Anatoly Yakovenko wyjawił do czego dąży Solana. To nie tylko przepustowość!

7 miesięcy temu

Anatoly Yakovenko, współzałożyciel Solana Labs, w opublikowanym ostatnio tweecie, przypomniał pierwotną wizję stojącą za blockchainem Solana. Tym samym ujawnił perspektywę, która nieco różni się od powszechnej narracji, skupiającej się wyłącznie na przepustowości. Co więc przyświecało i wciąż przyświeca fundatorowi Solany?

Solana i globalna synchronizacja danych

Według Yakovenko, na platformie X znanego jako „toly”, Solana nie została zaprojektowana głównie dla maksymalnej przepustowości. Jej nadrzędnym celem pozostaje synchronizacja na całym świecie tak szybka, jak pozwalają na to prawa fizyki. Mówiąc wprost: Solana dąży do synchronizacji globalnych informacji z prędkością światła.

Swoje cele ma zamiar osiągnąć dzięki nowatorskim funkcjom, takim jak mechanizm znaczników czasowych Proof of History (PoH), protokół propagacji bloków Turbine oraz równoległe przetwarzanie transakcji. Te technologie mają na celu zminimalizowanie opóźnień i maksymalizację przepustowości.

Wyniki raportu CoinGecko

Komentarze założyciela Solany pojawiły się w odpowiedzi na najnowszy raport CoinGecko, który stwierdził, iż Solana jest najszybszym z dużych blockchainów. 6 kwietnia tego roku, w peaku manii memecoinów, średnia dzienna liczba transakcji na sekundę (TPS) osiągnęła rekordowy poziom 1504.

Tym samym Solana okazała się 46 razy szybsza niż Ethereum i ponad pięć razy szybsza niż Polygon, który ma najwyższe TPS spośród rozwiązań skalujących ETH.

Zasięg prędkości Solany

Pomimo wysokich możliwości przepustowych, Yakovenko podkreśla, iż nie był to jego główny cel. Powiedział, iż ma na celu osiągnięcie globalnej synchronizacji stanu z niespotykaną wydajnością.

Co ciekawe, zgodnie z danymi CoinGecko, mimo iż Solana jest najszybszym blockchainem, osiągnęła zaledwie 1,6% swojej teoretycznej maksymalnej prędkości wynoszącej 65 000 TPS. Wzrost liczby transakcji spowodował jednak zatory. Pozostaje przekonać się, jak gwałtownie będzie w stanie osiągnąć większą rzeczywistą przepustowość dzięki planowanym usprawnieniom.

SOL, natywna moneta blockchaina, na dziś jest piątą co do wielkości kryptowalutą. Na moment pisania tego artykułu, jej kapitalizacja rynkowa wynosiła 77,56 miliarda USD, a cena za tokena 162,49 USD. W ostatnich sześciu miesiącach zaliczyła ona imponujący, ponad 200-procentowy wzrost.

Idź do oryginalnego materiału