250 euro na dziecko z kindergeld. Również w Polsce

16 godzin temu
Zdjęcie: Polsat News


Kindergeld - niemiecki zasiłek rodzinny - jest wypłacany również w Polsce - wynika z danych Niemieckiego Urzędu Rodzinnego (Familienkasse). W 2023 r. pomoc odbierało w naszym kraju 171 tys. dzieci. W tym roku łączna suma dodatków dla zamieszkałych za granicą przekroczyć ma pół miliarda euro. Kwota stanowi zaledwie jeden procent sumy przeznaczanej w Niemczech na zasiłki rodzinne.


Kindergeld jest zasiłkiem wypłacanym przez Niemiecki Urząd Rodzinny (Familienkasse). Dodatek na dziecko trafia do rodzin o niskich dochodach, które są uprawnione do świadczeń socjalnych. W tym roku kindergeld wynosi 250 euro miesięcznie na każde dziecko. W przyszłym roku wzrośnie o pięć euro do 255 euro miesięcznie, a w 2026 r. - do 259 euro.


Ponad 500 mln euro w 2024 r.


Z danych Federalnej Agencji Pracy w Norymberdze wynika, iż do końca listopada tego roku, z tytułu niemieckiego zasiłku rodzinnego, na dzieci zamieszkałe za granicą zostało wypłaconych około 470 mln euro. Po dodaniu grudniowych wypłat suma prawdopodobnie przekroczy pół miliarda euro. Czyli tyle, co w zeszłym roku, kiedy na zagraniczne konta z tytułu kindergeld trafiło 525,7 mln euro.Reklama


Pod koniec 2023 roku kindergeld było wypłacane około 313 tys. dzieci zamieszkałych za granicą. Zdecydowana większość z nich - 307 tys. - mieszka w krajach UE, z czego ponad połowa - 171 tys. - w Polsce. Owe pół miliarda euro przelewane na ich konta stanowi zaledwie jeden procent sumy wszystkich wypłacanych w Niemczech zasiłków rodzinnych.


Dla zamieszkałych i płacących podatki w Niemczech


Zasiłek na dziecko podlega prawu podatkowemu i przysługuje tylko wtedy, gdy rodzic ma miejsce zamieszkania lub pobytu w Niemczech albo podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Niemczech. “Wtedy pracownik z UE może ubiegać się o niemiecki kindergeld na dzieci mieszkające w kraju pochodzenia” – informuje Federalna Agencja Pracy.


Zagranicznymi odbiorcami są z reguły pracownicy z innych państw Unii Europejskiej podlegający w Niemczech składkom na ubezpieczenie społeczne, których dzieci mieszkają w swoim kraju ojczystym. Zanim zapadnie decyzja o wypłatach, niemiecka kasa rodzinna sprawdza niezbędne dokumenty i porównuje je z swoimi odpowiednikami za granicą. jeżeli wnioskodawca uprawniony jest do świadczeń rodzinnych w różnych krajach UE, wówczas kolejność świadczeń reguluje prawo unijne.
Idź do oryginalnego materiału