Akcelerator innowacji obronnych NATO powstanie w Polsce. To element programu DIANA

9 miesięcy temu

Kraków DIANA Accelerator. Tak będzie nazywał się polski oddział akceleratora innowacji obronnych NATO. Poprowadzą go wspólnie Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie i Krakowski Park Technologiczny.

14 marca 2024 roku ogłoszono nową mapę akceleratorów innowacji obronnych NATO w ramach programu DIANA. Jeden z nich ma powstać w Krakowie. Przed Polską otwiera to szansę rozwoju firm w obszarze nowych technologii podwójnego zastosowania — w celach cywilnych i obronnych. Dodatkowo przyczyni się to do rozwoju krajowego sektora obronności.

Współpraca nauki z wojskiem

Sieć DIANA jest projektem NATO, który umożliwia połączenie wiedzy naukowców, startupów i innowatorów z sektora „głębokich technologii” (deep tech) z sektorem obronnym i wojskowym. Program DIANA przejawia szczególne zainteresowanie nowymi technologiami. Mowa o sztucznej inteligencji, technologiach kosmicznych, kwantowych, komunikacyjnych i informacyjnych. Także mowa nowych surowcach i materiałach oraz procesach produkcyjnych Rozwój w tych obszarach pomoże na szybsze wprowadzenie nowych rozwiązań we wszystkich państwach sojuszu.

Kraków DIANA Accelerator

W polskim oddziale akceleratora kompetencje zostaną podzielone między dwa krakowskie podmioty. Za akcelerację biznesową odpowiadać będzie Krakowski Park Technologiczny. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie zapewni dostęp do infrastruktury technicznej i naukowej, a także całość akceleracji technicznej. W ramach programu DIANA nawiązywana jest kooperacja ze startupami z państw sojuszu. Są one wyłaniane głównie w drodze konkursu. NATO wspiera je nie tylko finansowo, ale również zapewniając kontakty z inwestorami i przedstawicielami przemysłu. Z tego powodu umieszczenie akceleratora NATO w Krakowie należy uznać za dużą szansę dla krajowego biznesu.

„Od samego początku naszego udziału w programie DIANA zależało nam na umiejscowieniu jednego z ośrodków akceleratora w Polsce. Jest to bezwzględny warunek do tego, aby nasz kraj mógł w pełni wykorzystać szanse, jakie oferuje DIANA – i nie mam tu bynajmniej na myśli samych startupów i innowatorów oraz polskich centrów testowych już włączonych do sieci DIANA, ale również polski ekosystem innowacji w szerszym ujęciu, a więc również fundusze kapitałowe, ośrodki akademickie, podmioty zbrojeniowe i oczywiście nas, żołnierzy. Bardzo się cieszę, iż oferta Krakowskiego Parku Technologicznego i Akademii Górniczo-Hutniczej została zaakceptowana przez Radę Dyrektorów” – mówi gen. bryg. Marcin Górka, Dyrektor Departamentu Innowacji, Przedstawiciel Polski w Radzie Dyrektorów DIANA.

Przedsięwzięcie jest koordynowane przez Departament Innowacji Ministerstwa Obrony Narodowej. Zarówno AGH, jak i KPT, powołało pełnomocników do spraw projektu tak, by lepiej koordynować powierzone im zadania.

Warto przeczytać: Cyberbezpieczeństwo to przyszłość IT. Badanie Just Join IT odkrywa perspektywy branży

Idź do oryginalnego materiału