Firma ratingowa S&P Global Ratings twierdzi, iż nowa ustawa dotycząca stablecoinów wprowadzona do Senatu Stanów Zjednoczonych może zachęcić amerykańskie banki do wejścia na ten rynek.
W najnowszym komentarzu firma analityczna stwierdziła, iż propozycje przedstawione w ustawie Payment Stablecoin Act – wprowadzonej do Senatu 17 kwietnia br. – mogą zachęcić banki do zaangażowania się w emisję stablecoinów powiązanych z dolarem amerykańskim i potencjalnie oznaczać kłopoty dla dużych podmiotów spoza USA, które emitują stablecoiny, takie jak Tether.
Stablecoiny zawsze w cenie
Opisując stablecoiny jako potencjalny najważniejszy filar rynków finansowych, agencja ratingowa przyjrzała się bliżej uruchomionemu w ostatnim czasie funduszowi BUIDL firmy BlackRock. Zdaniem analityków miałby być on dowodem na „wydajność i zwiększone bezpieczeństwo rozliczeń” stablecoinów w tokenizacji aktywów i obligacji cyfrowych.
Przypomnijmy, iż ustawa Lummis-Gillibrand Payment Stablecoin Act zaproponowała wprowadzenie limitu emisji o wartości 10 miliardów dolarów dla pozabankowych firm stablecoinowych, zakazując „niezabezpieczonych” algorytmicznych stablecoinów, a także wymagając od emitentów stablecoinów posiadania gotówki lub rezerw równoważnych gotówce w stosunku jeden do jednego. „Zakładając, iż ustawa zostanie zatwierdzona, a odpowiednie regulacje bankowe zostaną wprowadzone, nowe zasady mogą zapewnić bankom przewagę konkurencyjną poprzez ograniczenie instytucji bez licencji bankowej do maksymalnej emisji w wysokości 10 miliardów dolarów” – uważają eksperci S&P.
Agencja ratingowa zauważyła również, iż wprowadzenie emisji o wartości 10 miliardów dolarów dla firm niebędących bankami może oznaczać kłopoty dla Tether, który – z kapitalizacją rynkową wynoszącą 110 miliardów dolarów – jest w tej chwili największym emitentem stablecoinów powiązanych z dolarem amerykańskim na rynku. „Tether, największy stablecoin pod względem wolumenu obrotów, jest emitowany przez podmiot spoza USA, a zatem nie jest dozwolonym stablecoinem płatniczym zgodnie z proponowaną ustawą” – podkreśla S&P Global. „Oznacza to, iż podmioty amerykańskie nie mogą posiadać ani dokonywać transakcji w Tether, co może zmniejszyć popyt, jednocześnie zwiększając liczbę stablecoinów emitowanych w USA” – dodano.
Analitycy zwracają uwagę, iż znaczna część aktywności transakcyjnej Tether miała miejsce głównie poza Stanami Zjednoczonymi i była napędzana w dużej mierze przez transakcje na rynkach wschodzących, działalność detaliczną i przekazy pieniężne.
Słychać głosy krytyczne
Tymczasem reprezentująca Demokratów senator Kirsten Gillibrand stoi na stanowisku, iż przyjęcie ram regulacyjnych dla stablecoinów było „absolutnie krytyczne dla utrzymania dominacji dolara amerykańskiego, promowania odpowiedzialnych innowacji, ochrony konsumentów i rozprawienia się z praniem pieniędzy i nielegalnym finansowaniem”. Ale, jak się okazuje, nie wszyscy byli zadowoleni z propozycji przedstawionych w ustawie. Na przykład przedstawiciele wspierającej kryptowaluty organizacji Coin Center stwierdzili, iż zakazanie algorytmicznych stablecoinów byłoby „złą polityką”.