2 lata po upadku FTX, giełda pozywa Changpeng Zhao i Binance na 1,76 miliarda dolarów!

cryps.pl 1 miesiąc temu
Zdjęcie: Changpeng Zhao


Dziś mijają równe 2 lata do momentu, w którym niegdyś druga największa giełda kryptowalut na świecie złożyła wniosek o ochronę przed upadłością na podstawie rozdziału 11. Wczoraj natomiast jej masa upadłościowa pozwała giełdę Binance oraz jej byłego dyrektora generalnego – Changpeng Zhao – na kwotę 1,76 miliarda dolarów. Sprawa jest jednak dość kuriozalna.


  • FTX złożyło wczoraj pozew przeciwko Binance oraz Changpeng Zhao domagając się odzyskania 1,76 miliarda dolarów.
  • Chodzi bowiem o odkupienie od Binance udziałów firmy Bankmana-Frieda, którego ten dokonał w 2021 roku.
  • Teraz masa upadłościowa twierdzi, iż transakcja ta nie była legalna, bowiem już wtedy zarówno FTX, jak i Alameda były tak naprawdę niewypłacalne.

FTX wysuwa w sądzie absurdalne żądania wobec Binance

Masa upadłościowa zbankrutowanej równo 2 lata temu giełdy kryptowalut FTX prowadzi dosyć dziwną politykę w celu pozyskania kapitału, który jest jej potrzebny na poczet spłaty wierzycieli.

Ich strategia opiera się na pozywaniu wielu czołowych firm z branży kryptowalut, którym zarzuca się nieuczciwe praktyki, które przyczyniły się w pewnym stopniu do załamania płynności na platformie dowodzonej przez Sama Bankmana-Frieda.

W ten oto sposób udało się zawrzeć umowę z giełdą Bybit, w ramach której FTX pozyska 228 milionów dolarów.

Teraz jednak otrzymujemy doniesienia o pozwie złożonym przeciwko Changpeng Zhao oraz założonej przez niego giełdzie Binance. Od nich masa upadłościowa domaga się kwoty 1,76 miliarda dolarów zarzucając jej udział w oszukańczej transakcji.

Ironią całej tej sytuacji jest fakt, iż to podmioty reprezentowane przez powodów, czyli FTX oraz jej siostrzana firma Alameda Research, dokonały tej transakcji.

Chodzi bowiem o odkupienie przez Sama Bankmana-Frieda udziałów FTX, w których posiadaniu było Binance. Cała sytuacja miała miejsce w 2021 roku. Trzymajcie się mocno, bowiem roszczeniowość FTX przechodzi na nowy poziom bezczelności.

Jak napisano w złożonym akcie oskarżenia, w listopadzie 2019 roku Binance pierwszy raz nabyło 20% udziałów w firmie FTX.com. Transakcja ta została przeprowadzona w formie ponad miliona tokenów BNB, jak ustalono w ramach umowy z Samem Bankman-Friedem.

Następnie, w 2020 roku kierownictwo Binance weszło w posiadanie 18,4% udziałów w West Realm Shires Services, czyli spółce kontrolującej amerykański oddział FTX.

Dokumentacja przedstawia zapis dot. transakcji opiewającej na łączną kwotę 1,76 miliarda dolarów w tokenach FTT, BNB oraz BUSD.

Teraz natomiast stwierdzono, iż transakcje te zostały jednak przeprowadzone niezgodnie z prawem, bowiem już wtedy pośrednicząca w niej wspomniana firma Alameda nie była wypłacalna, a środki, jakie przesłano do Binance, pochodziły z defraudacji od klientów FTX.

Wychodzi więc na to, iż masa upadłościowa FTX domaga się unieważnienia odkupienia udziałów tej firmy od Binance i zwrotu przesłanej kwoty.

Ponadto oskarża się Changpeng Zhao o celowe doprowadzenie do upadku giełdy SBFa poprzez szerzenie szkodliwej propagandy. Chodzi bowiem o “serię fałszywych, wprowadzających w błąd i oszukańczych tweetów”.

In the spirit of transparency, might as well share the actual note, sent to all Binance team globally a few hours ago.https://t.co/IUNkPcLC8T pic.twitter.com/XGlIJB7EV5

— CZ 🔶 BNB (@cz_binance) November 9, 2022

Dotyczy to sytuacji, gdy 2 lata temu ówczesny prezes Binance napisał, że zamierza sprzedać swoje udziały w tokenie FTT.

Było to następstwo pojawienia się raportu serwisu Coindesk dot. manipulacji rynkowych, jakich dokonywał Sam Bankman-Fried. Finalnie kurs wspomnianej kryptowaluty się załamał, a klienci FTX rzucili się w panice do wypłacania swoich środków z tej platformy.

2 lata temu upadło FTX

Jak wspominałem wyżej, dziś mijają 2 równe lata od momentu, gdy giełda FTX ogłosiła wejście w stan upadłości, a Sam Bankman-Fried zrezygnował z pełnienia funkcji dyrektora generalnego oraz prezesa zarządu.

Press Release pic.twitter.com/rgxq3QSBqm

— FTX (@FTX_Official) November 11, 2022

W międzyczasie odbył się jego proces sądowy, który skutkował skazaniem go na 25 lat więzienia za liczne manipulacje i oszustwa finansowe opiewające na ponad 8 miliardów dolarów.

Jego wspólniczka, która była słupem pełniącym rolę dyrektora generalnego w Alameda Research – Caroline Ellison – usłyszała w sądzie wyrok 2 lat pozbawienia wolności, który zaczęła odbywać w minionym tygodniu.

Tal skrajnie niska kara w stosunku do popełnionych przez nią przestępstw jest wynikiem ścisłej współpracy z władzami USA oraz pogrążenia SBFa w sądzie.

Inny z dyrektorów FTX – Ryan Salame – został skazany na 7,5 roku więzienia.

Całość historii, zaczynając od genezy powstania, a kończąc na upadku FTX oraz skazaniu założyciela giełdy, znajdziecie w tym miejscu.

Idź do oryginalnego materiału