W 2014 r., podczas szczytu w Walii, państwa członkowskie NATO zobowiązały się do wydawania na obronność co najmniej 2 proc. PKB. Decyzję tę podjęto w odpowiedzi na aneksję Krymu przez Rosję. Po upływie 11 lat wciąż nie wszystkie kraje należące do paktu wypełniają to postanowienie.
Presja Trumpa rośnie
Wielokrotnie przypominał o nim prezydent USA Donald Trump. Wypełnienia postanowienia domagał się w trakcie swojej pierwszej kadencji na stanowisku głowy państwa, w latach 2017-21. W styczniu, podczas przemówienia do uczestników Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, prezydent Trump zapowiedział, iż zwróci się do państw NATO o zwiększenie wydatków obronnych do poziomu 5 proc. PKB. Polska w tym roku przeznaczy na nie 4,7 proc. PKB. To największy udział procentowy ze wszystkich. Reklama
Jak informuje PAP, członkowie NATO odczuwają presję ze strony prezydenta Donalda Trumpa, aby zwiększyć wydatki na obronność. Dlatego Mark Rutte zapowiedział, iż temat ten zostanie poruszony w przyszłym tygodniu, podczas spotkania ministrów obrony państw NATO w Brukseli.
700 mld dolarów na obronność
Sekretarz generalny NATO powiadomił o przeanalizowaniu danych dotyczących wydatków na obronność państw członkowskich. Z analizy wynika, iż są one coraz większe. “W rzeczywistości wydatki Europy i Kanady wzrosły o 20 proc. w 2024 r., co oznacza, iż łączna kwota dodatkowych inwestycji w ostatnich latach wzrosła z 640 do 700 mld dol." — zwrócił uwagę szef Sojuszu.
NATO poinformowało, iż na razie nie może udostępnić bardziej szczegółowych danych. Zapowiedziało, iż więcej informacji zostanie przedstawionych podczas spotkania ministrów obrony państw Sojuszu w przyszłym tygodniu, w Brukseli.
W 2025 r. NATO podniesie poprzeczkę
Nowe zobowiązanie Sojuszu w zakresie wydatków na obronność ma zostać przyjęte w 2025 r. “Musimy zwiększyć wydatki na obronność, musimy zwiększyć produkcję zbrojeniową” – powiedział sekretarz generalny NATO podczas ostatniego szczytu UE w Brukseli.
Wcześniej, w październiku 2024 r., podczas pierwszego, publicznego wystąpienia jako Sekretarz Generalny NATO Mark Rutte podkreślił, iż w związku z obronnością należy zwiększyć i lepiej wyposażyć wojsko, wzmocnić przemysł obronny - poprawić zdolności produkcyjne, postawić na inwestycje w innowacje i zapewnić związane z obronnością bezpieczeństwo łańcuchom dostaw.