
Wywieś flagę i uczcij polskie barwy narodowe! 2 maja obchodzimy bowiem wyjątkową uroczystość — Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Tego dnia każdy z nas może uczcić „Biało-Czerwoną” flagę, wywieszając ją na swoim domu lub balkonie albo samochodzie.
2 maja wywieś flagę i bądź dumny z polskiej tożsamości! Z tą datą wiążą się dwa święta — Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Przypominają one o dumie z narodowych symboli oraz więzi łączącej nas z rodakami rozsianymi po całym świecie. Warto dowiedzieć się, jak prawidłowo prezentować polskie barwy narodowe.
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej — kiedy i dlaczego wywieszamy flagę?
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej został ustanowiony przez Sejm w 2004 r. Ma on wyrażać szacunek do flagi państwowej oraz propagować wiedzę o polskiej tożsamości i symbolach narodowych. Wywieś flagę 2 maja i włącz się w to piękne święto!
Tego samego dnia obchodzimy również Dzień Polonii i Polaków za Granicą, ustanowiony w 2002 r. z inicjatywy Senatu RP. Święto to upamiętnia zasługi Polaków żyjących poza granicami kraju w walce o niepodległość i kultywowanie polskości.
Dlaczego 2 maja obchodzimy Dzień Flagi RP?
2 maja ma uzasadnienie historyczne. Tego dnia 1945 r. żołnierze 1. Dywizji Kościuszkowskiej zawiesili biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa w Berlinie. Symbolicznie zdobywając stolicę hitlerowskich Niemiec, polscy żołnierze przyczynili się do zakończenia II wojny światowej — czytamy na stronie internetowej Wojska Polskiego.
Według danych historycznych wyczynu tego dokonało pięciu śmiałków. Generalnie z czasem obrósł on legendą. Historyk dr Zbigniew Wawer ujawnił w 2005 r., iż narazili się przez to, w efekcie:
Rosjanie zastrzelili pierwszego Polaka, który zawiesił biało-czerwoną flagę na berlińskiej kolumnie. Jednak na postument weszli zaraz kolejni polscy żołnierze.
Wywieś flagę — historia biało-czerwonych barw
Polskie barwy narodowe wywodzą się z herbów Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego.
- biel — symbolizuje biel orła z godła Polski oraz biel rycerza z herbu Litwy (Pogoń),
- czerwień — pochodzi od tła tarcz herbowych.
Na fladze biel znajduje się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce kolor godła ma pierwszeństwo przed kolorem tła. jeżeli natomiast zwisa pionowo, wówczas biały kolor powinien znajdować się po lewej stronie dla patrzącego w kierunku północnym lub zachodnim. Warto pamiętać, iż w Polsce flaga państwowa zawsze ma pierwszeństwo przed innymi flagami, a jej barwy podlegają ochronie prawnej.
Wywieś flagę z szacunkiem!
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało specjalny miniprzewodnik „Biało-Czerwona”, który przypomina o zasadach eksponowania flagi. Wywieś więc flagę zgodnie z tradycją — biały pas zawsze powinien być u góry. Ponadto flaga musi być czysta i nieuszkodzona. Nie może być pomięta i postrzępiona.
Flagi można także eksponować w formie biało-czerwonej kokardy noszonej w klapie marynarki lub żakietu. W tym wypadku biel znajduje się w centrum, a okala ją czerwony kolor. Pamiętajmy, iż prezentowanie flagi to wyraz szacunku dla naszej historii i tożsamości narodowej. Dlatego też Biało-Czerwona nigdy nie może dotykać: podłogi, ziemi, bruku, wody.
Element | Informacja |
Data obchodów święta/świąt | 2 maja |
Święta — nazwy | Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, Dzień Polonii i Polaków za Granicą |
Cel obchodów | Wyrażenie szacunku dla flagi, promocja polskich symboli narodowych |
Pochodzenie kolorów narodowych Polski | Biel – orzeł Polski i rycerz Litwy, Czerwień – tło tarcz herbowych |
Zasady eksponowania flagi | Biały pas na górze, flaga czysta i szanowana |
Wywieś flagę 2 maja i bądź dumny z kolorów narodowych! Akcja #mojaflaga zachęca do takiego działania
Źródła: IPN, MSWiA