AI pomogła archeologom odnaleźć ślady sprzed 5000 lat. Możliwe, iż niedługo dzięki nowej technologii będzie trzeba napisać historię na nowo.
- AI znalazła ślady ludzkości sprzed 5000 lat.
- Znaleziono dzięki niej pozostałości po osadzie na pustyni.
AI pomaga archeologom
Archeolodzy przez dekady mieli jeden podstawowy problem: gdzie przeprowadzać wykopaliska, Aby znajdować pozostałości po naszych przodkach.
Teraz pomaga im w tym jednak radar z syntetyczną aperturą (SAR). Jak działa? dzięki sygnałów radarowych tworzy obrazy powierzchni Ziemi w wysokiej rozdzielczości.
Jest w stanie “przebić się” choćby przez roślinność, lód czy piasek. Potem te dane są analizowane przez AI, które wyłapują anomalie, które sugerują, iż pod daną powierzchnią kryją się pozostałości po starożytnych osadach czy miastach.
AI została wcześniej “nakarmiona” danymi znanych już odkryć archeologicznych – po prostu wyłapuje podobne wzorce.
Osada sprzed 5000 lat
Teraz system SAR i AI pomogły archeologom znaleźć ślady po ludziach sprzed 5000 lat na pustyni Ar-Rab al-Chali w pobliżu Dubaju.
Odkrywanie tych miejsc bez wykopalisk przypomina odblokowywanie ukrytych rozdziałów historii. Otwiera to ekscytujące nowe perspektywy na to, jak starożytne cywilizacje przystosowywały się do tych warunków
– powiedziała mediom Maria Gonzalez, archeolożka pracująca przy projekcie.
Wcześniej AI pomogła dokonać podobnego odkrycia w Mongolii. Podkreśla się, iż nowa technologia nie tylko zwiększa efektywność prac archeologów, ale też przy okazji może pomóc lepiej zrozumieć naszą przeszłość.
AI może znacznie zwiększyć nasze możliwości ochrony i zrozumienia dziedzictwa kulturowego. Innowacje takie jak te są najważniejsze dla pogłębiania naszej wiedzy o starożytnych cywilizacjach przy jednoczesnym zapewnieniu ich ochrony
– ocenia UNESCO.
Warto przypomnieć, iż pisanie historii naszego gatunku przez cały czas trwa. Przez wiele lat uważało się, iż australopithecus afarensis, czyli pierwsza forma człowieka, pojawiła się na Ziemi 3,5 mln lat temu.
Teraz wiemy, iż pierwsze istoty człekokształtne przemierzały naszą planetę już ok. 6mln lat temu. To z tego okresu pochodzą ślady ludzkich stóp na Krecie.
Najstarsze skamieniałe szczątki australopiteka należą z kolei do “Lucy”, samicy australopithecus afarensis, i mają już 3,5 mln lat.