W dniach 3-4 czerwca br. w Hotelu Warszawianka w Jachrance odbędzie się XVI edycja Kongresu Relacji Inwestorskich Spółek Giełdowych SEG. Jest to kolejne cyklicznie planowane wydarzenie, organizowane w ramach misji edukacyjnej SEG, podczas którego będzie można wymienić się doświadczeniami dotyczącymi pracy dyrektorów IR spółek giełdowych oraz zdobyć wiedzę pomocną w budowaniu relacji z inwestorami i mediami w spółce.
Pierwszy dzień Kongresu wypełnią trzy bloki dyskusyjne dot. regulacji, narzędzi IR i, relacji z różnymi grupami odbiorców. Podzielone będą one na kilka mniejszych rozmów eksperckich. Podczas pierwszej z nich, zatytułowanej „Nowe rozporządzenie o obowiązkach informacyjnych” będzie mowa o harmonogramie prac, najważniejszych zmianach oraz możliwościach wpływu na treść rozporządzenia.
Druga dyskusja będzie dotyczyć zmian w MAR. Uczestnicy dowiedzą się m.in. raportowaniu w przypadku procesu rozciągniętego w czasie oraz o opóźnianiu publikacji informacji poufnej.
Kolejna debata zostanie poświęcona emisjom bezprospektowym. W tej części będzie mowa o tym, czym jest ścieżka emisji bez konieczności sporządzania i akceptacji prospektu, o zakresie informacji niezbędnych dla inwestorów oraz wadach i zaletach emisji bezprospektowych.
Następna dyskusja panelowa poświęcona będzie pakietowi Omnibus, a w szczególności: najważniejszym zmianom, konsekwencjom dla spółek 1000+ oraz konsekwencjom dla spółek zwolnionych z raportowania.
Po krótkiej przerwie rozpocznie się panel dotyczący komunikacji w kontekście budowanie płynności, czyli jak przyciągnąć inwestorów i analityków. W trakcie tej dyskusji będzie mowa o budowaniu zaufania i utrzymaniu stałego zainteresowania spółką, edukacji interesariuszy i transparentności komunikacji oraz praktycznych i niedocenianych narzędziach.
Kolejną kwestią, nad którą pochylą się eksperci, będzie zwiększanie płynności spółki. Przybliżone zostaną tematy: wpływ płynności na wycenę spółki; dostępność analiz a decyzje inwestorów indywidualnych; program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 5.0.
Następnie omówiona zostanie tematyka komunikacji z emitentami na potrzeby usług świadczonych przez KDPW. Eksperci opowiedzą o wymianie informacji pomiędzy emitentami a KDPW, usługach świadczonych na rzecz emitentów, obsłudze zdarzeń korporacyjnych (WZ, zobowiązania emitentów) oraz identyfikacji akcjonariuszy.
Emitenci są jedną z kluczowych grup klientów Krajowego Depozytu. jeżeli spojrzeć na liczby, to uczestnikami KDPW w typie emitent jest prawie 3 tysiące podmiotów. Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat liczba ta zwiększyła się ponad trzykrotnie. KDPW zapewnia spółkom giełdowym nie tylko rejestrację papierów wartościowych, ale także sprawną obsługę zdarzeń korporacyjnych i operacji na papierach wartościowych, jak wypłata dywidendy, wykup obligacji, czy podział lub łączenie akcji. Usługi Krajowego Depozytu dla emitentów to także sporządzenie i udostępnienie wykazu osób uprawnionych do uczestnictwa w walnym zgromadzeniu, identyfikacja akcjonariuszy, czy nadawanie kodów LEI. Zakres usług, jaki oferuje emitentom KDPW zmieniał się na przestrzeni lat i przez cały czas ewoluuje. Ma to związek zarówno ze zmieniającymi się przepisami – krajowymi i europejskimi – jak i poziomem rozwoju rynku kapitałowego w Polsce – mówi Maciej Trybuchowski, Prezes KDPW i KDPW_CCP.
Kolejna sesja dotyczyć będzie relacji inwestorskich na rynkach rozwiniętych, począwszy od inwestorów akcyjnych (zarządzanie oczekiwaniami i konsensusem, wiarygodność, jasny przekaz, investment case, dywidendy vs odkup akcji), poprzez pozostałych interesariuszy (inwestorzy fixed income, agencje ratingowe, analitycy sell-side, proxy advisors), na determinantach kursu akcji w okolicach dnia prezentacji rezultatów kończąc.
Po kolejnej przerwie rozpocznie się ostatnia dyskusja panelowa dot. relacji z różnymi grupami odbiorców. Eksperci przedstawią odniosą się do takich grup, jak: inwestorzy indywidualni, inwestorzy instytucjonalni, inwestorzy odpowiedzialni, media.
Program drugiego dnia Kongresu to praktyczne warsztaty dotyczące m. in zagadnień takich, jak:
- Praktyczne i niedoceniane narzędzia wspierające komunikację
- Trudne informacje poufne
- Nieodpłatne analizy spółek giełdowych
- Nowe zasady przeprowadzania ofert publicznych
Dwudniowe spotkanie zamknie dyskusja panelowa pt. „Zmiany w otoczeniu regulacyjnym i rynkowym”, podczas której omówione zostaną: zakres i harmonogram działań deregulacyjnych, nadchodzące regulacje, najważniejsze czynniki wpływające na rynek.
W ostatnich miesiącach mamy do czynienia z ofensywą deregulacyjną – zarówno na poziomie krajowym, jak i unijnym. Po 9 latach dokręcania śruby regulatorzy nareszcie dali się przekonać, iż nie tędy droga. Że rynek kapitałowy potrzebuje ryzyka, bo bez niego nie może być zysku. Jako SEG oczywiście aktywnie w tych działaniach uczestniczymy, część z nich choćby zainicjowaliśmy, w związku z czym czujemy się kompetentni, aby na te tematy dyskutować. Dlatego podczas XVI Kongresu Relacji Inwestorskich zajmiemy się takimi kwestiami jak możliwość dokonywania emisji akcji bez konieczności sporządzania i akceptacji prospektu emisyjnego, ułatwień w zakresie identyfikacji i publikacji informacji poufnej oraz o pracach nad odchudzaniem rozporządzenia o obowiązkach informacyjnych
– mówi dr Mirosław Kachniewski, Prezes Zarządu, Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych.
Organizatorem Kongresu jest Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych. Partnerami wydarzenia są:
Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie oraz Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych jako Partnerzy Instytucjonalni, Tailors Group jako Partner, Unicomp-WZA jako Partner Technologiczny.
Szczegółowe informacje dotyczące XVI Kongresu RI Spółek Giełdowych SEG są dostępne na stronie.
Źródło: SEG