Wczorajsze notowania na Matif i CBoT zakończyły się wzrostami cen zarówno pszenicy jak i oleistych. Rynki odetchnęły nieco po wcześniejszych zapowiedziach wprowadzeniu od razu po inauguracji Trumpa, nowych ceł, choć tutaj trzeba być bardzo ostrożnym, ponieważ ten temat będzie nad rynkami cały czas wisiał.
W przypadku pszenicy kontrakty terminowe na giełdzie Matif odnotowały znaczne wzrosty i kontrakt marcowy wzrósł o 4,75 EUR do poziomu 231,15 EUR/t. Wzrosty były jeszcze większe na CBoT, gdzie kontrakt marcowy wzrósł o 20 centów do poziomu 558,75 centów/buszel.
Rynki odetchnęły z ulgą
Dzień po inauguracji Donalda Trumpa notowania pszenicy na CBoT osiągnęły najwyższy poziom od pięciu tygodni, gdyż handlowcy zareagowali z ulgą, iż nowy prezydent USA nie nałożył od razu nowych ceł na import. Wsparcie dla notowań stanowił także słabszy dolar amerykański. To zaś przełożyło się na zakupy na Matif, ale trzeba pamiętać, iż sytuacja europejskiej pszenicy pozostaje ogólnie słaba, gdyż istnieje duża konkurencja przede wszystkim ze strony towarów z Morza Czarnego, Australii i Argentyny.
Wczoraj np. podane, iż po raz kolejny Egipt zakupił 250 tys. ton rosyjskiej pszenicy w ramach bezpośrednich negocjacji. Łącznie w 2024 roku kraj ten kupił blisko 15 mln ton pszenicy, z czego blisko 75 proc. pochodziło z Rosji.
Z oleistych najbardziej wyróżnia się soja
Wczorajszy handel w przypadku rzepaku na Matif zakończył się na plusie, gdzie majowy kontrakt zyskał 1 EUR rosnąc do poziomu 533,75 EUR/t. Jednakże wzrost cen soi na CBoT USA był znacznie wyższy i marcowy kontrakt urósł aż o 33,25 centy do poziomu 1067,25 centów/buszel . Znacząco wzrosły również ceny śruty sojowej, natomiast olej sojowy zamknął się na niemal niezmienionym poziomie.
Podobnie jak w przypadku pszenicy handlowcy odetchnęli z ulgą po tym jak przynajmniej na razie nie zostaną wprowadzone cła na import towarów do USA, choć wiedzą oni, iż taka możliwość cały czas jest i może ona przyczynić się do wojen handlowych, które nie wnoszą z reguły na rynek nic dobrego.
Źródło: Reuters, Kaack