7 proekologicznych startupów wybrał PKO Bank Polski w programie Green Impact
- PKO Bank Polski wybrał w najnowszej edycji programu Green Impact 7 młodych firm, które proponują rozwiązania dla klimatu.
- Wybrane startupy dostaną wsparcie finansowe i rozpoczną wdrożenia swoich projektów w największym polskim banku.
- Proponowane rozwiązania to m.in. cyfrowe narzędzia do raportowania ESG i śladu węglowego, platformy wspierające transformację energetyczną budynków, aplikacje motywujące do ekologicznych zachowań konsumenckich czy projekty dotyczące automatyzacji usług środowiskowych dla firm.
PKO Bank Polski wybrał 7 innowacyjnych startupów, które rozpoczną wdrożenia swoich rozwiązań w banku. To efekt kolejnej edycji programu Green Impact, organizowanego i prowadzonego przez akcelerator Accelpoint, w partnerstwie z PKO Bankiem Polskim. Wyróżnione młode firmy mogą teraz liczyć na wsparcie finansowe pilotażowego wdrożenia ich rozwiązań oraz na mentoring i możliwość dostępu do infrastruktury bankowej. Mogą też, przy wparciu lidera sektora bankowego w Polsce, nawiązać kontakty z wiodącymi firmami z branży finansowej i inwestorami.
W tegorocznej edycji programu wzięło udział ponad 100 startupów z Polski i zagranicy. PKO Bank Polski postawił na innowacyjne pomysły oraz projekty z obszaru ESG. Proponowane przez młode firmy rozwiązania przeszły wieloetapową selekcję. Podczas prezentacji startupy oceniała komisja złożona z ekspertów ds. akceleracji Accelpoint oraz przedstawicieli kluczowych działów PKO Banku Polskiego, w tym jednostek odpowiedzialnych za ESG, innowacje i działania operacyjne banku.
- Nasi klienci potrzebują realnego wsparcia w obszarach ESG, zielonej transformacji i zrównoważonego rozwoju, dlatego budujemy świadomość rynku i współpracujemy z firmami oferującymi innowacje w tych dziedzinach. Rozwiązania takie jak automatyczne liczenie śladu węglowego, doradztwo energetyczne czy cyfrowe wsparcie inwestycji środowiskowych pomagają nam tworzyć nowoczesne, odpowiedzialne produkty-- mówi Piotr Kostrzewa-Zalewski, dyrektor Biura Innowacji w PKO Banku Polskim.
- PKO Bank Polski w swojej strategii kładzie duży nacisk na wsparcie transformacji energetycznej i realizację celów ESG. Dążymy do tego, by innowacje wprowadzać nie tylko skutecznie, ale także możliwie szybko. Właśnie dlatego znaleźliśmy nowoczesne technologie na rynku startupów, gdzie wiele rozwiązań wspierających ochronę klimatu jest już gotowych i wstępnie przetestowanych. Dzięki temu możemy znacznie skrócić w banku czas ich wdrożenia i zwiększyć efektywność naszych działań na rzecz klimatu, zrównoważonego rozwoju i innowacyjnej gospodarki-- dodaje Monika Palimąka, dyrektor Departamentu Programów Publicznych ESG w PKO Banku Polskim.
Jakie startupy będą współpracować z bankiem i co proponują
Econans – dostarczy klientom banku platformę wspomagającą korzystną dla klimatu transformację ich nieruchomości, uwzględniając możliwe do uzyskania oszczędności z takiej inwestycji oraz tzw. zielone kredyty na planowaną modernizację.
ematch.energy – dostarczy bankowi eksperckie wsparcie doradcze w zakresie efektywności energetycznej i optymalizacji kosztów energii, co może wspierać rozwój tzw. zielonych linii kredytowych i programów ESG.
Green Money – rozwinie innowacyjny program lojalnościowy nagradzający konsumentów za proekologiczne działania.
Rebench – oferuje platformę do efektywnej odsprzedaży i zarządzania używanym wyposażeniem banku.
Zonifero – usprawni funkcjonowanie banku dzięki cyfrowym rozwiązaniom wspierającym zarządzanie biurami.
GreenReporting – dostarczy klientom firmowym zaawansowaną technologię do efektywnego zarządzania zrównoważonym handlem zagranicznym.
CeTechnology – wdroży innowacyjne narzędzia IT, wspierające bank w modernizacji infrastruktury, automatyzacji procesów i poprawie cyfrowych usług dla klientów.
Czym jest program Green Impact
Program Green Impact kontynuuje działania prowadzone w ramach inicjatywy Poland ClimAccelerator, we współpracy z europejskim liderem innowacji klimatycznych – EIT Climate-KIC.
Green Impact to inicjatywa skierowana do startupów, które działają w obszarze technologii klimatycznych. Oferuje możliwość wprowadzenia ich rozwiązań na rynek z pomocą największych instytucji finansowych. PKO Bank Polski jest platynowym partnerem tego programu - mogły do niego zgłaszać się startupy z minimalną wersją produktu, czyli taką, która zawierała najważniejsze funkcje albo miały pomysły gotowe do szybkiego wdrożenia.
Pod koniec 2025 roku Accelpoint opublikuje raport GreenTech, który będzie podsumowaniem trendów i wyzwań w obszarze technologii na rzecz środowiska. W raporcie znajdzie się relacja z programu Green Impact, prezentacja wybranych startupów oraz analiza startupów działających w obszarze ESG. Będą też komentarze ekspertów oraz przegląd rynku innowacji klimatycznych w Polsce i Europie. Partnerem raportu, podobnie jak programu, jest PKO Bank Polski.
***
PKO Bank Polski jest największym bankiem w kraju, instytucją z ponad 100-letnią tradycją. Dostarczamy usługi finansowe dla ponad 12 milionów klientów indywidualnych, firmowych, korporacyjnych i samorządowych. Dzięki aplikacji IKO jesteśmy najbardziej mobilnym bankiem w kraju. Co sekundę rozliczamy w niej ponad 30 transakcji. Każdego dnia rozliczamy około miliona przelewów przychodzących i wychodzących. Jesteśmy w314 powiatach, a 75 proc. Polaków ma do nas mniej niż 5 km z domu. Ekspansję międzynarodową naszych klientów wspierają oddziały korporacyjne banku w Niemczech, Czechach, Słowacji i Rumunii. Za pośrednictwem Fundacji, inicjujemy i realizujemy projekty społeczne. Jesteśmy także zaangażowani we wsparcie kultury i sportu. Nasza Grupa Kapitałowa dostarcza najbardziej kompleksową ofertę usług finansowych w Polsce. W jej skład wchodzą m.in. spółki działające w branży leasingowej, ubezpieczeniowej, oszczędności emerytalnych, funduszy inwestycyjnych i faktoringu.
#nr 1 i kropka