Od 25 kwietnia 2025 roku można nabyć najnowszą monetę kolekcjonerską NBP. Jej tytuł to „45. rocznica powstania NSZZ »Solidarność«”.

„45. rocznica powstania NSZZ »Solidarność«”
Srebrna moneta kolekcjonerska ma nominał 10 zł. Do jej wykonania użyto srebra o próbie 999. Jej średnica to 32 mm, a masa to 14,14 gramów. Na jej awersie umieszczono wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej, logo NSZZ „Solidarność”, a także symboliczne odwzorowanie polskich flag. Rewers monety to logo „45. rocznica powstania NSZZ »Solidarność«”. Znajduje się na nim również hasło „Tylko Razem” i ręce w symbolicznym znaku zwycięstwa. W tle umieszczono protestujący tłum.
„Stało się już tradycją, iż jubileusz NSZZ „Solidarność” wiąże się z wyemitowaniem przez Narodowy Bank Polski monety kolekcjonerskiej. Bardzo się cieszę, iż 45. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania NSZZ „Solidarność” również została upamiętniona w ten sposób. W 2025 r. chcemy podkreślić, jak ważne dla losów Polski i Europy było zaangażowanie milionów Polaków w powstanie i rozwój Solidarności. Dzięki NBP na rynek numizmatyczny trafia niezwykła moneta, symbolizująca podziękowanie dla nich” – powiedział Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.
Nabycie monety
Nakład monety wynosi do 9000 sztuk. Tradycyjnie można ją nabyć w Oddziałach Okręgowych NBP. Jest także dostępna w sklepie internetowym Kolekcjoner. Jej cena to 270 zł.
Monety i banknoty kolekcjonerskie NBP są sprzedawane w opakowaniu handlowym wraz z certyfikatem. Więcej informacji znajduje się w folderze emisyjnym.
Źródło grafiki: Narodowy Bank Polski

Plan prac serwisowych banków. Przegląd komunikatów

Tytuł Poland’s Best Employers 2025 dla ING Banku Śląskiego
Czytaj więcej

Jak zgłosić darowiznę i kiedy trzeba opłacić podatek SD Z2?

Konto Santander w Santander Banku Polska – opinie, warunki, analiza

Konta oszczędnościowe z najwyższym oprocentowaniem w kwietniu 2025
