Analiza Rynku Kryptowalut #5 GoToTheMoon

4 miesięcy temu

Analiza Rynku Kryptowalut #5 2-6 Września 2024r.

To już piąte wydanie Analizy Rynku Kryptowalut – GoToTheMoon! W tym wydaniu raportu przeprowadzę Cię przez kolejny tydzień w świecie Bitcoina i całego rynku krypto. W tym raporcie mam zamiar odkryć zaskakująco złożoną interakcję między zachowaniami właścicieli BTC, danymi o likwidacji CEX i stanem Ethereum.

Ponadto wspomnę o regulacjach i przełomach, które regularnie zmieniają trajektorię rynku aktywów cyfrowych. Zamierzam przyjrzeć się bliżej tym najnowszym wydarzeniom.

Table of Contents
  1. Zakres obrotu Bitcoina i perspektywy rynkowe
  2. Erozja przejrzystości danych likwidacyjnych na giełdach CEX – zakłócenia w obrazie rynku
  3. Zmniejszona przydatność danych o likwidacjach na tle zmienności rynku
  4. Odpływy instytucjonalne i oczekiwania na cięcie stóp procentowych w obliczu osłabienia rynku pracy
  5. Straty krótkoterminowych posiadaczy Bitcoina a stabilność rynku
    1. Minimalne działania z realizacją zysków wskazują na równowagę na rynku
  6. Październikowe zyski Bitcoina jako potencjalna okazja
  7. Ethereum i obawy związane z inflacją po wprowadzeniu BLOB
    1. Propozycje rozwiązań dla inflacji Ethereum
    2. Propozycja Vitalika Buterina: poprawa wydajności Ethereum poprzez architekturę „kleju i koprocesora”
  8. SEC a spłaty FTX: możliwe wyzwanie i rosnąca rola kryptowalut w polityce USA
  9. Kryptowaluty w polityce USA: rosnąca adopcja w kampaniach prezydenckich
  10. Analiza Rynku Kryptowalut #5 – Przemyślenia końcowe

Zakres obrotu Bitcoina i perspektywy rynkowe

W ostatnim tygodniu kurs Bitcoina wahał się między 56 004 a 59 804 USD, co wyraźnie ilustruje trwającą zmienność na rynku. Wrzesień tradycyjnie stanowi trudny okres dla Bitcoina oraz innych aktywów, co potwierdzają historyczne dane. Mimo to, perspektywy na nadchodzące miesiące wydają się pozytywne. Z reguły, po zakończeniu września, rynek odnotowuje silne odbicie, a Bitcoin często prezentuje solidne wyniki. Od początku roku Bitcoin wzrósł średnio o 31,88%, co potwierdza jego odporność wobec zewnętrznej presji rynkowej.

Erozja przejrzystości danych likwidacyjnych na giełdach CEX – zakłócenia w obrazie rynku

Niedawne badania przeprowadzone przez analityka z K33 Research rzucają światło na problem z przejrzystością danych likwidacyjnych na scentralizowanych giełdach kryptowalut. Analityk zwraca uwagę na zmiany w sposobie raportowania danych przez platformy takie jak Binance, Bybit i OKX. Zmodyfikowały one swoje interfejsy API WebSocket, ograniczając raportowanie likwidacji do jednej na sekundę, co zniekształca rzeczywistą skalę aktywności na rynku. Dla przykładu Binance i Bybit wprowadziły te zmiany w 2021 roku, tłumacząc to optymalizacją strumieni danych. OKX także stosuje podobną praktykę, co prowadzi do znaczącego zaniżenia liczby likwidacji. Raport sugeruje, iż może to być strategia PR, mająca na celu zmniejszenie widoczności dużych zdarzeń likwidacyjnych, aby nie odstraszać traderów i nie wzbudzać nadmiernych obaw o ryzyko.

Did you know?

Liquidation data from exchanges are bogus and a vast underrepresentation of actual liquidation volumes in the market.

To provide a “fair trading environment” (Bybit, Sep 2021) and to “optimize user data stream” (Binance, Apr 2021), Binance and Bybit changed their… pic.twitter.com/QeGsSVdT0a

— Vetle Lunde (@VetleLunde) August 29, 2024

Zmniejszona przydatność danych o likwidacjach na tle zmienności rynku

Biorąc pod uwagę rosnącą zmienność rynku, Lunde zwraca uwagę, iż dane dotyczące likwidacji, które kiedyś stanowiły solidny wskaźnik apetytu na ryzyko, dziś tracą na znaczeniu. Zaleca on, aby inwestorzy bardziej koncentrowali się na monitorowaniu zmian w otwartych pozycjach względem dnia poprzedniego. Jego zdaniem to podejście jest lepsze do oceny de-lewarowania rynku. Jednakże, Lunde wskazuje na pewne ograniczenia tego wskaźnika, ponieważ nie obejmuje on traderów otwierających nowe pozycje w okresach wysokiej zmienności. Ostatecznie konkluduje, iż obecne dane dotyczące likwidacji bardziej służą „rozrywce”, niż stanowią wartościowy element analizy rynkowej. Podkreśla też pilną potrzebę powrotu do większej przejrzystości danych.

Analiza Rynku Kryptowalut #5 – Coinglass Total Liquidations chart

Odpływy instytucjonalne i oczekiwania na cięcie stóp procentowych w obliczu osłabienia rynku pracy

Według raportu CoinShares, miniony tydzień przyniósł odpływy netto o wartości 305 milionów dolarów z produktów inwestycyjnych związanych z aktywami cyfrowymi. Oczekiwania instytucji finansowych na cięcie stóp procentowych o 50 punktów bazowych przez Rezerwę Federalną we wrześniu 2024 roku wydają się maleć.

Nowe dane o zatrudnieniu w USA wskazują jednak na osłabienie rynku pracy. W lipcu liczba wolnych miejsc pracy w Stanach Zjednoczonych spadła bardziej, niż pierwotnie prognozowano. Oznacza to, iż popyt na pracowników zaczyna maleć, co jest kolejnym dowodem na ochładzanie się gospodarki. Według najnowszych informacji Bureau of Labor Statistics, liczba wolnych miejsc pracy wyniosła 7,67 mln, spadając z poziomu 7,91 mln w czerwcu. To najniższy wynik od stycznia 2021 roku.

Tymczasem inwestorzy detaliczni dostosowali swoje oczekiwania wobec polityki pieniężnej. Najnowsze dane Polymarket pokazują, iż aż 64% inwestorów detalicznych zakłada obniżkę stóp procentowych o 25 punktów bazowych we wrześniu 2024 r., podczas gdy 33% spodziewa się większej obniżki o 50 punktów bazowych lub więcej. Zaledwie 3% sądzi, iż stopy procentowe pozostaną na obecnym poziomie, a mniej niż 1% przewiduje ich podwyżkę.

Analiza Rynku Kryptowalut #5 – Polymarket FED Interest Rates

Straty krótkoterminowych posiadaczy Bitcoina a stabilność rynku

Najnowsze analizy Glassnode wskazują, iż podczas gdy ogólny rynek Bitcoina pozostaje względnie stabilny, krótkoterminowi posiadacze (STH) ponoszą znaczące niezrealizowane straty. Czyni to ich najbardziej wrażliwą grupą inwestorów. W porównaniu z wcześniejszymi cyklami, przeciętny inwestor w Bitcoinie ma w tej chwili mniejsze straty, jednak to STH odczuwają najmocniej skutki ostatniej stagnacji cenowej. Wskaźnik STH-MVRV, który mierzy rentowność krótkoterminowych inwestorów, spadł poniżej krytycznego poziomu 1,0. Oznacza to, iż większość nowych inwestorów znajduje się na stratach, a ich koszt zakupu waha się między 59,0 tys. a 65,2 tys. USD, w zależności od momentu wejścia na rynek.

Jeśli cena Bitcoina nie przekroczy tych poziomów, możliwe jest, iż STH będą zmuszeni do sprzedaży swoich udziałów, wywierając presję na dalszy spadek cen. Mimo to, całkowite niezrealizowane straty na rynku pozostają na poziomie zaledwie 2,9% kapitalizacji rynkowej Bitcoina. To wskazuje, iż długoterminowi posiadacze (LTH) wciąż utrzymują względnie silną pozycję w obecnych warunkach.

Analiza Rynku Kryptowalut #5 – Glassnode

Minimalne działania z realizacją zysków wskazują na równowagę na rynku

Raport ujawnia, iż transakcje związane z realizacją zysków były wyjątkowo ograniczone. Wskaźnik ryzyka sprzedaży pokazuje, iż większość monet wymienianych na rynku zbliża się do pierwotnej ceny zakupu. Sugeruje to pewien stopień równowagi na rynku, ale także możliwy wzrost zmienności. W przeszłości niskie wartości tego wskaźnika często poprzedzały okresy silnych wahań cen. Obecna dynamika przypomina warunki z 2019 roku, bardziej niż pełne scenariusze bessy. Mimo to, Bitcoin, który jest około 22% poniżej swojego historycznego maksimum, przez cały czas znajduje się w relatywnie płytkiej korekcie. Krytycznym poziomem wsparcia pozostaje 51 tys. USD. Jego przebicie mogłoby prowadzić do dalszych spadków.

Październikowe zyski Bitcoina jako potencjalna okazja

QCP Capital zaleca inwestorom akumulację Bitcoina przed październikiem, kiedy historycznie notowano wzrosty. Pierwszy miesiąc jesieni zwykle przynosił straty dla większości aktywów, w tym dla Bitcoina. Jednak październik w ośmiu z dziewięciu ostatnich lat przynosił średni wzrost o 22,9%. Ten sezonowy wzorzec, w połączeniu z aktualną sytuacją rynkową, stwarza atrakcyjną okazję do zakupu dla inwestorów liczących na długoterminowy wzrost. jeżeli ten trend się utrzyma, wrzesień może być idealnym momentem na akumulację Bitcoina przed spodziewanym wzrostem w październiku lub w związku z ważnymi wydarzeniami, jak wybory w USA.

Ethereum i obawy związane z inflacją po wprowadzeniu BLOB

Wprowadzenie obiektów BLOB po hard forku Dencun w sieci Ethereum wzbudziło obawy o inflację. Społeczność zastanawia się, jak przywrócić tempo spalania ETH sprzed tej aktualizacji. Jednym z pomysłów jest zwiększenie opłat transakcyjnych za wykorzystanie BLOB. Problemem jest brak równowagi między warstwą 1 (L1) a sieciami warstwy 2 (L2). Sieci L2 korzystają z zabezpieczeń Ethereum, ale ich wpływ na spalanie ETH jest minimalny, gdyż koszty związane z dostępnością danych (DA) są prawie zerowe. Przed aktualizacją EIP-4844, L2 były największymi konsumentami gazu w Ethereum, co wywoływało presję deflacyjną. Po zmianach ETH znowu stało się inflacyjne.

Right now the relationship between Ethereum L1 and its L2s is quite lopsided.

L2s receive the benefits of Ethereum security without contributing much value back to ETH. There are two paths I see that can lead to equilibrium being restored:

1) Increase the minimum blob fees… pic.twitter.com/EcFaDD8zJY

— cygaar (@0xCygaar) August 31, 2024

Propozycje rozwiązań dla inflacji Ethereum

Aby przywrócić równowagę, społeczność rozważa dwa rozwiązania. Pierwszym jest podniesienie opłat za bloby DA, co zmusiłoby L2 do większej partycypacji w kosztach bezpieczeństwa Ethereum. Choć może to spowodować, iż niektóre sieci L2 zaczną szukać innych rozwiązań, zwolennicy uważają, iż ci, którym zależy na bezpieczeństwie Ethereum, będą skłonni zapłacić więcej. Drugą opcją jest zwiększenie wykorzystania L2, co naturalnie podniesie zapotrzebowanie na bloby DA i gaz w sieci L1. Większa liczba aplikacji skierowanych do użytkowników mogłaby zwiększyć obciążenie L2, co prowadziłoby do wyższych opłat i lepszego spalania ETH. Obie strategie mają na celu przywrócenie równowagi w ekosystemie Ethereum oraz walkę z obecnym trendem inflacyjnym.

Propozycja Vitalika Buterina: poprawa wydajności Ethereum poprzez architekturę „kleju i koprocesora”

Vitalik Buterin zaprezentował nową koncepcję zwiększenia wydajności maszyny wirtualnej Ethereum (EVM). Jego propozycja opiera się na architekturze „kleju i koprocesora”. Model ten dzieli zadania obliczeniowe na dwie części: logikę biznesową, wymagającą większej elastyczności, ale mniejszej wydajności, oraz zadania zasobochłonne. Te drugie mogą być realizowane przez wysoce wydajne, specjalistyczne moduły. Dzięki temu podejściu operacje takie jak odczyty, zapisy oraz funkcje kryptograficzne, odpowiedzialne za większość zużycia gazu, będą bardziej efektywne. Strategia ta przypomina praktyki stosowane w sztucznej inteligencji i kryptografii. Zoptymalizowane moduły przejmują większość obliczeń, podczas gdy warstwy ogólnego przeznaczenia obsługują mniej wydajne, ale elastyczne zadania.

Analiza Rynku Kryptowalut #5 – Glue & Coprocessor

SEC a spłaty FTX: możliwe wyzwanie i rosnąca rola kryptowalut w polityce USA

Na froncie regulacyjnym, SEC złożyła wniosek do sądu upadłościowego w Delaware dotyczący spłat wierzycieli FTX przy użyciu stablecoinów. Komisja podkreśliła, iż choć spłaty stablecoinami denominowanymi w dolarach amerykańskich mogą nie naruszać federalnych przepisów dotyczących papierów wartościowych, zastrzega sobie prawo do zakwestionowania takich transakcji. Sprawa budzi obawy, iż SEC może zakwestionować wykorzystywanie kryptowalut w procesie spłat.

FTX, po upadku w listopadzie 2022 r., badał różne opcje spłaty wierzycieli, w tym gotówkę oraz stablecoiny powiązane z wartością aktywów w momencie bankructwa. Stanowisko SEC spotkało się z krytyką ze strony liderów branży kryptowalut, takich jak Alex Thorn z Galaxy Digital i Paul Grewal, główny prawnik Coinbase. Obaj uznali działania SEC za przykład „przekroczenia jurysdykcji”. Thorn skrytykował Komisję za dalsze traktowanie stablecoinów jako potencjalnych papierów wartościowych, pomimo umorzenia podobnej sprawy przeciwko emitentowi BUSD, Paxos, w lipcu 2023 roku.

the SEC is again reserving the right to claim dollar-backed stablecoins are “crypto asset securities,” despite dropping their enforcement against paxos and losing their MTD on BUSD against binance in july

this is the height of jurisdictional overreach

it’s quite absurd if you… pic.twitter.com/laT6vY5i6T

— Alex Thorn (@intangiblecoins) September 1, 2024
FTX – Reservation of Rights re Plan 8.29.2024Pobierz

Kryptowaluty w polityce USA: rosnąca adopcja w kampaniach prezydenckich

Kryptowaluty odgrywają coraz większą rolę w amerykańskiej polityce. Kandydatka na prezydenta z ramienia Demokratów, Kamala Harris, przyjmuje teraz darowizny w kryptowalutach za pośrednictwem Coinbase Commerce. Według dyrektora finansowego Coinbase, Alesii Haas, super PAC Harrisa, Future Forward, umożliwia darowizny w Bitcoinie na kampanię. To przełomowy moment, ponieważ obaj główni amerykańscy kandydaci korzystają teraz z kryptowalut jako formy finansowania kampanii. Oficjalna kampania Harris jeszcze nie potwierdziła tej integracji, a na stronie pozyskiwania funduszy przez cały czas nie ma opcji darowizny kryptowalut.

Analiza Rynku Kryptowalut #5 – Przemyślenia końcowe

Analiza Rynku Kryptowalut GoToTheMoon podkreśla najważniejsze aspekty cyklu cenowego Bitcoina, rosnącą potrzebę przejrzystości regulacyjnej oraz pojawiające się konfiguracje techniczne, które kształtują rynek kryptowalut. Od niezrealizowanych strat krótkoterminowych posiadaczy Bitcoina po wątpliwości dotyczące danych likwidacyjnych na scentralizowanych giełdach (CEX), rynek kryptowalut pozostaje złożony i dynamiczny. Ethereum walczy z poważnymi wyzwaniami inflacyjnymi, wynikającymi z wprowadzenia obiektów BLOB. Dodatkowo, działania SEC w kwestii spłat stablecoinami wywołują dalsze pytania o przyszłość regulacji w tym sektorze.

Pomimo tych trudności, kryptowaluty zyskują coraz większe uznanie w USA. Przykładem tego są kampanie polityczne, które zaczynają korzystać z kryptowalut jako narzędzia finansowania. To wyraźny sygnał, iż aktywa cyfrowe nie są chwilową modą. Kryptowaluty stają się trwałym elementem krajobrazu finansowego, a coraz więcej osób aktywnie angażuje się w ten rynek.

Wspieraj Szymona w Sieci!

Podobają Ci się moje artykuły o kryptowalutach, cyberbezpieczeństwie, technologii Open Source i AI? Teraz możesz wesprzeć moją pracę drobną dotacją na buycoffee.to/szymonwsieci. Każda wpłata pomaga mi tworzyć wartościowe treści i dzielić się wiedzą za darmo! Tak abyśmy wspólnie mogli budować bezpieczniejszą i bardziej otwartą cyfrową przyszłość.

Dziękuję za Twoje wsparcie!

Idź do oryginalnego materiału