Architektura nie/zaistniała – oprowadzanie tematyczne po wystawie Jan Bogusławski

niaiu.pl 1 miesiąc temu

Zapraszamy na drugie z serii oprowadzań tematycznych z zaproszonymi gośćmi, przybliżającymi konkretne wątki twórczości Jana Bogusławskiego. Weronika Sołtysiak, kuratorka wystawy, wraz z Arturem Woszem, koordynatorem, opowiedzą o różnych losach architektury projektowanej przez Bogusławskiego.

Wiele powojennych projektów Bogusławskiego nie doczekało się realizacji lub już nie istnieje. Kościół ojców jezuitów na warszawskim Mokotowie, siedziba Teatru Opery Narodowej w Madrycie oraz wizjonerski projekt zespołu biurowców Centrali SPOŁEM pozostały na etapie koncepcji. Pawilon Chemii, choć uznawany za kultowy przykład nowoczesnej architektury lat 60. XX wieku, został rozebrany kilka lat temu. Na wystawie prezentujemy te niezrealizowane projekty Bogusławskiego dzięki makiet architektonicznych. Podczas spotkania omówimy kontekst tych realizacji, przedstawimy materiały archiwalne i wspólnie zastanowimy się, jaki wpływ mogłyby one mieć na obraz miasta.

Wydarzenie realizowane jest w ramach programu towarzyszącego wystawie o twórczości Jana Bogusławskiego.

Więcej informacji o programie towarzyszącym

Kiedy: czwartek 22 sierpnia, 18:00
Gdzie: Instytut Wzornictwa Przemysłowego, Świętojerska 5/7, Warszawa
Wstęp wolny.

Weronika Sołtysiak – historyczka sztuki oraz designu, kuratorka i producentka wystawy Jan Bogusławski (1910–1982). Według reguł sztuki i własnego upodobania. Pracowała w Muzeum Warszawy, gdzie specjalizowała się z organizacji i produkcji wystaw. Aktualnie związana jest z Narodowym Instytutem Architektury i Urbanistyki, gdzie kieruje Działem Projektów Zewnętrznych i Wystaw.

Artur Wosz – koordynator wystawy wystawy Jan Bogusławski (1910–1982). Według reguł sztuki i własnego upodobania. Student Badań Artystycznych i Studiów Kuratorskich na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Współpracował z Muzeum Architektury, Narodowym Instytutem Architektury i Urbanistyki i Narodowym Centrum Kultury. w tej chwili jest związany z ZODIAKIEM Warszawskim Pawilonem Architektury.

Idź do oryginalnego materiału