Analiza Rynku Kryptowalut
Analiza Rynku Kryptowalut GoToTheMoon #1 5-9/08/24
Witaj w pierwszej cyklicznej analizie GoToTheMoon, przygotowanej dla Zdecentralizowaniej społeczności. Od euforii po skrajny strach! Nastroje na rynku Bitcoina przeżyły prawdziwy rolercoster cenowy i emocjonalny (choć dla weteranów rynkowych nie było to nic nadzwyczajnego). Aby zrozumieć zawirowania na rynku kryptowalut, postarałem skupić się na czynnikach, które wywołały to zamieszanie. Zobaczymy czy w tej analizie dam radę wyczytać coś między wierszami „zakodowanych” sygnałów rynkowych. Ponadto sprawdzę strategie głównych graczy instytucjonalnych.
Zatem warto sobie zadać pytanie — Czy szykuje się nam nagły zwrot sytuacji? Wejdźmy na rynek i sprawdźmy razem, co w trawie piszczy!
- Analiza Rynku Kryptowalut
- Korekta Bitcoina wywołuje niepokój inwestorów i ostrożność na rynku
- Słabość gospodarcza USA wpływa na dynamikę Bitcoina
- Podobieństwa do poprzednich cykli halvingowych
- Wierzyciele Mt. Gox opowiadają się za utrzymaniem, wspierając stabilność rynku
- Kluczowe strefy akumulacji sygnalizują silne wsparcie Bitcoina
- Instytucjonalne zaufanie wśród niepewności
- Brazylijski fundusz ETF Solana, manewry polityczne w USA i zwycięstwo prawne Ripple
- Manewry polityczne w USA
- Zwycięstwo prawne Ripple (XRP)
- Rosja legalizuje wydobywanie bitcoinów i kryptowalut
- Analiza Rynku Kryptowalut – Wnioski tygodnia
Korekta Bitcoina wywołuje niepokój inwestorów i ostrożność na rynku
Fascynujące jest to, iż 25 lat temu legendarny ekonomista Milton Friedman przewidział cyfrową walutę, taką jak Bitcoin, na całą dekadę przed jej powstaniem.
Tak więc jesteśmy tutaj, gdzie poważna korekta sprowadziła Bitcoina do poziomu 50 210 USD (dane z Coinpaprika). Sytuacja ta bardzo wystraszyło inwestorów w ciągu ostatniego tygodnia. Po osiągnięciu 64 639 USD i cofnięciu się do poziomu około 60 000 USD w chwili pisania tego tekstu, wielu z nas drapało się po głowie, co się stało?
Niepokój inwestorów osiągnął szczyt 5 sierpnia, a Fear & Greed Index spadł dzień później do niepokojącego poziomu 17. Podkreśliło to głęboki niepokój na rynku. Choć w tej chwili wskaźnik ten powrócił do neutralnego poziomu 48, zmienność na rynku pozostaje niewątpliwa. Ostrożność jest w tej chwili mantrą traderów, a wielu z nich gra bezpiecznie i czeka na wyraźniejsze sygnały dla dalszych działań.
Słabość gospodarcza USA wpływa na dynamikę Bitcoina
Zmagania Bitcoina w ostatnim czasie można przypisać słabnącej gospodarce USA, twierdzi chór analityków, w tym 10x Research. Znaczący spadek indeksu ISM Manufacturing Index, który spadł do 46,8 w lipcu 2024 r. – kurcząc się przez 20 z ostatnich 21 miesięcy — wzbudził obawy o szerszą stabilność gospodarczą. Ryzykowne aktywa załamały się, gdy słabe dane storpedowały zaufanie, a wartość Bitcoina spadła pod ich presją. Podczas ostatniej sesji pytań i odpowiedzi FOMC, przewodniczący Fed Powell wskazał, iż obniżka stóp procentowych we wrześniu jest prawdopodobna, jeżeli inflacja spadnie zgodnie z oczekiwaniami. Ten gołębi sentyment początkowo wywołał wzrosty zarówno akcji, jak i Bitcoina. Jednak pięta achillesowa amerykańskiej gospodarki została obnażona przez spadek indeksu ISM, co gwałtownie odwróciło dynamikę i obniżyło również wycenę Bitcoina.
Podobieństwa do poprzednich cykli halvingowych
Według Petera Brandta, znanego analityka technicznego i dyrektora generalnego Factor LLC, Bitcoin może szykować się do znaczącego wybicia. Brandt rysuje podobieństwa między obecnymi warunkami rynkowymi a cyklem po halvingu z lat 2015-2017. Podkreślając przy tym, iż obecna korekta po halvingu jest uderzająco podobna do tej doświadczonej w tamtym okresie.
W cyklu 2015-2017 Bitcoin odnotował 27% spadek po halvingu. Cena spadła z zamknięcia na poziomie 650 USD w tygodniu halvingu do późniejszego minimum na poziomie 474 USD. Po ćwierć roku wartość Bitcoina przekroczyła 790 USD, osiągając nowy szczyt, który wydawał się niemal niewyobrażalny zaledwie kilka miesięcy wcześniej. Brandt sugeruje, iż obecny cykl, który rozpoczął się od halvingu w kwietniu 2024 r., odzwierciedla ten wzorzec. Bitcoin odnotował już 26% spadek od zamknięcia w tygodniu halvingu na poziomie 64 962 USD do najniższego poziomu 49 050 USD. Uważa on, iż podobnie jak w poprzednim cyklu, Bitcoin może doświadczyć znacznego ruchu w górę. Potencjalnie sugerując osiągnięcie 90 000 USD po przetestowaniu poziomów oporu w pobliżu 70 000-73 000 USD.
Wierzyciele Mt. Gox opowiadają się za utrzymaniem, wspierając stabilność rynku
Dane z różnych źródeł ujawniają, iż większość wierzycieli Mt. Gox planuje trzymać swoje Bitcoiny, zamiast je sprzedawać. Prawdopodobnie przyczyni się to dowiększej stabilności rynku. W niedawnej ankiecie przeprowadzonej na forum dotyczącym niewypłacalności Mt. Gox, 89 z 244 respondentów (około 36,5%) wskazało, iż trzyma 100% zwróconych Bitcoinów. Dodatkowych 24 respondentów (około 9,8%) stwierdziło, iż trzymają większość swoich Bitcoinów. Ta silna preferencja do trzymania zamiast sprzedaży sugeruje znaczny stopień zaufania wśród wierzycieli. Może to znacząco pomóc ustabilizować cenę Bitcoina na rynku.
Co więcej, w innej ankiecie 73 ze 142 respondentów (około 51,4%) wspomniało, iż planują trzymać swoje Bitcoiny, dopóki nie będą musieli ich wydać. Wskazuje to na długoterminową strategię trzymania BTC w swoim portfelu. Tylko niewielka część, 17 respondentów (około 7%), zgłosiła sprzedaż wszystkich swoich Bitcoinów
Kluczowe strefy akumulacji sygnalizują silne wsparcie Bitcoina
To zachowanie jest zgodne z danymi w blockchain, które pokazują, iż ponad 600 000 BTC zmieniło właściciela w przedziale od 66 200 do 66 900 USD. Oznacza to największy klaster w blockchain’ie od czasów monet z ery Satoshi’ego. Klaster ten stanowi 3% podaży Bitcoina w obiegu, co czyni go znaczącą strefą aktywności cenowej. Sam wolumen Bitcoinów wymienianych w tym przedziale cenowym wskazuje, iż wielu inwestorów buduje swoje pozycje na tych poziomach. Takie zachowanie dodatkowo podkreśla obecną fazę akumulacji rynku.
Co więcej, jak podkreślono w niedawnym poście Alexa Thorna, szefa działu badań ogólnofirmowych w Galaxy Digital. Zakres 66,2-66,9 tys. dolarów nie jest odosobnionym obszarem aktywności. Kolejnym największym pasmem było $65.5k-$66.2k, tuż poniżej obecnego przedziału cenowego, gdzie kolejny znaczny wolumen Bitcoina zmienił właściciela. Dodatkowo, podczas krachu po FTX, kolejny najważniejszy klaster utworzył się między 16,1 a 16,8 tys. dolarów. W sumie 1,5 miliona BTC — co odpowiada 8% całkowitej podaży Bitcoina — zmieniło właściciela w przedziale od 65,5 tys. do 66,9 tys. USD, tworząc „dużą strefę bazową kosztów”, która odzwierciedla znaczne zainteresowanie inwestorów i wsparcie na tych poziomach.
Wzorce te zapewniają cenny wgląd w nastroje rynkowe i zachowanie długoterminowych posiadaczy w okresach wahań cen. Sugeruje to, iż wielu inwestorów decyduje się na słynne „HODL” zamiast upłynniać swoje aktywa. Takie zachowanie akumulacyjne, zwłaszcza w tak krytycznym przedziale cenowym, może wskazywać na silne przyszłe poziomy wsparcia dla Bitcoina. Potencjalnie przygotowuje to grunt pod kolejną fazę prowzrostowych ruchów rynkowych
Instytucjonalne zaufanie wśród niepewności
Inwestorzy instytucjonalni również przez cały czas wykazują spore zaufanie do Bitcoina. MicroStrategy i BlackRock’s Bitcoin ETF posiadają łącznie ponad 570 000 BTC. MicroStrategy, w ramach swojej strategii gromadzenia Bitcoinów, zakupiła ostatnio dodatkowe 169 BTC. Zwiększając tym samym swoje łączne zasoby do około 226 500 BTC, o wartości około 15,06 miliarda dolarów. Tymczasem ETF BlackRock Bitcoin, znany jako IBIT, posiada około 344 967 BTC na dzień 7 sierpnia 2024 roku.
Dodając do tego trendu, dane Farside Investors z okresu od 1 do 9 sierpnia 2024. Wskazują one, iż ETF-y BTC we wszystkich firmach odnotowały łączny napływ netto w wysokości około 17,4 mld USD. Ponadto BlackRock i Fidelity przewodziły tej stawce.
Ta ciągła aktywność, w połączeniu z niedawną ankietą przeprowadzoną przez firmę prawniczą Barnes & Thornburg, wskazującą, iż 59% zarządzających funduszami jest gotowych zwiększyć alokację kryptowalut w portfelach klientów, podkreśla rosnący apetyt instytucjonalny na aktywa cyfrowe. Ponieważ inwestorzy instytucjonalni coraz bardziej zaznaczają swoją obecność, rynek kryptowalut może być gotowy na okres bardziej przewidywalnych ruchów cenowych.
Brazylijski fundusz ETF Solana, manewry polityczne w USA i zwycięstwo prawne Ripple
W znaczącym regulacyjnym kamieniu milowym brazylijski CVM zatwierdził pierwszy na świecie fundusz ETF Solana. Sygnalizuje to nową erę kryptowalutowych możliwości inwestycyjnych w Ameryce Łacińskiej. Podczas gdy w Europie istnieją już ETP Solana, takie jak 21Shares Solana ETP na SIX Swiss Exchange i inne na Deutsche Börse Xetra w Niemczech, jest to pierwszy spotowy ETF Solana, który został zatwierdzony w dowolnym miejscu na świecie. Fundusz znajduje się w tej chwili w fazie przedoperacyjnej i oczekuje na ostateczne zatwierdzenie przez brazylijską giełdę B3. Chociaż nie ma konkretnej daty uruchomienia, oczekuje się, iż ETF będzie dostępny w ciągu najbliższych 90 dni.
Manewry polityczne w USA
Stany Zjednoczone również obserwują zmiany w krajobrazie kryptowalut, choć na innej arenie — politycznej. Partia Demokratyczna rozpoczęła kampanię „Crypto for Harris”, przeciwstawiając się popierającej Trumpa nagłej sympatii branży kryptowalutowej do republikańskiego lidera. W miarę jak kampanie wyborcze nabierają tempa, wyróżnia się jeden najważniejszy czynnik: rosnący wpływ kryptowalut na klimat polityczny. Powolne spalanie kampanii ma się niedługo zaognić dzięki spotkaniu o wysokiej stawce w przyszłym tygodniu. Udział w nim wezmą tytani branży, tacy jak Mark Cuban i Anthony Scaramucci. Dołączy do nich również kilka ciężkich przedstawicieli Demokratów z Izby Reprezentantów.
Jednak Arthur Hayes, współzałożyciel BitMEX, niedawno omówił nadchodzące wybory w USA i ich wpływ na Bitcoin. Stwierdził on, iż nie ma znaczenia, czy wygra Trump czy Harris. Niezależnie od tego, kto będzie sprawował władzę, Hayes przewiduje, iż będą one przez cały czas zwiększać podaż pieniądza, a Bitcoin prawdopodobnie będzie głównym beneficjentem tego sztucznego bodźca. Jest on jednak sceptyczny co do możliwości aktywnego nabycia Bitcoina przez rząd USA, ponieważ podważyłoby to zdolność Departamentu Skarbu USA i Rezerwy Federalnej do utrzymania kontroli nad dolarem amerykańskim.
Zwycięstwo prawne Ripple (XRP)
Tymczasem długotrwała bitwa prawna w przestrzeni kryptowalutowej dobiegła końca. Po czterech latach niepewności spór Ripple z SEC zakończył się orzeczeniem sędziego Torresa z Manhattanu, zgodnie z którym firma kryptowalutowa zapłaci 125 milionów dolarów grzywny i zobowiąże się do przestrzegania przepisów dotyczących papierów wartościowych w przyszłości. SEC początkowo domagała się oszałamiającej kary w wysokości 2 miliardów dolarów! Sprawia to, iż znacznie zmniejszona grzywna jest dużym zwycięstwem Ripple. Brad Garlinghouse z Ripple świętował werdykt jako „zwycięstwo dla Ripple, branży i rządów prawa”.
Rosja legalizuje wydobywanie bitcoinów i kryptowalut
W historycznym posunięciu Rosja oficjalnie zezwoliła na wydobywanie Bitcoina i kryptowalut, wprowadzając jasne zasady dla całej branży. Prawo zezwala na wydobycie tylko zarejestrowanym rosyjskim podmiotom prawnym i indywidualnym przedsiębiorcom, podczas gdy osoby fizyczne w ramach ustalonych przez rząd limitów energii mogą wydobywać bez rejestracji. Zezwala również na handel zagranicznymi cyfrowymi aktywami finansowymi na rosyjskich platformach blockchain, przy czym Bank Rosji zachowuje prawo do zakazania niektórych emisji, jeżeli zagrażają one stabilności finansowej.
Analiza Rynku Kryptowalut – Wnioski tygodnia
W tym wydaniu GoToTheMoon przeanalizowałem podróż Bitcoina kolejką górską, od gwałtownej korekty i niepokoju inwestorów po możliwość poważnego wybicia. Inwestorzy instytucjonalni są wyraźnie niezrażeni dzikimi wahaniami rynku, podczas gdy gracze długoterminowi wciąż dokupują co napawa optymizmem. Przeznaczenie Bitcoina i sfery kryptowalut zostanie niedługo wyjaśnione w miarę zbiegania się fal rynkowych, postaw i implikacji politycznych. Dlatego warto się przygotować na kolejny ruch na rynku – Do zobaczenia w kolejnym wydaniu GoToTheMoon, które będę się starał publikować w piątki pod wieczór bądź w soboty do południa.
Cześć!
Wspieraj Szymona w Sieci!
Jeśli podobają Ci się moje artykuły o kryptowalutach, cyberbezpieczeństwie, technologii Open Source i AI, możesz wesprzeć moją pracę drobną dotacją na buycoffee.to/szymonwsieci. Każda wpłata pomaga mi tworzyć wartościowe treści i dzielić się wiedzą, byśmy wspólnie mogli budować bezpieczniejszą i bardziej otwartą cyfrową przyszłość. Dziękuję za Twoje wsparcie!