Debata na temat rzeczywistej użyteczności i adopcji blockchain jest daleka od zakończenia. Jednak wiele protokołów przez cały czas pokazuje obiecujące perspektywy poprzez ciągły wzrost. Stellar i Mina to dwa takie przykłady, które wykazują optymizm w swoich raportach kwartalnych z 2023 roku.
Adopcja blockchain nabrała rozpędu w ostatnich latach i obejmuje coraz więcej branż. Potencjał tej technologii w zakresie poprawy przejrzystości, bezpieczeństwa i wydajności przyciągnął uwagę wielu firm i rządów. Prowadzi to do zwiększenia inwestycji w rozwiązania oparte na blockchain.
Stellar i Mina to dwa projekty blockchain, o których jest głośno w branży. Stellar to zdecentralizowana platforma, która umożliwia szybkie i bezpieczne płatności transgraniczne. Natomiast Mina to lekki blockchain, który wykorzystuje unikalny algorytm konsensusu, aby zapewnić skalowalność i decentralizację.
Oba projekty opublikowały niedawno swoje raporty kwartalne, wskazując, iż adopcja blockchain zdecydowanie rośnie. Raport Stellar wykazał wzrost liczby kont w sieci w I kwartale 2023 roku. Z kolei raport Mina podkreślił jego rosnącą społeczność, z ponad 150 000 unikalnych adresów portfeli utworzonych w sieci w tym okresie.
Raport Stellar za I kwartał 2023 roku
Stellar Development Foundation (SDF) opublikowała swój raport za I kwartał 2023 roku w dniu 24 kwietnia. Dokument podkreśla, iż najważniejsze wskaźniki pokazują wzrost.
Po pierwsze, Stellar (XLM) przekroczył 1 miliard całkowitych operacji przetworzonych w sieci, rejestrując wzrost o 21,7%. Odnotowano również skokowy wzrost całkowitej liczby kont, osiągając ponad 7,3 miliona. Jest to 15,8% wzrost w stosunku do I kwartału 2022 roku.
W I kwartale 2023 roku łączne płatności spadły o 62,59% rok do roku. Ponadto dokonano 56,9 mln płatności w porównaniu do 152 mln w I kwartale 2022 r. Jednak pomimo spadku płatności, wolumen transakcji on-chain odpowiednich aktywów wzrósł w tym samym okresie o 10,5%.
Koncepcja istotnych aktywów w sieci Stellar odnosi się do tokenów lub aktywów cyfrowych o określonym przypadku użycia lub użyteczności w tym ekosystemie. Te istotne aktywa są wykorzystywane jako wskaźniki do pomiaru wykorzystania sieci i jej umiejętności łączenia globalnych systemów finansowych.
Na przykład odpowiednim aktywem w sieci Stellar może być stablecoin powiązany z dolarem amerykańskim. Umożliwia on użytkownikom wysyłanie i otrzymywanie płatności bez obaw o zmienność kryptowalut. Wykorzystanie tego odpowiedniego aktywa wskazywałoby, jak dobrze sieć Stellar ułatwia płatności transgraniczne i łączy różne systemy finansowe.
Kontynuacja innowacji w 2023 roku
Jednym z kluczowych wydarzeń w sieci jest Soroban, który pojawia się po dwóch kluczowych wydaniach preview. To “nadal jest najwyższym priorytetem, a każdy kwartał przybliża SDF do uruchomienia mainnetu”.
Soroban to platforma oparta na blockchainie, która ma na celu zapewnienie infrastruktury finansowej dla niezadłużonej i nieubankowionej populacji. Platforma wykorzystuje blockchain Stellar, aby ułatwić szybkie, bezpieczne, tanie płatności transgraniczne i inne usługi finansowe.
Rozwój Soroban w sieci Stellar jest znaczący. Podkreśla jej zdolność do wspierania innowacyjnych projektów, które dotyczą włączenia finansowego i wpływu społecznego. Platforma Soroban wykorzystuje możliwości Stellar, aby umożliwić natychmiastowe rozliczenia i interoperacyjność z innymi sieciami finansowymi. Umożliwia to użytkownikom dostęp i korzystanie z usług finansowych.
Rozwój Soroban w sieci Stellar jest doskonałym przykładem tego, jak technologia i adopcja blockchain może być wykorzystywana do rozwiązywania rzeczywistych problemów i dostarczania usług finansowych do niezadłużonych populacji.
Dodatkowo, niedawna współpraca z amerykańskim gigantem inwestycyjnym Franklin Templeton jeszcze bardziej zwiększyła wiarygodność Stellara. Fundusz OnChain U.S. Government Money Fund (FOBXX) firmy inwestycyjnej z siedzibą w Nowym Jorku został upubliczniony w sieci Stellar. Fundusz może pochwalić się ponad 270 mln USD w aktywach pod zarządzaniem.
Adopcja blockchain: Kolejny protokół wybija się
Protokół Mina wydał raport przejrzystości za I kwartał 2023 r., wskazując na znaczny wzrost i adopcję blockchain. Platforma stojąca za protokołem Mina wykazała wzrost w wielu metrykach.
Unikalne konta w pierwszym kwartale 2023 roku wzrosły o 7,57% od stycznia do marca. Na dzień 31 marca 2023 r. na księdze Mina znajdowało się 153 279 indywidualnych kont. Również miesięczni producenci bloków na Mina zwiększyli się do 370 w marcu z 355 w poprzednim miesiącu. Tymczasem w pierwszych trzech miesiącach 2023 roku było 911 zleceń do repozytoriów Mina Github, z 80 unikalnymi współtwórcami.
Jeśli chodzi o rozwój, w styczniu 2023 r. protokół ponownie uruchomił sieć testową “Berkeley”. realizowane są prace “nad naprawą błędów i luk w zabezpieczeniach poprzez sieć testową, takich jak adresowanie potencjalnych wektorów ataku DDOs, z tym ostatnim wydaniem sieci testowej w I kwartale”.
Testnet “Berkeley” jest publiczną siecią testową, która umożliwia deweloperom i użytkownikom testowanie funkcjonalności protokołu MINA w symulowanym środowisku. Sieć testowa została zaprojektowana tak, aby naśladować główną sieć Mina, ale z kilkoma kluczowymi różnicami. Na przykład, transakcje na testnecie “Berkeley” nie mają żadnej wartości w świecie rzeczywistym. Dlatego deweloperzy mogą testować swoje aplikacje bez ryzykowania jakichkolwiek rzeczywistych środków.
Programiści i użytkownicy mogą wchodzić w interakcje z “Berkeley” poprzez interfejs wiersza poleceń MINA (CLI) lub portfel internetowy zaprojektowany specjalnie dla sieci testowej. Portfel internetowy pozwala użytkownikom tworzyć i zarządzać kontami testnetowymi, wysyłać i odbierać transakcje oraz badać blockchain testnetowy.
Adopcja blockchain i zrozumienie protokołu
Protokół Mina to lekki, zdecentralizowany blockchain zaprojektowany w celu rozwiązania problemów skalowalności i decentralizacji tradycyjnych blockchainów. Jest oparty o unikalny algorytm konsensusu o nazwie “SNARKs”. Pozwala on sieci utrzymać mały rozmiar poprzez kompresję danych i weryfikację transakcji dzięki dowodów matematycznych, a nie poleganie na dużych węzłach.
Dzięki utrzymaniu niewielkiego rozmiaru, protokół Mina umożliwia szybszy czas przetwarzania transakcji, zmniejszając ryzyko centralizacji i zwiększając decentralizację sieci. Pozwala również na większą dostępność, ponieważ może być uruchamiany na urządzeniach o niskim poborze mocy. To czyni go bardziej dostępnym dla szerszego grona użytkowników.
Protokół Mina podkreśla również prywatność i bezpieczeństwo, wykorzystując dowody zerowej wiedzy i swoje zaangażowanie w ochronę danych użytkowników. Umożliwia zachowanie prywatności smart kontraktów oraz pozwala użytkownikom kontrolować swoje dane i zachować anonimowość.
Mina ma rosnącą społeczność deweloperów i zwolenników. Wierzą oni w potencjał projektu do przekształcenia branży i adopcji blockchain. Jego lekka konstrukcja i skupienie się na prywatności i decentralizacji sprawiają, iż jest to atrakcyjna opcja dla różnych zastosowań: od usług finansowych po opiekę zdrowotną.
Wzrost i adopcja blockchain
Powyższe liczby wskazują na rosnące zainteresowanie i adopcję blockchain. Co więcej, ujawniają potencjał tej technologii do przekształcenia tradycyjnych branż.
W miarę jak więcej firm i osób zapozna się z korzyściami płynącymi z blockchain, sektor ten będzie prawdopodobnie przez cały czas rósł i rozwijał się.
BeInCrypto Polska - Adopcja blockchain wzrasta: Raporty kwartalne od Stellar i Mina