Bilety kolejowe przez Internet i aplikacje mobilne kupiło 47,6% pasażerów w 2025 r., czyli o 1,1 pkt proc, więcej niż w 2024 r., podał Urząd Transportu Kolejowego (UTK). To najwięcej spośród wszystkich kanałów sprzedaży. Spadła sprzedaż biletów u konduktorów i w automatach.
W 2025 r. 47,6% pasażerów kupiło bilety przez Internet i aplikacje mobilne. Na drugim miejscu znalazły się kasy biletowe, w których bilety kupiło 26,5% wszystkich pasażerów (wzrost o 0,2 pkt proc.). Trzecim wyborem podróżnych jest zakup biletu u konduktora – ten kanał sprzedaży wybrało 12,6% osób (spadek o 2,1 pkt proc. r/r), wymieniono.
„Pociągami podróżuje coraz więcej osób. To środek transportu, który oferuje bezpieczeństwo i wygodę. Tę wygodę cenimy sobie także podczas planowania podróży – to między innymi dlatego najczęściej sięgamy po telefon czy komputer, by kupić bilet” – powiedział prezes UTK Ignacy Góra, cytowany w komunikacie.
Największy udział w przychodach ze sprzedaży biletów w 2025 r. miała sprzedaż online – przez Internet i aplikacje mobilne. Ten kanał sprzedaży wygenerował 69,4% przychodów z tego tytułu. Sprzedaż w kasach odpowiadała za 19,6% przychodu, a na trzecim miejscu była sprzedaż u drużyn konduktorskich – 7,7% udziału. Szacunkowa wartość przychodów ze sprzedaży biletów w Polsce w 2025 r. przekroczyła 5 mld zł, podał także Urząd.
Źródło: ISBnews

4 godzin temu













