23% polskich firm prognozuje wyższe przychody w wakacje

1 dzień temu

Mniej firm planuje więcej inwestycji (12% vs. 17% w II kwartale br.), ale więcej liczy na większą sprzedaż (23% vs. 14% w II kwartale br.).

Zdecydowanie optymistyczniej swoją kondycję oceniają średnie przedsiębiorstwa, wśród których aż 40% liczy na większe przychody w III kwartale br. Wśród mikrofirm ten odsetek jest cztery razy niższy (10%). Główny indeks Barometru firmy leasingowej EFL na III kwartał br. wyniósł 51,5 pkt. i jest o 0,9 pkt. wyższy niż kwartał wcześniej. Wskaźnik utrzymuje się na poziomie powyżej ograniczonego rozwoju wynoszącego 50 pkt. już niemal od dwóch lat, co wskazuje na stabilną sytuację w polskim sektorze MŚP.

Koszty finansowania pozostają na relatywnie wysokim poziomie, co studzi zapał inwestycyjny

– III kwartał roku to okres, w którym wiele firm naturalnie dostosowuje tempo działania do sezonu. W usługach i przemyśle obserwujemy najczęściej wakacyjne spowolnienie, z kolei takie sektory jak HoReCa czy handel sezonowy notują szczyt aktywności. W tym otoczeniu przedsiębiorcy działają przez cały czas w warunkach podwyższonej niepewności gospodarczej, która towarzyszy nam już od kilku lat. Co istotne, inflacja w Polsce spadła poniżej 4%, a po pierwszych obniżkach stóp procentowych wiele firm, podobnie jak konsumenci, z uwagą śledzi posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej i oczekuje kolejnych obniżek. Koszty finansowania pozostają na relatywnie wysokim poziomie, co studzi zapał inwestycyjny i skłania przedsiębiorców do większej ostrożności. Zdecydowana większość firm koncentruje się dziś na utrzymaniu płynności i operacyjnej stabilności, co jest naturalną strategią w kwartale, który z definicji nie sprzyja podejmowaniu decyzji rozwojowych – mówi Radosław Woźniak, prezes EFL.

Stabilnie

Główny odczyt Barometru EFL na III kwartał 2025 roku wyniósł 51,5 pkt. i jest o 0,9 pkt. wyższy niż w II kwartale tego roku. Porównywalny poziom wskaźnika odnotowujemy niemal od dwóch lat (w IV kwartale 2024 roku wskaźnik wyniósł 50,4 pkt.). W ciągu tych miesięcy główny odczyt oscyluje w okolicach 50-52 pkt. A to oznacza, iż cały czas pozostaje powyżej poziomu OR. Trzeci tegoroczny pomiar jest odrobinę lepszy niż wynik dla tego samego okresu rok temu – w lipcu 2024 roku wyniósł 51,2 pkt.

Mniej inwestycji

Analizując poszczególne obszary, które składają się na główny indeks Barometru EFL, w pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na mniejszy optymizm inwestycyjny. Grupa przedsiębiorców wskazujących na wzrost inwestycji w porównaniu do minionego kwartału jest mniejsza i wynosi 12%, podczas gdy w II kwartale 2025 r. było to 17%. Jednocześnie mniejsze jest grono przedstawicieli firm, które planują mniej inwestować (9%). Kwartał temu inwestycyjnych pesymistów było 16%. Najwięcej respondentów planuje jednak podobny poziom inwestycji (80%).

Większe przychody

W przypadku sprzedaży grupa optymistów wzrosła istotnie w porównaniu do poprzedniego kwartału. w tej chwili 23% firm prognozuje większe przychody. W II kwartale br. taką opinię wystawiło 14% zapytanych. 9% firm spodziewa się skurczenia sprzedaży, co jest również lepszym wynikiem niż trzy miesiące temu, kiedy 15% zapytanych prognozowało spadek przychodów.

Najmniejsze firmy radzą sobie najgorzej

Analizując wskaźnik Barometru na III kwartał 2025 według wielkości przedsiębiorstw obserwuje się zmiany w stosunku do poprzedniego pomiaru. W przypadku firm mikro zaobserwowano nieznaczny spadek wartości wskaźnika Barometru o 0,8 pkt. (z 49,5 pkt. do 48,7 pkt.), zaś w przypadku firm małych – wzrost o 0,4 pkt. (z 51,2 pkt. do 51,6 pkt.). Średnie firmy mają się najlepiej i tutaj wynik nie spadł poniżej 50 pkt. od końca 2023 roku. Tym razem zanotowano największy wzrost, bo aż o 4,5 pkt. (z 51,3 pkt. do 55,8 pkt.).

Więcej: https://media.efl.pl/informacje/23-polskich-firm-prognozuje-wyzsze-przychody-w-wakacje-inwestycje-musza-poczekac
Na co transport powinien się przygotować w wakacje 2025: https://www.youtube.com/embed/nrkT3JvbNTI
Idź do oryginalnego materiału