W dniach 28–29 maja 2025 roku w warszawskim centrum EXPO XXI odbędzie się czwarta edycja wydarzenia ARCHITECT@WORK. To prestiżowe spotkanie branżowe dla architektów i projektantów wnętrz w nadchodzącej edycji będzie poświęcone tematowi “Circular Horizons – Architecture for the Future, Built Today” i poruszy zagadnienia zrównoważonego projektowania i innowacji w architekturze.
Bogaty program prelekcji
Jak co roku, na scenie nie zabraknie bogatego programu wystąpień. 28 maja na scenie wystąpią:
- Anna Olga Chmielewska (JAM KOLEKTYW) z wykładem: Cyrkularna rentowność: Jak zamienić zrównoważone projektowanie w konkurencyjną przewagę?;
- Katarzyna Koszałka (mDom Pracownia Projektowa) i Edyta Paul (Architecture coach) w rozmowie na temat: Cyrkularne rozwiązania w architekturze – mapa przekonywania sceptycznych klientów;
- architekci Krzysztof Mycielski (wspólnik w pracowni Grupa5 Architekci) i Mirosław Nizio (założyciel pracowni Nizio Design International) w rozmowie z Agnieszką Gruszczyńską-Hyc,
- Karol Fiedor – architekt i urbanista z Poznania, znany z przekształcania miejskich przestrzeni z wykładem Projektowanie z myślą o przyszłości – harmonia funkcji, formy i kontekstu.

Drugi dzień, czyli 29 maja 2025 na pewno nie będzie mniej intensywny! Na scenie pojawią się:
- Przemo Łukasik – współzałożyciel pracowni Medusa Group, twórca odważnych i konsekwentnych realizacji w duchu zrównoważonego projektowania,
- Natalia Paszkowska – współzałożycielka pracowni WWAA, jedna z najbardziej wyrazistych postaci polskiej sceny architektonicznej.

Dzień zakończy panel Standardy ekologiczne w architekturze zrównoważonej, w którym udział wezmą prelegenci, a zarazem reprezentaci Koła Architektury Zrównoważonej oddziału warszawskiego SARP w składzie: Piotr Jurkiewicz, Klara Janicka, Anna Tofiluk, Kinga Zinowiec-Cieplik.
Temat przewodni: Circular Horizons, czyli cyrkularne horyzonty
Motywem przewodnim tegorocznej edycji jest „Circular Horizons – Architektura przyszłości, tworzona dziś”. Wydarzenie skupi się na jednym z najpilniejszych tematów we współczesnej architekturze: zrównoważonym rozwoju. W związku z tym wydarzenie będzie eksplorować temat Circular Horizons. Ten temat podkreśla rosnące znaczenie projektowania cyrkularnego w kształtowaniu przyszłości naszej zabudowanej przestrzeni.
Projektowanie w obiegu zamkniętym to nie przelotna moda – to sposób myślenia. To myślenie o każdym szczególe, od budowy po rozbiórkę i ponowne wykorzystanie materiałów. Liczy się każdy detal. Rewitalizacja z pomysłem zachowania starych struktur, efektywne wykorzystanie zasobów i łączenie modernizacji z poszanowaniem dziedzictwa to dziś działanie, mające budować przestrzeń, która inspiruje i zachwyca. Skupić trzeba się na redukcji kosztów, projektowaniu energooszczędnych i ekonomicznych budynków oraz optymalizacji każdego rozwiązania – od materiałów po przestrzeń.
Cyrkularność to nowoczesne podejście do projektowania, innowacja z troską o środowisko. To architektura, która spełnia oczekiwania dziś, a wyznacza trendy jutro.

Informacje praktyczne
- Data: 28–29 maja 2025
- Godziny: 12:00–19:00
- Miejsce: EXPO XXI, Warszawa
- Wstęp: dla profesjonalistów z branży po wcześniejszej rejestracji
- Więcej informacji: www.architectatwork.pl
ARCHITECT@WORK 2025 to nie tylko okazja do poznania najnowszych trendów i innowacji w architekturze, ale także platforma do wymiany doświadczeń i nawiązywania wartościowych kontaktów zawodowych, o czym więcej pisaliśmy tutaj.
Fot. i oprac. na podst.: mat. prasowe ARCHITECT@WORK