Odsetek firm w regionie EMEA, które zamierzają inwestować w rozwiązania chmurowe wynosi 99%, zaś 78% chce dzięki temu szybciej wdrażać narzędzia wykorzystujące sztuczną inteligencję, wynika z badania Red Hat. Do najczęściej wymienianych barier na drodze do wprowadzania nowych narzędzi IT należą luka kompetencyjna oraz brak współpracy między poszczególnymi działami w firmach, czyli tzw. silosy organizacyjne. Ponad połowa badanych przedsiębiorstw (52%) spotyka się z tą przeszkodą często lub stale.
„Chmura jest uznawana w tej chwili za główny czynnik umożliwiający rozwój cyfrowej transformacji w biznesie, ponieważ dzięki swojej elastyczności pozwala bezpiecznie eksperymentować z nowymi technologiami i wdrażać innowacje. Wśród czynników, jakie w 2025 roku będą napędzać rozwój chmury, firmy wskazały potrzebę centralizacji zarządzania nią (80%), konieczność dostosowania się do wymagań regulacyjnych (78%) oraz chęć wdrożenia narzędzi bazujących na sztucznej inteligencji (78%)” – czytamy w komunikacie.
Jednocześnie przedsiębiorstwa starają się zadbać o równowagę w swoich strategiach chmurowych. Połowa badanych podmiotów stawia na zrównoważony rozwój i zamierza w równym stopniu inwestować w nowe technologie, co optymalizować już istniejące systemy IT. Co czwarta firma (26%) planuje skupić się przede wszystkim na inwestowaniu w innowacje. W obu tych grupach 52% respondentów chce wejść w 2025 rok z budżetem na technologie chmurowe zwiększonym o 21-50%, wskazano w materiale.
„Pomimo deklaracji o wysokim poziomie inwestycji w chmurę i sztuczną inteligencję droga do wprowadzania nowych rozwiązań IT w biznesie nie jest usłana różami. Siedem na dziesięć przedsiębiorstw (71%) w raporcie Red Hat jako główną barierę wskazało niedobór specjalistów z kompetencjami potrzebnymi do pracy z AI. Firmom brakuje także pracowników wyposażonych w umiejętności z zakresu cyberbezpieczeństwa (66%) oraz przetwarzania w chmurze (61%)” – czytamy dalej.
Ważną, obok luki kompetencyjnej, przeszkodą we wdrażaniu nowych technologii pozostają silosy organizacyjne. Odizolowanie zespołów i brak wystarczającej współpracy między nimi stanowi wyzwanie dla 96% firm i ma wpływ na szereg obszarów ich działalności, od bezpieczeństwa po zarządzanie kosztami.
„Ponad połowa badanych (52%) podmiotów walczy z problemem silosów regularnie, a dla 47% z nich przekłada się to na wzrost kosztów prowadzenia biznesu. Ponadto dwie na pięć firm (41%) przyznają, iż brak spójności między różnymi zespołami nie tylko obniża wydajność pracy, ale również ogranicza widoczność zasobów w chmurzę i kontrolę nad nimi, co dodatkowo komplikuje wdrażanie chmury i sztucznej inteligencji” – napisano też w informacji.
Ankietowani, zapytani o główne przeszkody utrudniające rozwój inicjatyw wykorzystujących generatywną sztuczną inteligencję (gen AI), wymieniają obawę o prywatność i bezpieczeństwo danych (43%) oraz wysokie zużycie energii, które niweczy wysiłki firm na rzecz zrównoważonego rozwoju biznesu (39%). Dla niemal co trzeciej firmy barierą jest niewystarczająca infrastruktura technologiczna, a 31% za przeszkodę wskazuje brak przejrzystości modeli AI, wymieniono także.
Badanie Red Hat zostało przeprowadzone wśród 609 managerów IT w firmach we Francji, Niemczech, Włoszech, Hiszpanii, Zjednoczonych Emiratach Arabskich oraz Wielkiej Brytanii. Respondenci byli pytani o strategie rozwoju chmury na 2025 rok, inwestycje w projekty bazujące na sztucznej inteligencji oraz bariery we wprowadzaniu nowych rozwiązań IT.
Źródło: ISBnews