Adam Glapiński: W lipcu inflacja zgodna z celem NBP

5 godzin temu
Zdjęcie: Polsat News


Prezes NBP Adam Glapiński podczas czwartkowej konferencji stwierdził, iż w średnim okresie inflacja będzie zgodna z celem NBP (2,5 proc. plus/minus 1 proc.). Szef NBP podkreślił jednak, iż inflacja wciąż pozostaje zagrożeniem, a głównym powodem inflacyjnego niepokoju może być m.in. polityka fiskalna rządu (dochody i wydatki budżetowe), która jest - jak stwierdził Adam Glapiński - "jedną z najluźniejszych" w UE.


"Rada Polityki Pieniężnej uznała, iż będzie adekwatne ostrożne dostosowanie stóp procentowych do spadającego poziomu inflacji" - stwierdził podczas czwartkowej konferencji Adam Glapiński (tłumacząc obniżkę stóp) i podkreślił, iż wciąż pozostają czynniki niepewności, z których najważniejszym jest polityka fiskalna rządu. Prezes NBP krytycznie zauważył, iż "wszystko wskazuje, iż w 2026 r. dług publiczny pierwszy raz przekroczy unijny próg 60 proc. PKB".
Szef NBP zwrócił uwagę w czwartek na niską (najniższą od pandemii) inflację bazową, która w maju wyniosła 3,3 proc. "Spadek inflacji oznacza, iż polityka RPP była adekwatna" - nie bez satysfakcji podkreślił Adam Glapiński.Reklama


"Jednak inflacja w kolejnych kwartałach może powrócić" stwierdził Adam Glapiński zwracając uwagę m.in. na planowane odmrożenie cen energii. "Zapowiedziane przedłużenie mrożenia cen energii nie jest pewne - znalazło się w ustawi wiatrakowej, a jej los nie jest pewny" - postraszył Adam Glapiński, zwracając uwagę na konieczność akceptacji zapowiedzianego przez rząd mrożenia cen energii przez parament i prezydenta.
Przypomnijmy: Rada Polityki Pieniężnej (RPP) w środę na zakończenie dwudniowego posiedzenia zdecydowała o obniżeniu stóp procentowych o 25 punktów bazowych - podał Narodowy Bank Polski. Stopa referencyjna wynosi 5,00 proc. (poprzednio 5,25 proc.).
Ostatnia obniżka stóp miała miejsce na początku maja. RPP obniżyła je wtedy o 50 pkt. bazowych; stopa referencyjna spadła wówczas z 5,75 proc. do 5,25 proc.
Ekonomiści spodziewają się, iż do końca roku nastąpią kolejne obniżki, a stopa referencyjna wyniesie 4,75 proc.


Cykl podnoszenia stóp procentowych rozpoczął się w 2021 roku


Cykl zwiększania stóp procentowych RPP rozpoczęła w listopadzie 2021 roku, wówczas podniesiono je o 75 punktów bazowych. Stopa referencyjna wzrosła wtedy z 0,50 proc. do 1,25 proc.
Stopy cyklicznie podnoszone były do września 2022 r. Łącznie w tym okresie zwiększyły się o 550 punktów bazowych, czyli 5,5 pkt. proc. i wyniosły 6,75 proc. na zakończenie cyklu obniżek.


Stopy procentowe spadają od września 2023 r.


Pierwszą decyzję o obniżce podjęto we wrześniu 2023 r. Stopy procentowe spadły o 75 punktów bazowych, przy inflacji za sierpień na poziomie 10,1 proc., i 8,2 proc. za wrzesień. Kolejna nastąpiła w październiku 2023 r. o 25 punktów bazowych. Stopa referencyjna wyniosła wówczas 5,75 proc. i na tym poziomie została utrzymana do maja 2025 r.
Wydźwięk komunikatu Rady Polityki Pieniężnej po lipcowym posiedzeniu jest bardziej "gołębi" niż w czerwcu - zauważył główny ekonomista Credit Agricole Bank Polska Jakub Borowski. W ocenie eksperta treść komunikatu sugeruje, iż cykl obniżek stóp procentowych będzie kontynuowany.
Dodajmy, iż wczoraj (2 lipca) opublikowano nową prognozę inflacyjną NBP. "Inflacja CPI w najbliższych miesiącach obniży się poniżej górnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego NBP" - wynika z inflacyjnej prognozy polskiego banku centralnego. Wg. NBP, roczna dynamika cen znajdzie się z 50-procentowym prawdopodobieństwem w przedziale 3,5 - 4,4 proc. w 2025 r. Oznacza to zmianę przewidywań względem szacunków z marca (4,1 - 5,7 proc.).
***
Idź do oryginalnego materiału