Prezydent Salwadoru nie jest wcale zadowolony z poziomu adopcji bitcoina w jego kraju? Tak, sam to przyznał!
- Prezydent Salwadoru Nayib Bukele jest rozczarowany zachowaniem swoich obywateli – adopcja BTC w kraju nie jest na wysokim poziomie.
- Możliwe, iż to efekt nacisków na Salwador ze strony organizacji międzynarodowych.
Nayib Bukele jest rozczarowany: adopcja bitcoina jest mała
Prezydent Salwadoru Nayib Bukele w wywiadzie dla magazynu Time przyznał właśnie, iż jest zawiedziony adopcją bitcoina w kraju, jakim rządzi. Przyznał, iż nie widzi tylu korzyści ze swojej polityki, ile spodziewał się zobaczyć.
Zdecydowanie można by zrobić o wiele więcej. Bitcoin nie został tak szeroko przyjęty [przez Salwadorczyków], na co liczyliśmy. Wielu Salwadorczyków go używa. Większość dużych firm w kraju go ma. Możesz pójść do McDonald’s, supermarketu lub hotelu i zapłacić bitcoinem. Nie został jednak przyjęty tak, jak oczekiwaliśmy
– powiedział.
Wearing a dark suit to look more “authoritarian” 😌
Full interview: https://t.co/dXR5eVmsM1
Entrevista completa en español: https://t.co/wGWW9ZgdoO pic.twitter.com/ViGBkIJ3JU
— Nayib Bukele (@nayibbukele) August 29, 2024
Może wpisywać się to jednak w spodziewaną zmianę polityki kraju. Na Salwador naciska Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Chce doprowadzić do tego, by kraj odszedł od swojej probitcoinowej polityki i już nie skupował kryptowalut. I naciski te przynoszą owoce. Widać to po powyższej wypowiedzi Bukele.
Najfajniejszy dyktator na świecie
Sam prezydent jest uważany za “najfajniejszego dyktatora świata”. Dlaczego? Rządzi autorytarnie. Nie dba w ogóle o pozory demokracji – wystartował w wyborach mimo tego, iż ustawa zasadnicza zabraniała mu kandydowania po raz drugi. Do tego tłamsi opozycję. Ostatnie elekcje – prezydencka i parlamentarna – trudno uznać za w pełni uczciwe.
Jednocześnie jednak polityka Bukele przynosi efekty. Wypowiedział on wojnę gangom, które dotąd rządziły krajem. Do więzienia można na miejscu trafić choćby za posiadanie tatuażu z symbolem gangu. I to wyborcom się podoba!
Sam Bukele zaczął kryptowalutową rewoltę w 2021 r., kiedy ogłosił, że planuje uznać BTC jako prawny środek płatniczy w Salwadorze. Stało się to podczas konferencji Bitcoin w Miami. Potem pojawiły się inne projekty: publiczna sieć bitomatów czy portfel na kryptowaluty. I oczywiście inwestowanie w bitcoiny przez rząd.
Dziś kraj ma około 400 milionów USD w BTC.