC Genslera odnotowała wzrost znaczące zwycięstwa z branżą kryptowalut — a w wielu sprawach sądowych sędziowie zgodzili się, iż SEC ma jurysdykcję nad kryptowalutami. „Zdecydowane twierdzenie SEC o jurysdykcji regulacyjnej jest nie do utrzymania” – stwierdza pozew. „Zasoby cyfrowe, o których tu mowa, to właśnie aktywa, a nie umowy inwestycyjne objęte federalnymi przepisami dotyczącymi papierów wartościowych”.
Jest to zarówno denerwujące, jak i wysoce dyskusyjne. Coinbase, która jest pozywana przez SEC, argumentuje, iż pozew powinien zostać oddalony, ponieważ Coinbase nie zajmuje się obrotem papierami wartościowymi. Sędzia okręgowy USA Katherine Polk Failla wydał orzeczenie przeciwko Coinbase – i sprawa jest w toku. „Nomenklatura„ krypto ”może pochodzić z niedawnej przeszłości, ale kwestionowane transakcje bez problemu mieszczą się w ramach stosowanych przez sądy do identyfikacji papierów wartościowych od prawie osiemdziesięciu lat” – napisał Failla
W pozwie stany argumentują również, iż istnieje precedens tzw główne pytania doktryny oznacza, iż SEC nie powinna wszczynać postępowań sądowych przeciwko branży kryptograficznej bez zgody Kongresu. To również jest wysoce dyskusyjne: sędziowie odrzucili tę argumentację z Laboratoria Terraform I Baza monet.