Antykryptowalutowa krucjata trwa. Gary Gensler znów w natarciu

8 miesięcy temu

Przewodniczący amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) Gary Gensler po raz kolejny wypowiedział się w krytyczny sposób na temat rynku kryptowalut, używając sformułowania, iż przydałby się mu „środek dezynfekujący”.

Na konferencji, która odbyła się na Columbia Law School w piątek, 22 marca, Gensler omówił potrzebę i zalety ujawniania informacji na temat zagrożeń klimatycznych i cybernetycznych na rynkach finansowych. Jego zdaniem, ujawnianie informacji chroni inwestorów i prowadzi do bardziej efektywnych rynków.

Gary Gensler konsekwentnie o kryptowalutach

– Istnieją uczestnicy rynków kryptowalutowych papierów wartościowych, którzy starają się ominąć wymogi rejestracyjne. Brak rejestracji oznacza brak obowiązkowego ujawniania informacji. Wielu zgodziłoby się, iż rynkom kryptowalut przydałoby się trochę środka dezynfekującego – powiedział Gensler.

Gensler od dawna twierdzi, iż giełdy kryptowalut muszą zarejestrować się w organie regulacyjnym, a firmy kryptowalutowe muszą przestrzegać tych samych przepisów, co bardziej konwencjonalne instytucje finansowe.

W ubiegłym roku SEC wniosła zarzuty przeciwko wielu firmom, w tym m.in. przeciwko Kraken i Coinbase, twierdząc, iż były one zaangażowane w nielicencjonowane operacje giełdowe, brokerskie, dealerskie i rozliczeniowe. o ile chodzi o te przedsiębiorstwa, twierdziły one, iż proces rejestracji przez agencję jest niemożliwy.

Podczas swojego wystąpienia Gensler wypowiedział się również na temat zmian klimatycznych, zagrożeń cybernetycznych i wynagrodzeń kadry kierowniczej. Przypomnijmy, iż ostatecznie Komisja zdecydowała się wdrożyć przepisy, które zmusiłyby korporacje do ujawnienia ryzyka związanego ze zmianami klimatycznymi.

W trakcie sesji pytań i odpowiedzi, która odbyła się po wystąpieniu szefa SEC, Gensler podkreślił, iż kryptowaluty stanowią dowód na to, jak ważne jest ujawnianie informacji. Ponadto zauważył, iż zarówno Komisja, jak i jej odpowiednik zajmujący się kontraktami futures, Commodity Futures Trading Commission (CFTC), są odpowiedzialne za nadzorowanie rynku kryptowalut.

Krypto – nie, blockchain – tak

Gensler sugeruje, iż wiele kryptowalut może być uznawanych za papiery wartościowe, co podlega przepisom SEC. W szczególności dotyczy to kryptowalut, które są oferowane w ramach ICO (Initial Coin Offering) lub STO (Security Token Offering). Szef SEC zwraca również uwagę na ryzyko związane z inwestowaniem w kryptowaluty, w tym na możliwość manipulacji rynkiem, brak przejrzystości oraz bezpieczeństwo inwestorów. Jednocześnie wyraża on pozytywną opinię na temat samej technologii blockchain, uznając jej potencjał do transformacji wielu dziedzin gospodarki i finansów.

Idź do oryginalnego materiału