Amerykanie szukają sposobu na ściganie Justina Suna

1 tydzień temu

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) zintensyfikowała swoje starania, aby ścigać Justina Suna, założyciela sieci Tron. W tym celu organ regulacyjny zmienił swój pozew.

Agencja twierdzi teraz, iż rozległe podróże i transakcje biznesowe Justina Suna w USA dają jej jurysdykcję niezbędną do ścigania.

SEC kontratakuje przeciwko roszczeniom Justina Suna

Zmieniony pozew ma na celu ustanowienie “osobistej jurysdykcji” dla Suna, jego sieci Tron i dwóch dodatkowych firm, które nadzoruje. Według SEC podmioty te celowo zaangażowały się w działania wymierzone w USA, co czyni to roszczenie jurysdykcyjne kluczowym aspektem postępowania sądowego.

Podczas wizyty Justina Suna w kluczowych miastach USA, takich jak Nowy Jork, Boston i San Francisco, rzekomo miał on promować i zarządzać transakcjami tokenów Tron (TRX) i BitTorrent (BTT). SEC twierdzi:

“W szczególności Sun spędził ponad 80 dni w Stanach Zjednoczonych w 2017 r., ponad 120 dni w Stanach Zjednoczonych w 2018 r. i około 180 dni w Stanach Zjednoczonych w 2019 r.”

Ponadto SEC uważa, iż tokeny te były sprzedawane jako niezarejestrowane papiery wartościowe amerykańskim konsumentom i inwestorom. Ponadto regulator oskarża Justina Suna o angażowanie się w manipulacyjne praktyki wash tradingu. Szczególnie chodzi o giełdę kryptowalut Bittrex z siedzibą w Seattle. Takie praktyki sztucznie zawyżają ceny aktywów, wprowadzając inwestorów w błąd co do ich prawdziwego popytu i wartości rynkowej.

Pomimo tego wydarzenia, wpływ na ceny tokenów TRX i BTT był minimalny. W ciągu ostatnich 24 godzin token TRX spadł nieznacznie o 0,52%, w tej chwili handlując po 0,10 USD, podczas gdy BTT odnotował niewielki wzrost o 2,5%.

Wykres ceny Tron (TRX). Źródło: BeInCrypto

Poprawka SEC jest posunięciem przeciwko próby Justina Suna polegającej na odrzucenia pozwu z marca 2023 roku. Argumentują oni, iż ich działalność, prowadzona w całości za granicą przez podmioty z Singapuru, wykracza poza jurysdykcję SEC. Obrona ta podkreśla międzynarodowy charakter aktywów cyfrowych i obecne niejasności regulacyjne.

Pozwani podkreślają również pilną potrzebę jasnych ram regulacyjnych. Argumentują, iż brakuje precyzyjnych przepisów określających, kiedy token jest papierem wartościowym i jakie są wymogi zgodności dla twórców tokenów. Wtedy zasięg regulacyjny SEC może zdestabilizować globalny rynek aktywów cyfrowych.

Ta prawna konfrontacja rozpoczęła się, gdy SEC pozwała Justina Suna i Tron Foundation za przeprowadzenie pierwszej oferty monet (ICO) tokena TRX w 2017 roku. Pozew dotyczył również oferowania i sprzedaży tokenów BTT, które również zostały uznane za nielegalne.

Zbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIKZbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIK

BeInCrypto Polska - Amerykanie szukają sposobu na ściganie Justina Suna

Idź do oryginalnego materiału