AI wykryje Alzheimera choćby z kilkuletnim wyprzedzeniem. Przełomowe badania amerykańskich naukowców

9 miesięcy temu

Jednym z zastosowań sztucznej inteligencji może być pomoc w obszarze diagnostyki i wczesnego wykrywania chorób. Obiecujące wyniki dotyczące choroby Alzeimera odnotowali naukowcy z Kalifornii.

Choć wciąż brak jest lekarstwa na chorobę Alzheimera, to jej wczesne wykrycie pozwala na adekwatnsze przygotowanie i wprowadzenie odpowiednich środków zapobiegawczych. Okazuje się, iż wykorzystanie sztucznej inteligencji w diagnostyce może być przełomem w tej kwestii. Odpowiednio skonfigurowane narzędzia AI potrafią rozpoznać zagrożenie chorobą. I to choćby na długo przed pojawieniem się jej widocznych objawów.

Warto przeczytać: AI Act przyjęte przez Parlament Europejski. Eksperci z nadzieją o nowej regulacji

Uczenie maszynowe podstawą diagnostyki

Przełom w diagnostyce może stać się udziałem amerykańskich naukowców. Badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco i Uniwersytetu Stanforda zastosowali metodę uczenia maszynowego w przypadku sztucznej inteligencji. Po zapoznaniu jej z ponad 5 milionami przypadków dokumentacji medycznej nauczyła się ona poznawać wzorce, które łączą Alzheimera z innymi chorobami.

„To pierwszy krok w kierunku wykorzystania sztucznej inteligencji do rutynowych danych klinicznych. Nie tylko w celu jak najszybszej identyfikacji ryzyka, ale także zrozumienia stojącej za nim biologii” – mówi bioinżynier Alice Tang z UCSF.

Opracowany model wyodrębnił szereg stanów, które mogą wpływać na wystąpienie w przyszłości choroby Alzheimera. Wśród nich wyróżniono wysokie ciśnienie krwi i zawyżony poziom cholesterolu. Można dodać do nich także niedobór witaminy D i depresję. U mężczyzn było to także powiększenie prostaty i zaburzenia erekcji, a u kobiet osteoporoza.

Fundament do dalszych badań

Występowanie wymienionych objawów nie jest oczywiście równoznaczne z pojawieniem się w przyszłości demencji. Nie sposób jednak wykluczyć, iż przyszłe podejście do uczenia maszynowego będzie w stanie obecne wyniki udoskonalić. A te już na tym etapie są budujące.

Spośród badanej grupy, sztuczna inteligencja była w stanie przewidzieć chorobę Alzheimera w blisko 72% przypadków. Co szczególnie pozytywne, w niektórych przypadkach AI stwierdziła to choćby 7 lat przed wystąpieniem choroby.

„To doskonały przykład tego, jak możemy wykorzystać dane pacjentów dzięki uczenia maszynowego, aby przewidzieć, którzy pacjenci są bardziej narażeni na rozwój choroby Alzheimera. Możemy także zrozumieć przyczyny takiego stanu rzeczy” – mówi Marina Sirota z UCSF.

Warto przeczytać: Startupy MedTech widzą przyszłość w AI. Najlepsze z nich wspiera OVHcloud

Idź do oryginalnego materiału