36% firm planuje zwiększyć robotyzację/automatyzację pracy w najbliższej przyszłości

1 tydzień temu

Ponad 1/3 firm (36%) planuje zwiększyć skalę robotyzacji/automatyzacji pracy w najbliżej przyszłości, podał Narodowy Bank Polski (NBP). Większość respondentów (78%) nie uzależnia wdrożenia rozwiązań zastępujących pracę człowieka od zmiany kosztów pracy.

„Zgodnie z wynikami AR NBP, nieco ponad jedna trzecia przedsiębiorców (36%) zamierza w najbliższej przyszłości zwiększyć skalę robotyzacji/automatyzacji pracy. Pozostałe firmy wskazują różne powody rezygnacji z takiego kroku, w szczególności 16% ankietowanych ocenia, iż wdrożenie takich rozwiązań jest nieopłacalne biorąc pod uwagę aktualne koszty pracy” – czytamy w raporcie „Szybki Monitoring NBP – analiza sytuacji sektora przedsiębiorstw”.

Większość respondentów (78%) nie uzależnia wdrożenia rozwiązań zastępujących pracę człowieka od zmiany kosztów pracy: 52% nie zamierza rozszerzać skali robotyzacji bez względu na wzrost kosztów pracy, wskazano także.

„Mimo to redukcja kosztów pracy była najczęściej wskazywaną korzyścią z automatyzacji/robotyzacji pracy (wskazało na nią 33% firm, które z takich rozwiązań korzystają)” – czytamy w Monitoringu.

27% respondentów oceniła, iż zaletą automatyzacji pracy jest przede wszystkim możliwość przyspieszenia i zwiększenia elastyczności procesu produkcyjnego, a dla 19% ankietowanych główną korzyścią jest redukcja błędów ludzkich. Pozostałe korzyści (np. zapewnienie ciągłości produkcji czy możliwość analizy procesów zachodzących w firmie) zostały wskazane przez wyraźnie mniejszą część przedsiębiorców.

„Udział przedsiębiorstw planujących zwiększenie automatyzacji jest silnie zróżnicowany w zależności od branży i wielkości firmy. Najczęściej po rozwiązania te planują sięgać duże podmioty (61%) i przemysł (49%), a najrzadziej – mikro firmy (11%) i przedsiębiorstwa budowlane (13%). W dużych firmach najczęściej wskazywaną zaletą automatyzacji jest przyspieszenie/zwiększenie elastyczności procesu produkcyjnego, a w przemyśle – zmniejszenie kosztów pracy” – podsumowano.

Źródło: ISBnews

Idź do oryginalnego materiału