Sprzedaż netto Action wzrosła o 22 proc. do 13,8 mld euro. Z kolei wzrost sprzedaży porównywalnej (like-for-like), z wyłączeniem nowych sklepów, wyniósł 10,3 proc.. Zwiększenie sprzedaży Action wynika wyłącznie z większej liczby transakcji. Dzięki wyższej sprzedaży netto i kontynuowanej dyscyplinie kosztowej sieć była w stanie zwiększyć wskaźnik EBITDA do 2 076 mln euro, co stanowi wzrost o 29 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Dyskont dodał do swojej mapy 352 sklepy i zakończył 2024 rok z 2 918 lokalizacjami w 12 europejskich krajach.
– 31 stycznia ogłosiliśmy rozwój sprzedaży netto w 2024 r. – wzrost był napędzany większą liczbą klientów. To daje nam motywację do dalszego rozwoju: w tym roku planujemy otwierać co najmniej jeden nowy sklep dziennie. Jesteśmy gotowi do rozpoczęcia działalności w Szwajcarii w kwietniu, natomiast jesienią planujemy otwarcie pierwszych sklepów Action w Rumunii. Podjęliśmy również decyzję o rozpoczęciu działalności w dwóch nowych krajach w 2026 roku: Chorwacji i Słowenii. Oznacza to, iż zaspokoimy potrzeby jeszcze szerszego grona klientów i iż kolejni z nich będą mogli cieszyć się Action – wyjaśnia Hajir Hajji, CEO Acton.
Planowana ekspansja
Sieć finalizuje przygotowania do wprowadzenia na rynek szwajcarski formuły Action, czyli dobrej jakości artykułów codziennego użytku i produktów, które uprzyjemniają codzienne życie, zawsze w najniższej cenie. Otwarcie pierwszego sklepu Action planowane jest na 5 kwietnia 2025 r. w Bachenbülach, w kantonie Zurych. Drugi sklep zostanie otwarty 24 kwietnia w Martigny, we francuskojęzycznej Szwajcarii.
W 2025 roku Action planuje otwierać przynajmniej jeden nowy sklep dziennie. Po uruchomieniu pierwszych lokalizacji w Rumunii w drugiej połowie 2025 r. spółka planuje zadebiutować wzakłada debiut w Chorwacji i Słowenii w 2026 r.
Bieżące postępy w programie zrównoważonego rozwoju
Action zobowiązuje się do redukcji emisji gazów cieplarnianych (GHG) w całym swoim łańcuchu dostaw. W lutym 2025 r. krótkoterminowe cele redukcji emisji Action zostały zatwierdzone przez inicjatywę Science Based Targets (SBTi).
Hajir Hajji, CEO Action, tłumaczy: „Weryfikacja przez SBTi potwierdza, iż cele klimatyczne Action są ambitne, ale osiągalne, a ich realizacja opiera się na naukowych metodach redukcji emisji. Założenia te są zgodne z kierunkiem działania na rzecz ograniczenia globalnego ocieplenia, określonym w porozumieniu klimatycznym z Paryża. Jesteśmy mocno zaangażowani w realizację tych celów i związanych z nimi działań”.
Sieć Action zmniejszyła emisje gazów cieplarnianych z własnej działalności (zakres 1 i zakres 2i) o 51 proc. w porównaniu z rokiem bazowym 2021. Postęp w tym obszarze w 2024 r. wynikał głównie z osiągnięcia celu 100 proc. sklepów bez gazuii i 100 proc. oświetlenia LED w sklepach, biurach i centrach dystrybucyjnych. 90 proc. zużycia energii elektrycznej w Action pochodzi w tej chwili z czystych, odnawialnych źródeł. Na podstawie tych wyników Action postanowiło zwiększyć swój cel redukcji emisji gazów cieplarnianych (GHG) w zakresie 1 i 2 do 75 proc. do 2030 r. (z zakładanych wcześniej 60 proc.).
Action zobowiązuje się również, iż do 2029 roku 80 proc. jego dostawców będzie miało cele związane z ograniczeniem emisji (zakres 3iii). w tej chwili około 12 proc. dostawców Action posiada już zatwierdzone cele w zakresie redukcji emisji.
Partnerstwo Johan Cruyff Foundation
Action i Fundacja Johana Cruyffa otworzyły niedawno pierwszy „Cruyff Court z inicjatywy Action” w Paryżu. Od 2022 r. Action i Fundacja Cruyffa mają wspólną wizję zachęcania dzieci do aktywności i uprawiania sportu w celu poprawy ich zdrowia fizycznego i psychicznego. Rozszerzając swoje partnerstwo, Action i Fundacja Cruyff zobowiązały się do budowy w ciągu najbliższych trzech lat boisk Cruyff Courts w wybranych dzielnicach wokół sklepów Action we Francji, Niemczech, Holandii, Hiszpanii i Belgii, zapewniając dzieciom w tych lokalizacjach dostęp do bezpiecznego i dobrze utrzymanego terenu sportowego.