40 minut dla ekonomii. Seria wideorecenzji, dzięki którym lepiej poznasz książki ekonomiczne

2 tygodni temu

40 minut dla ekonomii. Seria wideorecenzji, dzięki którym lepiej poznasz książki ekonomiczne

Autor: FWG



Nie masz czasu czytać książek, a chcesz wiedzieć więcej o ekonomii? FWG jest partnerem wideorecenzji książek o tematyce gospodarczej z cyklu „Strony ekonomii”.


Wiedza ekonomiczna mieszkańców Polski jest na niskim poziomie, co jest potwierdzane przez nich samych. W badaniu „Poziom wiedzy finansowej Polaków 2024” Warszawskiego Instytutu Bankowości i Fundacji GPW 37 proc. badanych przyznało, iż ich wiedza ekonomiczna jest mała, a 34 proc. określiło stan ich wiedzy w tym zakresie jako przeciętny. Osobom zabieganym, ale chętnym do lepszego poznania ekonomii polecamy oglądanie wideorecenzji książek na YouTube.

Nie masz kiedy czytać książek?

Seria „Strony ekonomii” prowadzona jest przez dr hab. Mateusza Machaja, prof. Uniwersytetu Wrocławskiego, a także założyciela Instytutu Edukacji Ekonomicznej im. Ludwiga von Misesa.

Około czterdziestominutowe wideorecenzje książek publikowane są regularnie na platformie YouTube na kanale namzalezy.pl. Do tej pory omówione zostały: „Mit racjonalnego wyborcy” Bryana Caplana, „Tajniki bankowości” Murraya N. Rothbarda, „Bieda, bogactwo i polityka w ujęciu globalnym” Thomasa Sowella i “Zrozumieć Bitcoina” Silasa Barta i Roberta P. Murphy’ego. Bryan Caplan polemizuje z twierdzeniem, iż wyborcy jako ogół są racjonalni. Wyborcy mogą popierać dowolny program, niezależnie od jego realnych skutków, ponieważ nie do końca wierzą w wpływ swojego głosu, a ich wyborami kierują emocje. Rothbard tłumaczy naturę i pochodzenie środków wymiany w ich historycznym, opartym na kruszcach wydaniu oraz we współczesnej formie pieniądza fiducjarnego, by następnie przejść do wyjaśnienia działania rynków finansowych. jeżeli zaś chodzi o książkę Barta i Murphy’ego, to stanowi ona doskonałe połączenie bardziej technicznej wiedzy na temat technologii blockchain z teorią ekonomii.

Lektury FWG źródłem wiedzy o gospodarce

Liczne publikacje o ekonomii poruszają kwestie ustrojowe czy społeczne. Dzięki nim lepiej rozumiemy procesy gospodarcze oraz jaki wpływ mają na nasze życie i portfele. W serii publikacji #LekturyFWG wyselekcjonowaliśmy książki tłumaczące te procesy w sposób dogłębny, ale również takie, które zawierają podstawowe informacje na ten temat, tak aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Cała seria artykułów i recenzji jest dostępna tutaj>>.

Sprawdź cykl wideorecenzji TUTAJ>>.

FWG jest partnerem cyklu.



ZOBACZ INNE AKTUALNOŚCI

  • Zitelmann: 80 lat później, czy przez cały czas jesteśmy na „Drodze do zniewolenia”?>>
  • Świętujemy 50-lecie Nagrody Nobla dla Friedricha Hayeka>>
  • W Argentynie na razie sukces [Okiem Liberała]>>
Idź do oryginalnego materiału