„Antidotum na nieuchronne problemy jutra”. Sesja plenarna zamykająca 32 Forum Ekonomiczne w Karpaczu (5 – 7 września 2023)

1 rok temu

Moderator:


Szymon Glonek, Redaktor, Dziennik Gazeta Prawna, Polska


Paneliści:


Angela F. Williams, Prezes & CEO, United Way Worldwide, USA
Thomas Tighe, Prezes & CEO, Direct Relief, USA
Siyabulela Mandela, Aktywista na rzecz Pokoju i Praw Człowieka, Republika Południowej Afryki
Žiga Turk, Były Sekretarz Generalny Grupy Refleksyjnej Felipe Gozaleza ds. Przyszłości UE, Byly Minister Edukacji, Nauki, Kultury i Sportu, Słowenia

Prowadzący Szymon Glonek z Dziennika Gazeta Prawna poprosił panelistów o komentarz do wypowiedzi Mariana Turskiego, który przeżył niemiecki nazistowski obóz w Auschwitz, i który na pytania młodych ludzi, o to, co było w obozie najgorsze – głód, a może zimno, odpowiadał – najgorsze było poniżenie, to iż nie traktowano Cię jako istotę ludzką. Marian Turski radził – nie bądźcie obojętni, o ile widzicie, iż jakakolwiek mniejszość jest dyskryminowana, prawa mniejszości powinny być chronione, nie możemy pozostawać obojętni na ludzką krzywdę.


Jako pierwsza głos zabrała Angela F. Williams – Prezes & CEO, United Way Worldwide. W jej ocenie najważniejsze jest, żeby człowiek zawsze był na pierwszym miejscu. Demokracja powinna chronić prawa nie tylko większości, ale również mniejszości, działając w zgodzie z zasadami moralnymi, w oparciu o prawdę i sprawiedliwość.


Następnie głos w dyskusji zabrał Thomas Tighe – Prezes & CEO, Direct Relief, który podkreślił, iż wartości, o których mówił Marian Turski, dotyczą tego co najważniejsze, a kwestia odebrania tożsamości i poniżenia drugiego człowieka może być najgorsza dla nas wszystkich. W opinii panelisty jest to szczególnie ważne w obliczu wojny, o której myśleliśmy, iż będzie należała do przeszłości.

Jako kolejny głos zabrał Žiga Turk – Były Sekretarz Generalny Grupy Refleksyjnej Felipe Gozaleza ds. Przyszłości UE. W jego ocenie przytoczone cytaty powinny nam uświadomić, iż człowiek jest zdolny zarówno do dobra, jak i zła. Panelista powiedział, iż dlatego musimy promować dobro i poszanowanie godności w wielu miejscach na świecie. Niestety wg. mówcy historia często się powtarza – nie tak dawno w Srebrenicy ponownie pojawiły się czystki etniczne, nieznane po II wojnie światowej w Europie.

Swoją opinię przedstawił Siyabulela Mandela – aktywista na rzecz Pokoju i Praw Człowieka. Jego zdaniem cała historia cywilizacji jest pełna zła i prześladowań, a pozbawienie godności człowieka było często przyczyną wojen. Jak powiedział panelista nie powinniśmy udawać, iż nie dostrzegamy zła, kiedy jest ono blisko nas. Jako przykład zamykania oczy na zło, Mandela podał fakt, iż społeczność międzynarodowa uznała dopiero po 50 latach, iż aparthaid w RPA był systemem zbrodniczym, ponieważ w opinii większości był problemem lokalnym w kraju gdzieś na końcu świata. Panelista przypomniał, iż niestety podobne postawy zdarzają się nadal. Niedawno, w okresie pandemii, dopiero po roku negocjacji społeczność Afryki zyskała dostęp do szczepień, a to jest niedopuszczalne.

Następnie prowadzący panel zapytał zebranych o doświadczenia dotyczące najbardziej skutecznych praktyk udzielania wsparcia potrzebującym.

Odpowiadając Angela F. Williams podkreśliła, iż organizacja, na której czele stoi, pomaga innym już od 145 lat. W jej ocenie w udzielaniu pomocy najważniejsze jest symboliczne otwieranie drzwi tym, którzy wymagają pomocy i nie mają głosu by przedstawić swoje postulaty. Zarówno udzielający pomocy, jak i jej wymagający, powinni być partnerami. W jej ocenie organizacje NGO powinny być częścią rodzin, które wymagają pomocy, gdyż chcą one partnerów, a nie zbawców. Panelistka podkreśliła, iż będziemy mogli dotrzeć do podstaw moralnych ludzkości, posiadając zdolność do dostrzegania innych, jako istot ludzkich, bez etykietek politycznych.

Zabierając głos w dyskusji Thomas Tighe powiedział, iż w tej chwili świat dysponuje ogromną liczbą środków, ale wykorzystuje je do wyścigu o zysk. A powinniśmy użyć tych narzędzi do rozwiązywania problemów ludzkich. Panelista podkreślił, iż między innymi na bazie doświadczeń z pomocy w Ukrainie, uważa, iż ważne jest żeby organizować całe łańcuchy dostaw pomocy, tak, żeby np. szczepionki nie niszczały bez zapewnionych chłodni do ich przechowywania, to pozwoli nie marnotrawić udzielanej pomocy. W jego ocenie w organizacjach pozarządowych nie powinno się szukać sposobu na zwrot z kapitału, one powinny być skupione na niesieniu pomocy.

Następnie głos zabrał Žiga Turk, który ocenił, iż problemy nie znikną wyłącznie dzięki działań charytatywnych. W jego opinii należy wspierać potrzebujących, aby mogli wprowadzić kompleksowe rozwiązania, żeby mogli się samodzielnie rozwijać. Turk powiedział, iż reguły uczciwego handlu mogą wspierać lokalne społeczności na całym świecie w rozwiązywaniu problemu ubóstwa. W jego ocenie historia ludzkości jest historią wielu sukcesów, i chociaż wielu nie udało się symbolicznie dogonić peletonu dobrobytu, to sukces jest ciągle możliwy.

Siyabulela Mandela powiedział, iż ma ogromny szacunek dla organizacji charytatywnych, które dostarczają pomoc i ratują życie. Mimo swojej działalności pomocowej, rzadko kiedy takie organizacje uzyskują wsparcie i uznanie. To się powinno zmienić. Jednak w opinii panelisty należy zmienić zachodnio centryczne podejście do społeczności wymagających pomocy. Jak powiedział Mandela programy pomocowe mogą być prowadzone przez lokalne zespoły ludzi, a nie tylko przez ekspertów świata zachodniego. Mówca podkreślił, iż tylko przez zbiorowy wysiłek, oraz inkluzywny dialog będziemy w stanie popchnąć rasę ludzką do przodu i zbudować lepszy świat.

Idź do oryginalnego materiału