Zainteresowanych czym zajmuje się firma Roku, odsyłam do ogólnej analizy, która dostępna jest w osobnym wpisie: Roku – najlepszy zakład na streaming. Ten wpis nie służy opisowi biznesu spółki, a jedynie omówieniu jej kwartalnych wyników dla zainteresowanych inwestorów.
Powracające momentum
Roku miało naprawdę solidny kwartał, co w obecnej sytuacji rynkowej nie było wcale takie oczywiste. Po wynikach The Trade Desk, które wywołały spore obawy dotyczące kondycji branży, inwestorzy byli dość nerwowi. Problemy TTD były jednak idiosynkratyczne. Roku pokazało, iż rynek ich nie docenił – wyniki były lepsze od oczekiwań Wall Street, a firma zanotowała wzrost rentowności oraz poprawę marż. To pozytywny sygnał.
Nie oznacza to jednak, iż przed Roku nie ma wyzwań. Wciąż mierzą się z pewnymi strukturalnymi problemami, które mogą utrudniać im osiągnięcie długoterminowej rentowności. Kluczowa jest dalsze zwiększanie skali – im większy zasięg i liczba użytkowników, tym większa szansa na stabilne i przewidywalne zyski w przyszłości, a to w tej chwili jest tutaj najważniejsze. Ten kwartał pokazał kroki we właściwym kierunku. Ponadto, jedną z rzeczy, które mogłyby pomóc, byłoby zmniejszenie działalności w segmencie urządzeń. To obszar, który generuje straty, a Roku niekoniecznie musi być aż tak zawziętą firmą sprzętową, żeby odnosić sukcesy.
Co więcej, Roku dysponuje unikalnym zbiorem danych o oglądalności i wydatkach reklamowych, które nie są jeszcze przez spółkę w pełni monetyzowane, a ich wartość powinna rosnąć w miarę rozwoju algorytmów AI. Widzimy tą część spółki jako potencjalnie niedocenianą. Średni czas oglądania wynosi aż 4,3 godziny dziennie na gospodarstwo domowe, co sprawia, iż Roku ma ogromny potencjał jako dostawca danych do trenowania modeli AI. To z kolei czyni ich ciekawym kandydatem pod przejęcie. Roku miało więc generalnie kwartał, który wypadł lepiej, niż się spodziewano. Strach był duży, poprzeczka ustawiona nisko, ale firma ją przeskoczyła.
- Strata na akcję wyniosła -0,25 USD, co było znacznie lepszym wynikiem niż prognozowane -0,40 USD.
- Całkowite przychody osiągnęły 1,201 mld USD, co oznacza wzrost o 22% rok do roku, również bijąc prognozy na poziomie 1,147 mld USD.
- Skorygowana EBITDA wzrosła do 77,5 mln USD, ponad dwukrotnie przewyższając oczekiwania, a zysk brutto zwiększył się o 17% r/r do 512,6 mln USD. Kluczowym motorem napędowym wzrostu był segment platform, podczas gdy segment urządzeń wciąż obniża rentowność.
Dynamika wzrostu Roku bardzo ładnie przyśpiesza trzeci kwartał z rzędu i jest najwyższa od Marca 2022

KPI Roku ładnie rosną, szczególnie ARPU
Czytaj wszystkie treści BEZ OGRANICZEŃ!
Premium
Dołącz do Strefy Premium DNA.
Już od 69 zł miesięcznie!
Sprawdź wszystkie korzyści
Kliknij tutaj i dołącz do nas.
Jesteś już subskrybentem? Zaloguj się!
Do zarobienia,
Jurek Tomaszewski