87% firm zwiększy inwestycje w cyberbezpieczeństwo w 2025 roku

2 dni temu
Zdjęcie: cyberbezpieczeństwo


Raport Fastly Global Security Research ujawnia, iż czas potrzebny firmom na odbudowę po incydentach związanych z bezpieczeństwem wydłużył się w 2024 roku. Średni czas potrzebny na odzyskanie pełnej sprawności po naruszeniu bezpieczeństwa wynosi w tej chwili 7,3 miesiąca, co stanowi wzrost o 25% w porównaniu do oczekiwań. Firmy, które zredukowały budżety na cyberbezpieczeństwo, zmagały się z jeszcze dłuższym czasem reakcji — średnio 10,9 miesiąca, co jest ponad pięć miesięcy dłużej niż w przypadku organizacji, które utrzymały lub zwiększyły inwestycje w ochronę.

W nadchodzących miesiącach 87% firm planuje zwiększyć wydatki na narzędzia do ochrony przed zagrożeniami, co oznacza wzrost o 11% w porównaniu do roku poprzedniego. Jednocześnie połowa badanych organizacji wskazuje, iż obecny krajobraz zagrożeń, z coraz bardziej wyrafinowanymi atakami, wciąż nie przygotowuje ich na przyszłe wyzwania.

Obawy o niezawodność i jakość systemu zabezpieczającego wciąż pozostają aktualne. 40% firm wyraziło zaniepokojenie tym aspektem, a 29% z nich rozważa zmianę dostawców. Ponadto, 86% organizacji zmieniło strategie testowania i wdrażania aktualizacji w odpowiedzi na incydenty związane z niezawodnością, takie jak awaria systemów Crowdstrike w 2024 roku.

Zmiany te wskazują na rosnącą świadomość konieczności kompleksowego podejścia do cyberbezpieczeństwa. W organizacjach coraz więcej zespołów, poza działami bezpieczeństwa, bierze odpowiedzialność za wdrażanie odpowiednich środków ochrony. 20% respondentów stwierdziło, iż ich organizacje stawiają na inżynierię platformy w procesie zapewniania bezpieczeństwa oprogramowania.

Firmy zwracają również uwagę na konieczność inwestycji w umiejętności z zakresu cyberbezpieczeństwa oraz automatyzację procesów, co jest priorytetem dla 27% organizacji. Konsensus co do znaczenia cyberbezpieczeństwa utrzymuje się na wysokim poziomie, a 74% firm wskazuje, iż odpowiednia ochrona jest kluczowa dla zapewnienia bezpiecznego środowiska sprzyjającego innowacjom.

Pomimo rosnących inwestycji, przez cały czas istnieją wyzwania związane z zapewnieniem skutecznej ochrony przed coraz bardziej skomplikowanymi zagrożeniami. Organizacje starają się zatem wdrożyć holistyczne podejście do bezpieczeństwa, które obejmuje wszystkie aspekty działalności i łączy wysiłki różnych działów.

Idź do oryginalnego materiału