60 metrów kwadratowych za 40 tysięcy złotych. Miasto pozbywa się mieszkań

1 dzień temu
Wrocław oferuje mieszkania komunalne w niezwykle atrakcyjnych cenach. Miasto stawia na gigantyczne bonifikaty, mimo iż coraz więcej urzędów wycofuje się z takich rozwiązań. To idealny sposób na szybki zarobek? Ceny zaczynają się od zaledwie kilkunastu tysięcy złotych.
W połowie maja informowaliśmy, iż część miast w Polsce przez cały czas stara się pozbyć mieszkań komunalnych, które generują wysokie koszty. Powodem są problemy z lokatorami, zły stan nieruchomości oraz nieistniejąca strategia mieszkaniowa. W efekcie niektóre lokale można nabyć choćby z ponad 90-procentową bonifikatą. Takie działania podejmują między innymi władze Wrocławia, gdzie zniżki wynoszą od 85 do aż 93 proc.


REKLAMA


Zobacz wideo Polski rynek mieszkań to cyrk


Mieszkania komunalne we Wrocławiu. W ciągu ostatnich lat sprzedano kilka tysięcy lokali
Jak informuje serwis Radio ZET, Wrocław prowadzi intensywną sprzedaż lokali komunalnych, oferując w większości przypadków bonifikatę w wysokości 85 proc. oraz 93 proc. dla ostatniego najemcy w budynku. W latach 2021-2024 miasto sprzedało ponad 2,5 tysiąca takich mieszkań, a w samym 2024 było ich 764. W ofercie znalazły się nieruchomości o powierzchni od 16 do 154 metrów kwadratowych, a średnia cena po uwzględnieniu zniżek wyniosła zaledwie 65 680 złotych. To oznacza, iż za kawalerkę można zapłacić tylko kilkanaście tysięcy złotych, a za mieszkanie 60-metrowe od 40 do 80 tysięcy złotych. Warto zaznaczyć, iż w ogłoszeniach widniejących w sieci ceny mieszkań powyżej 60 metrów kwadratowych wynoszą około 600-700 tysięcy złotych. Sam jeden metr kwadratowy na rynku wtórnym we Wrocławiu w kwietniu 2025 roku kosztował ponad 14 tysięcy złotych. Różnice są zatem gigantyczne.


Koniec mieszkań komunalnych ze zniżką? Miasta powoli się z tego wycofują
Zdaniem wielu takie działania mają jednak swoje konsekwencje. Kurczący się zasób mieszkań komunalnych to potężny cios dla osób oczekujących na takie lokale. Jak wskazują dane GUS, na koniec 2024 roku kolejka obejmowała aż 119,3 tys. rodzin. 86 proc. wszystkich wniosków dotyczyło właśnie nieruchomości w miastach. Ponadto wiele lokali ląduje na rynku wtórnym, a ich właściciele sporo na tym zyskują. Krytycy zaznaczają, iż z systemu korzystają osoby, które wcale nie powinny mieć do tego praw. Co ciekawe, w Polsce w tej chwili nie obowiązuje oficjalny zakaz sprzedaży mieszkań komunalnych z bonifikatą, jednak część samorządów już dawno wycofała się z tej polityki. Sprzedaż została całkowicie wstrzymana między innymi w Legionowie oraz Sopocie, a w Warszawie i Gorzowie Wielkopolskim zrezygnowano ze zniżek.
Sprawdź również: Mieszkania komunalne kupowały boty. Próbowali oszukać system. Skończyło się awarią
Z danych serwisu Radio ZET wynika, iż w tej chwili Wrocław wciąż posiada około 30 tysięcy mieszkań komunalnych, ale zainteresowani zakupem muszą się pośpieszyć. Miasto ma udzielać zniżek tylko do końca 2025 roku. Ponadto, jak informował serwis Spider's Web, Lewica złożyła specjalny projekt, który zakazywałby sprzedaży mieszkań komunalnych ze zniżką. Takie zasady miałyby obowiązywać w całej Polsce od 2027 roku. Aktualnie jest to jednak wyłącznie pomysł. Według wiceministra rozwoju i technologii Tomasza Lewandowskiego z Nowej Lewicy "sprzedaż mieszkań komunalnych z bonifikatą nie znajduje dziś już żadnego uzasadnienia". To potwierdza zdanie tych, którzy twierdzą, iż jest to wyłącznie "rozdawanie publicznego majątku za grosze".


Dziękuje my, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału