Aneta Dzieniszewska, White Star Real Estate: zielone umowy najmu nie są pieśnią przyszłości, a realną potrzebą rynku [KOMENTARZ]

1 miesiąc temu

W dobie rosnącej świadomości ekologicznej właściciele nieruchomości oraz najemcy coraz częściej dostrzegają korzyści płynące z wdrażania praktyk proekologicznych. Zielone umowy najmu, które zobowiązują strony do działań na rzecz minimalizowania negatywnego wpływu na środowisko, stają się elementem strategii wielu obiektów komercyjnych, w tym centrów handlowych. Kompleksy, które integrują zasady zrównoważonego rozwoju, nie tylko zyskują na wartości, ale też budują swoją reputację jako liderzy zmian w branży – pisze w komentarzu dla Omnichannelnews.pl Aneta Dzieniszewska, Retail Leasing Director w White Star Real Estate.

W Polsce nie istnieją przepisy prawne, które nakładałyby obowiązek stosowania zielonych zapisów w umowach najmu. Aktualnie takie klauzule są całkowicie dobrowolne i postrzegane jako dobre praktyki. Pomimo relatywnie niskiego odsetka takich umów w skali globalnej, ich znaczenie stale rośnie, co świadczy o adaptacyjności właścicieli do zmieniających się warunków rynkowych.

Zakres zapisów w umowach najmu

Zielone klauzule mogą być integralną częścią umowy najmu bądź stanowić odrębny załącznik, precyzujący zasady współpracy w kontekście zrównoważonego zarządzania centrum handlowym. najważniejsze obszary, jakie obejmują, to zarządzanie zużyciem wody, efektywność energetyczna, ograniczenie odpadów, użycie zrównoważonych materiałów budowlanych i oświetlenia LED czy wdrażanie planów redukcji emisji CO2. Ważnym elementem takich umów jest również kooperacja właściciela z najemcami w zakresie zarządzania budynkiem. Na rynku centrów handlowych wciąż nie wypracowano jednolitego standardu dotyczącego zobowiązań w zakresie zrównoważonego rozwoju. To stwarza pewne wyzwania, ale jednocześnie daje elastyczność w kształtowaniu warunków współpracy dostosowanych do specyfiki każdego obiektu.

Perspektywa najemców

Najemcy, szczególnie międzynarodowe korporacje i marki premium, coraz częściej oczekują od wynajmowanych przestrzeni wysokich standardów ekologicznych. W ramach globalnych strategii ESG firmy kładą duży nacisk na zmniejszenie swojego śladu węglowego. Pojawia się tu jednak perspektywa mniejszych firm, które mogą obawiać się związanych z tym kosztów. Przed właścicielami nieruchomości komercyjnych stoi wyzwanie znalezienia balansu pomiędzy wprowadzaniem ekologicznych rozwiązań a minimalizowaniem barier finansowych dla najemców. Tu kluczową rolę odgrywa edukacja i kooperacja – pokazanie, iż długoterminowe korzyści, zarówno wizerunkowe, jak i finansowe, wynikające z niższych kosztów operacyjnych, przeważają nad ewentualnymi krótkoterminowymi kosztami adaptacji.

Znaczenie dla inwestorów

Dla inwestorów zielone umowy najmu mają istotne znaczenie strategiczne – przekładają się one na długoterminową rentowność i stabilność inwestycji. Ekologiczne zarządzanie obiektem obniża koszty – dzięki tym oszczędnościom CAPEX związany z efektywnością operacyjną jest lepiej kontrolowany, a zyski z wynajmu mogą być wyższe. Co więcej, w dobie rosnących wymagań regulacyjnych i coraz bardziej restrykcyjnych norm związanych z emisją CO2, inwestowanie w zrównoważone nieruchomości staje się nie tyle opcją, co koniecznością. Wysoka efektywność energetyczna i odpowiedzialność środowiskowa budynków, zwłaszcza tych posiadających certyfikaty ekologiczne takie jak BREEAM czy LEED, zwiększa ich wartość oraz szanse na uzyskanie atrakcyjnych warunków finansowania.

Świadomość konsumentów i przyszłość zielonych umów

Należy pamiętać, iż zielone umowy zawierane z najemcami zobowiązują do działania na rzecz środowiska obie strony umowy. Jako zarządca Elektrowni Powiśle konsekwentnie realizujemy zasady zrównoważonego rozwoju. Równolegle do pracy nad wdrożeniem zielonych umów, weryfikujemy prace fit-out’owe w zakresie wymagań certyfikacji BREEAM, co stanowi podstawę do realizacji aspektów ESG dla najemców naszego kompleksu. Procedura ta jest koordynowana przez dział budowlany, który wspiera najemców w dostosowywaniu projektów do standardów ESG. W procesie tym nie możemy zapominać o rosnącej świadomości konsumentów o wpływie, jaki ich wybory i nawyki mają na środowisko naturalne. To wszystko sprawia, iż zielone umowy najmu – aktualnie niemające uregulowań legislacyjnych – nie są pieśnią przyszłości, a realną potrzebą rynku.

Autorką komentarza jest Aneta Dzieniszewska, Retail Leasing Director w White Star Real Estate.

Idź do oryginalnego materiału