200 zł i tak od sześciu lat. Komu przysługuje zasiłek pielęgnacyjny?

1 dzień temu
Zdjęcie: Polsat News Polityka


Zasiłek pielęgnacyjny to świadczenie wspierające przeznaczone dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. To forma comiesięcznego wsparcia, które przysługuje niezależnie od uzyskiwanych dochodów. Ile w tej chwili wynosi zasiłek pielęgnacyjny i kto go może otrzymać w 2025 roku?


Komu przysługuje zasiłek pielęgnacyjny?


Zasiłek pielęgnacyjny to jedno ze świadczeń opiekuńczych przyznawanych w ramach świadczeń rodzinnych. Jego celem jest częściowe pokrycie kosztów związanych z koniecznością zapewnienia pomocy i opieki osobie, która z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności nie jest zdolna do samodzielnej egzystencji.


Zgodnie z przepisami zasiłek pielęgnacyjny przysługuje:


● osobom powyżej 75. roku życia,
● dzieciom z orzeczeniem o niepełnosprawności, bez względu na wiek,
● osobom powyżej 16. roku życia z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności,
● osobom powyżej 16. roku życia z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, o ile niepełnosprawność ta powstała przed ukończeniem 21. roku życia.Reklama
Co więcej, zasiłek pielęgnacyjny przysługuje również cudzoziemcom, o ile spełnią oni warunki określone w przepisach. Przyznanie zasiłku nie jest natomiast zależne od dochodu rodziny ani wnioskodawcy.


Ile wynosi zasiłek pielęgnacyjny w 2025?


W 2025 roku zasiłek pielęgnacyjny wynosi 215,84 zł miesięcznie. Stawka ta obowiązuje od 2019 r. i mimo rosnących kosztów życia oraz inflacji nie była waloryzowana już od kilku lat.
Zasiłek pielęgnacyjny wypłacany jest co miesiąc i przysługuje przez cały okres, w którym spełnione są warunki do jego otrzymywania.


Jak złożyć wniosek o zasiłek pielęgnacyjny?


Aby otrzymać zasiłek pielęgnacyjny konieczne jest złożenie wniosku o ustalenie prawa do świadczenia. Wniosek składa się w urzędzie gminy lub miasta adekwatnym ze względu na miejsce zamieszkania osoby uprawnionej. W zależności od indywidualnego przypadku do wniosku należy dodatkowo dołączyć:
● skrócony akt urodzenia (w przypadku dzieci) lub inny dokument urzędowy potwierdzający wiek dziecka,
● orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności ze wskazaniem, iż niepełnosprawność powstała do 21. roku życia,
● orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności bez względu na wiek.
o ile wniosek o zasiłek pielęgnacyjny zostanie złożony w ciągu 3 miesięcy od dnia wydania orzeczenia o niepełnosprawności lub jej stopniu, to wówczas świadczenie będzie przysługiwać od miesiąca, w którym zostało wydane orzeczenie. jeżeli zaś wniosek zostanie złożony po upływie 3 miesięcy, to wtedy zasiłek pielęgnacyjny będzie przysługiwał dopiero od miesiąca złożenia wniosku.


Kiedy zasiłek pielęgnacyjny nie przysługuje?


Zasiłek pielęgnacyjny nie będzie przede wszystkim przysługiwał osobom, które pobierają dodatek pielęgnacyjny. Poza tym zasiłek nie przysługuje, o ile członek rodziny pobiera za granicą świadczenie przeznaczone na pokrycie wydatków związanych z pielęgnacją danej osoby.
Prawo do zasiłku nie będzie również przysługiwać w sytuacji, gdy dana osoba przebywa w instytucji zapewniającej całodobowe, nieodpłatne utrzymanie, m.in. w domu pomocy społecznej czy zakładzie opiekuńczo-leczniczym.
WB
Idź do oryginalnego materiału