Akustyka w hotelach

builderpolska.pl 3 tygodni temu

Akustyka w hotelach odgrywa znaczącą rolę
w zapewnieniu komfortu i satysfakcji odwiedzającym.
Ten bardzo istotny element decyduje w dużej mierze
o odbiorze całego obiektu przez gości. W tym artykule
zostały omówione przykłady zastosowania różnych
rozwiązań zapewniających komfort akustyczny zarówno
w pokojach hotelowych, jak i przestrzeniach
ogólnodostępnych, takich jak lobby czy restauracje.

Komfort akustyczny to najważniejszy element doświadczenia gościa w hotelu. Głośne hałasy z zewnątrz mogą zakłócać sen, a pogłos wewnątrz budynku stanowić źródło dyskomfortu i zmniejszać poczucie prywatności. Dlatego ważne jest, aby zarówno przestrzenie publiczne, jak i prywatne w hotelu były zaprojektowane z myślą o optymalnej akustyce.

W pokojach hotelowych, gdzie goście spędzają większość swojego czasu, dobre tłumienie dźwięku jest najważniejsze dla zapewnienia spokoju i prywatności. Solidne izolacje dźwiękowe w ścianach, oknach i drzwiach mogą skutecznie ograniczyć hałasy z zewnątrz, takie jak uliczny ruch czy odgłosy sąsiadów. Dodatkowo materiały o dobrej absorpcji dźwięku mogą zmniejszyć pogłos wewnątrz pomieszczeń, tworząc bardziej komfortowy klimat dla gości.

W przestrzeniach publicznych, takich jak lobby, restauracje i sale konferencyjne, odpowiednia akustyka może wpłynąć na atmosferę i komfort pobytu. Zbyt głośne pomieszczenia sprawiają, iż goście czują się zdezorientowani lub zmęczeni, podczas gdy odpowiednio kontrolowany dźwięk tworzy przyjemne i relaksujące środowisko.

Bardzo istotną kwestię stanowi zwrócenie uwagi na emisje hałasów zewnętrznych, gdyż na te elementy nie mamy bezpośredniego wpływu. Przed rozpoczęciem prac projektowych architekci powinni się zapoznać z tzw. mapami hałasu, które są dostępne dla większości dużych miast. o ile takich nie ma, rozwiązaniem jest nawiązanie współpracy z akustykiem, który zbada natężenia dźwięków.

Analiza zewnętrznych źródeł jest szczególnie istotna, a czasami jednocześnie obowiązkowa, w przypadku obiektów położonych w sąsiedztwie lotnisk, torów kolejowych czy ulic i dróg o zwiększonym natężeniu. Często spotykaliśmy się z taką sytuacją. Mieliśmy z nią do czynienia m.in. przy projekcie hotelu Arche Lotnisko Wrocław, autorstwa Andrzeja Koniecznego, gdzie największym źródłem emisji była droga. W tym przypadku projekt został zweryfikowany na podstawie map hałasu i badań terenowych. Dużym wyzwaniem dla nas jest też zapewnienie odpowiedniej izolacyjności w pokojach hotelowych, w szczególności zaś pomiędzy istniejącymi elementami konstrukcji a nowo projektowanymi przegrodami. Dlatego w naszych projektach stosujemy zabudowy z lekkich systemów g-k, które posiadają odpowiednie, przebadane parametry, a jednocześnie poprzez możliwość ich modyfikowania możemy w miejscach uciążliwych dopasować materiały tak, aby zapewnić spełnienie warunków technicznych. Sposoby poprawy akustyki w obiektach adaptowanych Dostępnych jest wiele sposobów, aby poprawić akustykę w hotelach i zapewnić gościom przyjemny pobyt. Oto kilka praktycznych rozwiązań.

1. Wykorzystanie materiałów absorpcyjnych
Istnieje wiele systemów i rozwiązań, które są dostępne na rynku. My natomiast nauczyliśmy się stosować również inne rozwiązania, które zastępują lub uzupełniają systemowe technologie. Zastosowanie materiałów o dobrej absorpcji dźwięku, takich jak dywaniki, zasłony, panele dźwiękochłonne czy specjalne akustyczne tapety, może skutecznie zmniejszyć pogłos i poprawić ogólną jakość dźwięku w pomieszczeniach. W projekcie Cukrowni Żnin, w przestrzeni konferencyjnej, zależało nam na zachowaniu dobrej absorpcji dźwięków, a jednocześnie nie chcieliśmy zabudowywać zabytkowych elementów ścian czy konstrukcji. Ze względu na oba te elementy zrealizowaliśmy pomysł Pawła Grochowskiego, który zaproponował wykorzystanie starych worków na cukier. Zostały one wypełnione wełną mineralną i powieszone wzdłuż ścian na relingach, co pozwoliło uzyskać bardzo dobre parametry akustyczne, a oprócz tego wzbogacić obiekt o wartość historyczną i dekoracyjną.

2. Izolacja akustyczna
Inwestycja w solidną izolację dźwiękową w ścianach, podłogach, sufitach, oknach i drzwiach może ograniczyć przenikanie hałasów z zewnątrz i zapewnić prywatność w pokojach hotelowych. Warto zwrócić uwagę na zachowanie dylatacji szczególnie pomiędzy posadzkami a konstrukcją budynku, tak aby dźwięki nie przenosiły się na elementy nośne powiązane z całym budynkiem. Ważnym elementem, na który należy zwrócić uwagę, jest ułożenie i lokalizacja instalacji wewnątrz przegród/ścian. Często spotykany błąd polega na lokalizowaniu w pokojach hotelowych puszek elektrycznych i równoległym tworzeniu otworów, które przebijają ścianę na wylot. W takiej sytuacji należy przesunąć względem siebie te elementy i uzupełnić przestrzeń pomiędzy nimi materiałem akustycznym.

3. Projektowanie przestrzeni z myślą o akustyce
Podczas projektowania hotelu warto zastanowić się nad takim rozmieszczeniem pomieszczeń, aby minimalizować potencjalne problemy z akustyką. Unikanie dużych, otwartych przestrzeni bez odpowiedniej kontroli dźwięku może zmniejszyć pogłosy i zapewnić bardziej komfortową atmosferę.

4. Wykorzystanie technologii akustycznej
Nowoczesne rozwiązania technologiczne, takie jak systemy redukcji hałasu czy dystrybucja dźwięku z użyciem głośników ukrytych w suficie, mogą być skutecznymi narzędziami do poprawy akustyki w hotelowych przestrzeniach publicznych.

5. Edukacja personelu
Budowa świadomości personelu hotelowego w kwestii znaczenia akustyki i wyszkolenie w zakresie sposobów minimalizacji hałasów mogą przyczynić się do lepszego zarządzania dźwiękiem w różnych częściach hotelu. Świadomość problematyki akustycznej może przełożyć się na interwencje takie jak zastosowanie dodatkowych elementów w postaci zasłon czy mebli pochłaniających dźwięki i prowadzących do szybkiej poprawy komfortu.

Podsumowanie
Akustyka odgrywa kluczową rolę w zapewnianiu komfortu i satysfakcji gościom w hotelach. Zapewnienie optymalnych warunków dźwiękowych w pokojach, restauracjach, lobby i innych przestrzeniach publicznych może znacząco poprawić doświadczenie pobytu. Dzięki zastosowaniu odpowiednich rozwiązań projektowych, materiałowych i technologicznych hotele mogą stworzyć środowisko, które sprzyja relaksowi, komunikacji i ogólnemu zadowoleniu gości.

Idź do oryginalnego materiału