9.02. Strajk generalny rolników. Dane koordynatorów wojewódzkich

11 miesięcy temu

Strajk generalny rolników zapowiedziała NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”. Ten ogólnopolski protest rozpocznie się 9 lutego 2024 r. o godzinie 10.00.

„Nasza cierpliwość się wyczerpała. Stanowisko Brukseli z ostatniego dnia stycznia 2024 r. jest dla całej naszej społeczności rolniczej nie do przyjęcia” — informuje NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”. Dlatego na 9 lutego 2024 r. zaplanowano strajk generalny rolników.

NSZZ RI „Solidarność” zapowiada strajk generalny rolników

Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych „Solidarność”, poinformował na swojej stronie internetowej o organizacji strajku generalnego polskich rolników. Mianowicie, 31 stycznia 2024 r. na posiedzeniu Prezydium Związku, jednogłośnie podjęto uchwałę o ogłoszeniu strajku generalnego rolników w Polsce. Rozpocznie się on 9 lutego 2024 r. o godzinie 10.00 i potrwa do 10 marca 2024 r. Pierwszymi zaplanowanymi działaniami są blokady wszystkich przejść granicznych Polski z Ukrainą oraz blokady dróg i autostrad w poszczególnych województwach na terenie całego kraju.

Więcej najnowszych informacji i codziennych aktualności przekazujemy na bieżąco w dziale informacje dzienne.

Nasza cierpliwość się wyczerpała

Jak czytamy w komunikacie NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”:

Nasza cierpliwość się wyczerpała. Stanowisko Brukseli z ostatniego dnia stycznia 2024 r. jest dla całej naszej społeczności rolniczej nie do przyjęcia. Dodatkowo, bierność władz Polski i deklaracje współpracy z Komisją Europejską oraz zapowiedzi respektowania wszystkich decyzji Komisji Europejskiej w sprawie importu płodów rolnych i artykułów spożywczych z Ukrainy nie pozostawia nam innego wyboru, jak ogłosić strajk generalny.

O co będzie walczył strajk generalny rolników?

Główne postulaty rolników są takie same jak te, manifestowane podczas protestu, który miał miejsce 24 stycznia br. Mianowicie, chodzi o ograniczenie importu ukraińskich produktów rolno-spożywczych, niespełniających unijnych norm jakościowych i zagrażających opłacalności produkcji w Polsce. Polscy rolnicy sprzeciwiają się także zapisom Zielonego Ładu oraz mają wiele zastrzeżeń do polityki rolnej Unii Europejskiej, m.in. do związanej z tym biurokracji.

Nie ma zgody na wdrażanie „Europejskiego Zielonego Ładu”, unijnej strategii „od pola do stołu” i Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej w proponowanym kształcie. Rząd Polski, musi mieć jasny plan dla produkcji rolnej, opłacalności produkcji, odbudowy polskiego przetwórstwa i polskiego handlu. O to będziemy walczyć aż do skutku. Polskie, rodzinne gospodarstwa rolne są podstawą bezpieczeństwa żywnościowego kraju. Zdrowa polska żywność, którą produkuje polski rolnik to podstawa do wyżywienia i zdrowia obywateli RP — apeluje NSZZ RI „Solidarność”.

Jak zapowiedział Tomasz Obszański, przewodniczący NSZZ RI „Solidarność” w rozmowie z naszym portalem, do dotychczasowych postulatów dołączyły kolejne.

Polscy rolnicy sprzeciwiają się repolonizacji handlu i przetwórstwa rolno-spożywczego. Chcą też bronić polski przemysł chemiczny. Konkretnie chodzi o import taniego mocznika i innych nawozów z Rosji oraz Białorusi. Pogarsza to kondycję polskich zakładów, takich jak Grupa Azoty, która ma magazyny zapełnione produktami, ale z powodu importu tańszych zamienników, nie udaje się ich sprzedać. Natomiast polscy rolnicy chcą walczyć o te spółki skarbu państwa, które są związane z rolnictwem i z rolnikami współpracują.

Rolnicy łączmy się w działaniu!

Zdaniem Tomasza Obszańskiego trzeba walczyć o interesy polskich rolników tu i teraz! Nie ma czasu do stracenia! Nie ma na co czekać!

Dlatego prezydium NSZZ RI „Solidarność” apeluje o solidarność całej społeczności rolniczej. A także wzywa rolników oraz organizacje rolnicze z całego kraju do wspólnego działania i wyrażenia sprzeciwu wobec obecnej sytuacji. Udział w proteście należy zgłaszać do wojewódzkich koordynatorów. Będą oni zbierać informacje o liczbie protestujących rolników, regulować ruch i wyznaczać główne miejsca blokad. Kontakt do koordynatorów w poszczególnych województwach zamieszczamy w tabeli.

Koordynacja protestów w poszczególnych województwach (aktualizacja 02.02.2024)

Województwo Nr tel. koordynatora
pomorskie 606 883 626
zachodniopomorskie 668 043 144
kujawsko-pomorskie 601 682 215
mazowieckie 602 592 838
lubelskie 609 312 807
łódzkie 510 862 890
podkarpackie 509 432 300
świętokrzyskie 693 520 091
małopolskie 604 293 891
opolskie 691 717 586
dolnośląskie 502 242 903
wielkopolskie 604 107 430
podlaskie 608 394 642

Walczymy o wspólne dobro wszystkich Polaków

W związku z generalnym strajkiem rolników NSZZ RI „Solidarność” informuje o czasowych blokadach dróg na terenie całego kraju. Będą one trwały od 9 lutego do 10 marca 2024 r. Przed protestami zostanie udostępniona mapa głównych miejsc blokad, tak aby kierowcy wiedzieli, których obszarów unikać. Jednocześnie organizacja prosi o wyrozumiałość użytkowników dróg oraz wszystkich Polaków. Bowiem rolnicy walczą o nasze wspólne dobro, jakim jest uchronienie przed upadkiem i bankructwem polskich gospodarstw rolnych. Farm rodzinnych, niejednokrotnie wielopokoleniowych, produkujących najlepszą żywność w Europie.

NSZZ RI „Solidarność” apeluje także do uczestników o pokojową formę wyrażania niezadowolenia i współpracę ze związkowymi koordynatorami strajku.

Źródło: NSZZ RI „Solidarność”

Czytaj również: Ceny pszenicy 2024: drastyczne zmiany na rynku zbóż

Idź do oryginalnego materiału