Aktualizacja Forex: Trump może ogłosić stan wyjątkowy?

12 godzin temu

Dolar amerykański wczoraj znacznie zyskał na wartości. Częściowo może to wynikać z informacji opublikowanych przez CNN, które sugerują, iż Trump może ogłosić ogromne cła już w pierwszym dniu swojej prezydentury. Czy Trump ogłosi stan nadzwyczajny w gospodarce narodowej pierwszego dnia swojej prezydentury?

Dolar amerykański kontynuował wczoraj dynamiczne wzrosty, co przełożyło się na gwałtowne osłabienie innych walut. Kurs EURUSD spadł poniżej poziomu 1,0300, a GBPUSD znacznie poniżej 1,2400 (z dodatkową presją na funta). Kurs USDJPY osiągnął jedynie niewielkie lokalne maksima, które nie utrzymały się, ponieważ rentowności amerykańskich obligacji skarbowych również cofnęły się z nowych szczytów.

Można jedynie spekulować, jakie wartości mógłby osiągnąć kurs dolara amerykańskiego względem chińskiego juana, gdyby Ludowy Bank Chin (PBOC) nie prowadził intensywnych interwencji, aby powstrzymać kurs USDCNH przed przebiciem poziomu podwójnego szczytu z lat 2022 i 2023, wynoszącego 7,375. jeżeli Chiny pozwolą na przełamanie tego poziomu, rynki mogą doświadczyć znaczącej zmienności.

Prawdopodobnym powodem przyspieszenia ruchu na rynku była publikacja artykułu CNN, w którym zasugerowano, iż Trump może rozważać ogłoszenie stanu nadzwyczajnego w gospodarce narodowej już w pierwszym dniu swojego urzędowania. Miałoby to uzasadnić wprowadzenie uniwersalnych taryf zarówno wobec sojuszników, jak i państw o odmiennych interesach na arenie międzynarodowej.

Według CNN, informacja ta jest oparta na czterech niezależnych źródłach. Ogłoszenie stanu nadzwyczajnego byłoby konieczne, żeby móc wykorzystać przepisy ustawy o międzynarodowych nadzwyczajnych uprawnieniach gospodarczych (IEEPA). Akt ten daje prezydentowi USA uprawnienia do podejmowania takich działań w przypadku zaistnienia sytuacji nadzwyczajnej o znaczeniu krajowym.

Te informacje są sprzeczne z zawartymi w poniedziałkowym artykule Washington Post, który sugerował, iż Trump może dążyć do bardziej ukierunkowanego podejścia w nakładaniu ceł, zamiast stosować globalne podejście do polityki taryfowej. Czy artykuł CNN również spotka się z bezpośrednią ripostą ze strony Trumpa?

Wydaje się to mniej prawdopodobne, ponieważ prezydent elekt lubi podtrzymywać napięcie, dając do zrozumienia, iż jest skłonny do podejmowania odważnych działań. Niemniej jednak faktyczna polityka celna Trumpa jest wciąż nieznana i może okazać się hybrydą zarówno ogólnego, jak i ukierunkowanego podejścia. Możliwy scenariusz jest taki, iż rozpocznie się ona od poziomów niższych niż obawiał się rynek, ale równie dobrze może obejmować zaplanowane podwyżki taryf do czasu, aż państwa objęte tą polityką zmienią swoje działania. Nic nie jest pewne, dopóki Trump nie podpisze rzeczywistych dokumentów.

Wykres GBPUSD

Dolar amerykański zyskał we wtorek na wartości wobec wszystkich głównych walut, co było związane ze wzrostem rentowności amerykańskich obligacji skarbowych po publikacji bardzo wysokiego wskaźnika ISM Services Prices Paid za grudzień (64,4 wobec oczekiwanych 57,5). Wczorajsze przyspieszenie wzrostów może być związane z doniesieniami, iż Trump planuje ogłoszenie uniwersalnych taryf już pierwszego dnia swojej prezydentury.

Funt znalazł się pod dodatkową presją związaną z rosnącymi globalnymi rentownościami obligacji, które nasilają wzrost brytyjskich obligacji skarbowych. Może on skutkować pogorszeniem perspektyw wzrostu gospodarczego w Wielkiej Brytanii. Kurs GBPUSD osiągnął wczoraj nowy poziom minimum cyklu poniżej 1,2350. Wydarzyło się to zaledwie dzień po wzroście powyżej 1,2550, który był wynikiem spekulacji, iż Trump może złagodzić swoje podejście do ceł. Ryzyko związane z doniesieniami medialnymi pozostaje w tej chwili istotnym czynnikiem rynkowym.

Kolejnym kluczowym poziomem wsparcia jest minimum z początku 2024 roku w okolicach 1,2300, a następnie psychologicznie istotny poziom 1,2000, który utrzymywał się od początku 2023 roku.

Wczorajsza reakcja rynkowa po raz kolejny pokazuje, jak wrażliwi są uczestnicy rynku na zapowiedzi decyzji politycznych administracji Trumpa. Utrudnia to inwestorom ocenę poziomu ryzyka i utrzymanie pozycji przez dłuższy czas. Prawdopodobnie oznacza to również, iż reakcje na pozostałe dane publikowane do końca tygodnia mogą być krótkotrwałe, choćby w przypadku istotnych niespodzianek.

Warto zauważyć, iż dolar amerykański już na początku sesji znajdował się w silnej pozycji, po tym jak opublikowany grudniowy indeks ISM Price Paid w USA osiągnął wartość 64,4 wobec oczekiwanych 57,5. To spowodowało skok rentowności amerykańskich obligacji skarbowych do nowych poziomów cyklicznych maksimów. Rentowności utrzymują trend wzrostowy, przekraczając poziom 4,70% i zbliżając się do psychologicznej bariery 5,0% – poziomu, który był ostatnio krótko notowany pod koniec 2023 roku.

Funt brytyjski pod presją: Wielka Brytania walczy ze stagflacją

Funt brytyjski doświadczył poważnych spadków, mimo iż aukcja 5-letnich obligacji skarbowych (gilts) przyciągnęła większy popyt niż poprzednia emisja. Rentowność tych obligacji wzrosła do najwyższego poziomu od końca 2023 roku, przekraczając 4,5%. Wydarzyło się to dzień po tym, jak rentowności 30-letnich obligacji brytyjskich osiągnęły nowe 26-letnie maksima powyżej 5,21%, przewyższając poziomy notowane podczas kryzysu budżetowego pod koniec 2022 roku za rządów Liz Truss oraz najwyższe wartości od 1998 roku.

Co istotne, zwłaszcza dłuższe rentowności brytyjskich obligacji rosną szybciej niż ich globalne odpowiedniki. Jest to odzwierciedlenie obaw, iż Wielka Brytania wchodzi w spiralę stagflacyjną, co stanowi poważne zagrożenie dla funta. Wyższe rentowności zmuszą rząd Wielkiej Brytanii do zaostrzenia dyscypliny fiskalnej, czyli polityki oszczędnościowej. Prawdopodobnie dodatkowo spowolni to wzrost gospodarczy. Podniesienie kosztów finansowania do poziomów przekraczających 5% na długim końcu krzywej dochodowości, podczas gdy realny wzrost gospodarczy przez ostatnie dwa lata wynosił poniżej 1%, jest wyjątkowo trudnym scenariuszem.

Patrząc na parę EURGBP, ostatnio nie obserwowano znaczącej reakcji na problemy Wielkiej Brytanii, częściowo dlatego, iż wyższe rentowności brytyjskich obligacji oraz bardziej restrykcyjna polityka Banku Anglii były już uwzględniane przez rynek. Jednak wraz z wyższymi niż oczekiwano odczytami inflacji w Niemczech w tym tygodniu i globalnym wzrostem rentowności, funt ponownie znalazł się pod presją. Kurs EURGBP wzrósł do wielotygodniowego maksimum powyżej kluczowego poziomu 0,8330. Warto obserwować ten poziom jako wskaźnik dalszego kierunku notowań funta w kontekście jego osłabienia.


O Autorze

John Hardy, dyrektor ds. strategii rynków walutowych, Saxo Bank. Dołączył do grupy Saxo Bank w 2002 r.. Koncentruje się na dostarczaniu strategii i analiz na rynku walutowym zgodnie z podstawami tematów makroekonomicznych i zmianami technicznymi. Hardy zdobył kilka wyróżnień za swoją pracę i został uznany za najbardziej skutecznego 12-miesięcznego prognozodawcę w 2015 r. wśród ponad 30 stałych współpracowników FX Week. Jego kolumna dotycząca rynku walutowego jest często cytowana, a on jest stałym gościem i komentatorem w telewizji, w tym CNBC i Bloomberg.

Idź do oryginalnego materiału