61% klientów realizuje w centrum handlowym zachowania omnichannelowe

1 miesiąc temu

Ponad 3/5 klientów (61%) realizuje w centrum handlowym zachowania omnichannelowe (czyli łączące zakupy tradycyjne i internetowe), a wartość wydatków związanych z omnichannelem stanowi 16% wartości wszystkich wydatków klientów w badanych centrach handlowych, wynika z badania „Skala zachowań omnichannel w obiektach handlowych”, przeprowadzonego przez GfK, a którego patronem jest Polska Rada Centrów Handlowych (PRCH).

Autorzy badania podkreślają, iż centra i parki handlowe oraz outlety pełnią strategiczną rolę na ścieżce zakupowej klienta, a działające w nich sklepy to bardzo efektywny kanał sprzedaży.

„Z badania przeprowadzonego przez GfK wynika, iż 61% klientów deklaruje realizację w centrum handlowym następujących zachowań omnikanałowych: sprawdzenie towaru w sklepie w centrum handlowym przed jego zakupem online (odwrócone ROPO – Research Offline, Purchase Online) (28%), odbiór w sklepie stacjonarnym towaru zamówionego i opłaconego online (27%), odbiór w sklepie towaru zamówionego online i opłacenie go przy okazji odbioru (21%), odbiór towaru w paczkomacie na terenie centrum handlowego (18%), zwrot w sklepie stacjonarnym towaru zamówionego online i dostarczonego przez kuriera (17%) oraz wymiana w sklepie w centrum handlowym towaru kupionego online (16%). Wartość tych zachowań stanowi 16% wartości wszystkich wydatków klientów w centrach handlowych” – czytamy w komunikacie poświęconym badaniu.

Analiza potwierdza, iż sklepy działające w centrach handlowych i będące częścią procesów omnikanałowych mają bardzo wysoki współczynnik konwersji, co oznacza, iż wielu klientów wchodzących do lokalu w galerii dokonuje zakupu podczas wizyty. W większości kategorii produktowych ponad 50% takich wizyt kończy się zakupem, np. dla odzieży konwersja wynosi 64%. Badanie, w oparciu o deklaracje klientów, wskazuje również, iż ponad 60% budżetu na zakupy Polacy wydają w sklepach w galeriach handlowych, podczas gdy w e-commerce, od 1% do 20%. Tym samym, potencjał obiektów handlowych czyni je kluczową przestrzenią do rozwoju dla marek i sieci handlowych, podano także.

Mocną pozycję centrów handlowych, jako najatrakcyjniejszego kanału zakupowego potwierdza ich wysoka odwiedzalność. Powodem 88,5% całkowitej liczby wizyt w obiektach handlowych są tradycyjne zakupy, kolejne 10% stanowią wizyty łączące tradycyjne zakupy z zachowaniami omnikanałowymi, a tylko 1,5% wizyt to realizacja wyłącznie zachowań omnikanałowych, dodano.

„Warto również podkreślić, iż sklepy w centrach handlowych wzmacniają sprzedaż w internecie, na co wskazują deklaracje badanych – 61% przyznało, iż wizyta w sklepie w galerii skłoniła ich do odwiedzin sklepu internetowego danej marki. Spośród nich, aż 82% raz lub wielokrotnie kupiło później produkt w sklepie online. Także badania zagraniczne potwierdzają, iż otwarcie sklepu stacjonarnego zwiększa sprzedaż online, w obszarze jego oddziaływania, średnio o 6,9%. Z kolei zamknięcie sklepu stacjonarnego powoduje spadek sprzedaży online średnio o 11,5%” – czytamy dalej.

Na potrzeby badania, 105 obiektów handlowych przekazało pełne dane, dotyczące liczby najemców, odwiedzalności obiektów i obrotów osiąganych w poszczególnych kategoriach, pozwalające na wnioskowanie o skali i zakresie zachowań omnikanałowych. Dodatkowo firma GfK wykorzystała dane dotyczące populacji klientów w obszarze każdego z analizowanych obiektów, ich siły nabywczej i strefy dojazdu. Przeprowadzono wywiady exit-poll na próbie 5 071 respondentów w 12 centrach handlowych oraz ogólnopolskie badanie online na próbie 2 500 respondentów.

Polska Rada Centrów Handlowych (PRCH) jest stowarzyszeniem not-for-profit, zrzeszającym ponad 200 członków działających w branży miejsc handlu i usług.

Źródło: ISBnews

Idź do oryginalnego materiału