Akcje Eutelsat w kosmosie! Czy satelity to branża przyszłości? [Poradnik]

1 miesiąc temu

Akcje Eutelsat wzrosły niesamowicie w trakcie kilku giełdowych sesji. W tle są Elon Musk i wojna w Ukrainie. Czym zajmuje się ta francuska spółka, jaka jest jej sytuacja fundamentalna i czy jej wycena może wciąż rosnąć?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czemu notowania Eutelsat wystrzeliły niczym rakieta?
  • Czym zajmuje się spółka Eutelsat?
  • Jaka jest sytuacja finansowa spółki Eutelsat?
  • Jakie są plany francuskiego operatora satelitarnego?
  • Co o spółce Eutelsat sądzą analitycy?

Akcje Eutelsat wystrzeliły… w kosmos?

Blisko 8-krotnie zwiększyła swoją wycenę na giełdzie w dosłownie kilka sesji francuska spółka Eutelsat. Podczas sesji 6 marca notowania wystrzeliły o 483% – to przejdzie z pewnością do historii europejskich giełd. W końcu to nie jest mała spółka, na dzień 12 marca 2025 jej kapitalizacja (wartość rynkowa) sięga 3,5 mld euro.

Co stoi za niezwykle dynamicznym wzrostem cen akcji Eutelsat? Jest to francuska firma produkująca satelity, które wysyła w kosmos m.in. za pośrednictwem firmy SpaceX Elona Muska. Francuska spółka umieszcza swoje urządzenia zarówno na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO), jak i na orbicie geostacjonarnej (GEO).

Ten wstęp był potrzebny, by zrozumieć to, czemu wykres Eutelsat zachował się niczym rakieta wynoszona na orbitę. Otóż była to reakcja na doniesienia sugerujące, iż Eutelsat ubiegał się o potencjalne zastąpienie firmy Starlink Elona Muska w dostarczaniu internetu ogarniętej konfliktem wojennym Ukrainie. Przez ostatnie lata Starlink oferował ukraińskiemu satelicie wojskowemu swoje usługi internetowe, aby pomóc w działaniach wojennych w związku z trwającą inwazją Rosji. Jednak stosunki między Stanami Zjednoczonymi a Ukrainą pogorszyły się po wyborze prezydenta Donalda Trumpa.

Trump wstrzymał wszelką pomoc wojskową dla Ukrainy po starciu słownym z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. W połowie lutego pojawiły się doniesienia, iż amerykańscy negocjatorzy podnieśli możliwość odcięcia Ukrainie dostępu do Starlink, jeżeli nie dojdzie do wynegocjowania porozumienia z USA w zakresie dostępu do ukraińskich złóż metali ziem rzadkich.

4 marca Eutelsat poinformował, iż prowadzi rozmowy z Unią Europejską w sprawie dostarczenia internetu Ukrainie. „Wszyscy pytają nas czy możemy zastąpić Starlink na Ukrainie, a my analizujemy sytuację” – powiedziała Bloombergowi Eva Berneke, dyrektor generalna Eutelsat.

Czy Eutelsat ma potencjał, by zastąpić Starlinka na Ukrainie? Czym adekwatnie zajmuje się francuska spółka i na czym zarabia? Jaka jest jej sytuacja finansowa i jakie są jej plany? I dlaczego kurs jej akcji był w ostatnich latach w mocnym trendzie spadkowym? choćby pomimo kosmicznych wzrostów z ostatnich sesji, cena akcji Eutelsat jest około 32% poniżej ceny z debiutu, który miał miejsce na paryskiej giełdzie pod koniec 2021 roku.

Notowania Eutelsat na tle CAC40 – 12m. Źródło: TradingView

Notowania Eutelsat na tle CAC40 – 5 lat. Źródło: TradingView

Europejska alternatywa dla Starlinka

Po zawarciu umowy o połączeniu działalności z brytyjską firmą satelitarną OneWeb w 2023 roku, założony w 1977 roku Eutelsat stał się trzecim co do wielkości operatorem satelitarnym na świecie pod względem przychodów (w I połowie roku obrotowego 2024/25 miał 600 mln euro przychodów, które urosły o 6% r/r). Konkuruje przede wszystkim z satelitarnym przedsięwzięciem internetowym Elona Muska – firmą Starlink, spółką zależną SpaceX.

Gdy weźmiemy Eutelsat pod lupę, okazuje się, iż zatrudniająca około 1,5 tys. ludzi firma ma odpowiednią skalę, by zaoferować Ukrainie wsparcie w zakresie łączności satelitarnej. Firma w tej chwili posiada flotę 35 satelitów GEO, a także konstelację LEO składającą się z ponad 630 satelitów. Przyznać jednak trzeba, iż pod względem liczby satelitów na orbicie LEO ustępuje Starlinkowi (ten ma ich około 6 tys.), jednak to nie powoduje, iż nie posiada podobnych zdolności w zakresie dostaw internetu.

Ukraińskie sieci komórkowe i internetowe zostały poważnie uszkodzone przez bombardowania w lutym i marcu 2022. Starlink pomógł Kijowowi załatać tę komunikacyjną wyrwę, dostarczając dziesiątki tysięcy anten z terminalami, z których większość trafiła do wojska i ogólnie do służby publicznej, ale niektóre są udostępniane cywilom próbującym skontaktować się z krewnymi dzięki telefonów. Ukraińska armia bardzo często używa Starlink i adekwatnie usługi firmy Muska stały się jej niezbędne. Do pewnego momentu Ukraina wykorzystywała Starlink do kierowania dronami szturmowymi, dopóki firma Muska nie ograniczyła tej praktyki.

Co ciekawe, to Polska płaci Ukrainie abonament za usługi Starlink i ponoć przez cały czas będzie to robić. Polski minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski poinformował o tym podczas sprzeczki z Elonem Muskiem na portalu X i stwierdził, że:

„Jeśli SpaceX okaże się niewiarygodnym dostawcą, będziemy zmuszeni poszukać innych dostawców” – i miał na myśli prawdopodobnie Eutelsat.

Eutelsat obsługuje już komunikację rządową i instytucjonalną w Ukrainie i może stanowić alternatywę dla Starlink. Francuska firma potwierdza, iż posiadana baza satelitów może zaoferować takie same – lub niemal takie same – możliwości, jak firma Elona Muska. Dla przykładu, Starlink oferuje szerokopasmowy dostęp do internetu o prędkości 200 megabitów na sekundę, a Eutelsat może oferować 150 mbs.

Jest jednak różnica w cenie, przynajmniej jeżeli chodzi o ceny wolnorynkowe. Terminale OneWeb to koszt 10 000 USD plus miesięczny abonament. Starlink pobiera od ukraińskich użytkowników jednorazową opłatę w wysokości 589 USD oraz miesięczny abonament w wysokości 95-440 USD, w zależności od zużycia. Możliwe jest jednak, iż dla ukraińskich odbiorców Eutelsat mógłby przygotować specjalne zniżki, bo Francja i Wielka Brytania mają łącznie blisko 25% udziałów w spółce i mogą z pewnością wpłynąć na jej politykę cenową.

A czy istnieje jeszcze jakaś europejska alternatywa dla Eutelsat? Może nią być firma SES z siedzibą w Luksemburgu, która dostarcza niektóre usługi satelitarne dla zachodniego sojuszu obronnego NATO za pośrednictwem konstelacji satelitów O3b mPOWER na średniej orbicie okołoziemskiej. Jednak nie obsługuje ona klientów detalicznych, jej oferta i sprzęt są przystosowane do obsługi klientów korporacyjnych i rządowych.

Bolesna restrukturyzacja w imię podboju kosmosu

Firma Eutelsat przechodzi istotną restrukturyzację po połączeniu z OneWeb, rozszerzając swoją działalność z tradycyjnych usług satelitarnych w kierunku świadczenia szerokopasmowej łączności internetowej, co stanowi próbę odpowiedzi na rosnącą konkurencję ze strony globalnych graczy jak Starlink. Trudny okres transformacji, podczas którego spółka musi zmierzyć się z fundamentalnymi wyzwaniami dotyczącymi swojego modelu biznesowego i pozycji konkurencyjnej, objawia się w nie najlepszych wynikach finansowych.

Flagowym rozwiązaniem oferowanym przez spółkę jest Eutelsat ADVANCE – kompleksowa platforma zapewniająca globalne usługi łączności. Oferta ta charakteryzuje się elastycznością i skalowalną infrastrukturą, która może być dostosowana do potrzeb różnych branż i użytkowników. Istotną przewagą konkurencyjną platformy Eutelsat ADVANCE jest zintegrowany system zarządzania, pozwalający użytkownikom na samodzielne administrowanie usługami poprzez przyjazne interfejsy i aktywację usługi jednym kliknięciem (co jest szczególnie cenione przez klientów biznesowych).

Eutelsat jest głównym członkiem konsorcjum SpaceRISE, które ma zbudować i obsługiwać europejską konstelację satelitów orbitalnych Iris2. Jest to projekt o wartości 10,6 mld euro, w 60% finansowany przez UE i w 40% przez członków konsorcjum, który ma operacyjnie wystartować w 2030 r. Eutelsat ma zainwestować w projekt Iris2 około 2 mld euro, a w zamian ma uzyskać przychody w wysokości co najmniej 6,5 mld euro w okresie 12-letniej koncesji oraz korzyści skali wynikające ze wspólnych kosztów stałych i inwestycji w badania i rozwój.

Po połączeniu z OneWeb, Eutelsat zintensyfikował wysiłki w kierunku rozwoju usług szerokopasmowego internetu satelitarnego. Jest to wyraźna odpowiedź na rosnącą dominację Starlinka w tym segmencie rynku. Francuska firma przyjęła strategię geograficznego zawężenia swojej oferty, koncentrując się przede wszystkim na rynku europejskim. Eutelsat twierdzi, iż na terenie Europy oferuje już usługi porównywalne jakościowo i zasięgowo do usług Starlinka.

Gdy zagłębimy się w biznes Eutelsat, to okazuje się, iż spółka ma dość dobrze zdywersyfikowane źródła przychodów. W I połowie roku obrotowego 2024/25 52% przychodów miała z segmentu video, 20% z segmentu detalicznego, 16% z segmentu rządowego i 13% z segmentu mobile. Zwraca uwagę dynamiczny wzrost sprzedaży w segmencie detalicznym i rządowym.

Eutelsat – struktura przychodów w 1H2024/25. Źródło: Eutelsat

Czy spółka jest zyskowna?

Niestety, Eutelsat notuje całkiem pokaźne straty. W I połowie roku 2024/25 miała -99 mln euro straty, więcej niż rok wcześniej (-61 mln euro). Skorygowana EBITDA spadła rok do roku o -8,4% do 335 mln euro, choć w ujęciu like-for-like urosła o 5%. Skorygowana marża EBITDA wynosi około 55% i spadła dość znacznie z blisko 64%, ale w ujęciu like-for-like pozostała na tym samym poziomie.

Wyniki finansowe Eutelsat. Źródło: Eutelsat

Eutelsat zamierza sporo inwestować. Co prawda CAPEX w grudniu 2024 wynosił 175 mln euro i był znacznie niższy niż rok wcześniej, kiedy siegał 314 mln euro, ale spółka zapowiada, iż w całym roku 2024/25 zainwestuje 500-600 mln euro i jej baza satelitów powinna zwiększyć się o 100 urządzeń LEO. W kolejnych latach Eutelsat ma inwestować jeszcze więcej, pod wspominany już projekt Iris2.

Eutelsat – plany inwestycyjne do 2032 roku. Źródło: Eutelsat

Spółce udaje się kosmetycznie zmniejszać zadłużenie. Pod koniec 2024 roku miała 2,7 mld euro długu. Wskaźnik długu netto do skorygowanej EBITDA wynosił 3,92x podczas gdy rok wcześniej było to 4,13x. Niewykorzystane linie kredytowe i środki pieniężne na rachunkach francuskiego dostawcy satelitarnego pod koniec grudnia miały wartość około 1,24 mld euro. Trudno więc postrzegać sytuację finansową Eutelsat jaką złą czy wysoce niepewną, ale z pewnością jest ona wysoce niezadowalająca w obliczu konieczności dokonywania inwestycji.

Wsparcie rządowe wzmacnia, presja konkurencyjna osłabia

Co ciekawe, w ostatnich dniach dwie wielkie firmy z rynku finansowego w zupełnie odmienny sposób spojrzały się na papiery wartościowe sygnowane marką Eutelsat. Agencja ratingowa Fitch obniżyła rating obligacji francuskiej spółki, a tymczasem Goldman Sachs przyznał, iż rekomendacja „sprzedaj” wystawiona całkiem niedawno (w lutym) dla akcji Eutelsat była błędem i podniósł ją do „neutralnie”.

Analitycy Goldman Sachs podniesienie rekomendacji do „neutralnie” ze „sprzedaj”. Tłumaczą tym, iż nie docenili perspektyw wzrostu dla Eutelsat wynikających ze wsparcia rządów europejskich.

„W związku z ogłoszoną niedawno przez Komisję Europejską propozycją utworzenia funduszu w wysokości do 150 mld euro w celu wsparcia europejskich wydatków na obronność, akcje Eutelsatu słusznie urosły znacznie na cenie. W poprzedniej rekomendacji nie doceniliśmy znaczenia wsparcia rządowego. Stanowisko rządów europejskich w kwestii finansowania obrony i rozwoju rynku satelitów zmieniło się w skali i w tempie znacznie przekraczającym wszelkie oczekiwania” – stwierdzili analitycy banku.

Jednak pomimo podwyższenia ratingu, Goldman Sachs pozostaje ostrożny wobec waloru, z uwagi na zagrożenia związane z mocną konkurencją – chodzi głównie o Starlink. Tym niemniej, Goldman Sachs podniósł swoją 12-miesięczną cenę docelową dla akcji Eutelsat do 6,7 euro z 1,0 euro, choć to oznacza, iż cena docelowa jest poniżej bieżącego kursu i poniżej kursu z dnia wydania rekomendacji.

Z kolei agencja Fitch Ratings obniżyła długoterminowy rating Eutelsat do „B” z „B+” i nadała mu perspektywę negatywną. Jak wytłumaczyła agencja, obniżenie ratingu wynika z powolnego wzrostu przychodów OneWeb, ujemnej EBITDA, znacznej presji konkurencyjnej, wysokich wymagań dotyczących nakładów inwestycyjnych LEO oraz zbliżających się dużych potrzeb w zakresie refinansowania od 2027 roku. Fitch spodziewa się, iż Eutelsat będzie potrzebował dodatkowego finansowania, szacowanego na 4,2 mld euro do 2032 roku, na kontynuację rozbudowy konstelacji satelitów i wkład w projekt Iris2. Tymczasem przychody Eutelsatu z tradycyjnych usług GEO prawdopodobnie pozostaną pod presją, a segment wideo związany z telewizją ucierpi z powodu strukturalnych słabości. Co prawda płynność finansowa Eutelsatu będzie wspierana przez spodziewane 500 mln euro wpływów netto ze sprzedaży infrastruktury (to ma nastąpić w I połowie 2026 roku), ale jednak mimo to wskaźnik dług netto/EBITDA całej grupy może wzrosnąć do poziomu powyżej 4,5x – ostrzegają analitycy Fitch.

„Eutelsat miał wystarczającą płynność na koniec 2024 r., z 692 mln euro gotówki na bilansie, wspieraną przez linię kredytową w wysokości 450 mln euro z terminem zapadalności w kwietniu 2027 r., która może zostać przedłużona o dwa 12-miesięczne okresy, oraz dodatkową linię kredytową w wysokości 100 mln euro z terminem zapadalności w czerwcu 2027 r. Eutelsat stoi w obliczu potrzeby refinansowania w wysokości około 1 mld euro w czerwcu-lipcu 2027 r., oraz w obliczu zapadalności obligacji o wartości 600 mln euro w latach 2028 i 2029”przypominają analitycy Fitch Ratings.


Gdzie inwestować w akcje

Eutelsat jest notowany na francuskiej giełdzie i wchodzi w skład indeksu blue chip – CAC40. Poniżej przedstawiamy zestawienie ofert wybranych brokerów oferujących zarówno akcje, jak i CFD na akcje z różnych zakątków świata, w tym Francji.

Dla przykładu na XTB znajdziemy na dzień dzisiejszy ponad 3500 instrumentów akcyjnych i 400 ETF-ów, w Saxo Bank ponad 19 000 spółek i 3000 funduszy ETF, a w Exante aż 50 000 akcji i 10 000 ETF-ów.

Broker
Kraj Polska Dania Cypr
Ilość giełd w ofercie 16 giełd 37 giełd 50 giełd
Ilość akcji w ofercie ok. 3500 - akcje
ok. 2000 - CFD na akcje
19 000 - akcje
8 800 - CFD na akcje
50 000 - akcje
Ilość ETF w ofercie ok. 400 - ETF
ok. 170 - CFD na ETF
3000 - ETF
675 - CFD na ETF
10 000 - ETF
Prowizja 0% prowizji do 100 000 EUR obrotu / miesiąc wg cennika wg cennika
Min. depozyt 0 zł
(zalecane min. 2000 zł lub 500 USD, EUR)
0 zł / 0 EUR / 0 USD 10 000 EUR
Platforma xStation SaxoTrader Pro
Saxo Trader Go
Platforma Exante
RECENZJA
RECENZJA
RECENZJA
ZAŁÓŻ KONTO
ZAŁÓŻ KONTO
ZAŁÓŻ KONTO

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. Od 72% do 89% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty twoich pieniędzy.


Podsumowanie

Eutelsat stoi przed wyzwaniami związanymi z transformacją modelu biznesowego i adaptacją do dynamicznie zmieniającego się rynku komunikacji satelitarnej. Pomimo długiej historii i ugruntowanej pozycji na europejskim rynku usług satelitarnych, firma walczy z rosnącą presją konkurencyjną – głównie ze strony Starlinka. Szansą dla spółki jest zaangażowanie w projekt Iris2, jednak zanim realnie na nim skorzysta, minie kilka lat, i będzie ona musiała je przetrwać walcząc z konkurentami i zmagając się z kosztami. Jednak fakt, iż jest ona de facto spółką o znaczeniu strategicznym dla Europy powoduje, iż nie należy snuć najczarniejszych scenariuszy w jej przypadku, choć to nie oznacza, iż jej wycena na giełdzie będzie rosła, bowiem w krótkim i średnim terminie raczej trudno jej będzie o wyraźną poprawę wyników finansowych.

Idź do oryginalnego materiału