Argentyna – ojczyzna płomiennego tanga, wyśmienitej wołowiny i wyjątkowego wina

marekkondrat.pl 2 miesięcy temu

Argentyna znana jest z zapierających dech w piersiach krajobrazów i bogatej kultury, jednak bez wątpienia zasłużyła również na swoją wysoką pozycję na mapie międzynarodowego winiarstwa.

Pierwsze winnice zakładali tu hiszpańscy osadnicy już w XVI wieku. Jednak dopiero pod koniec XIX wieku rozpoczął się rozwój nowoczesnego przemysłu winiarskiego. Imigranci z Europy, szczególnie z Włoch i Hiszpanii, przynieśli ze sobą swoje umiejętności produkcji wina, przyczyniając się do rozwoju kultury tego wspaniałego trunku w Argentynie.

Palmę pierwszeństwa argentyńskiego winiarstwa dzierży Mendoza. Ten malowniczy region leży u stóp spektakularnych Andów. Dzięki dużym amplitudom temperatur grona dojrzewają tu nieśpiesznie, w blasku intensywnego słońca, którego bez wątpienia w tej części kraju nie brakuje, gdyż w Mendozie notuje się aż 320 dni słonecznych w roku.

To właśnie w Mendozie znajduje się winnica Domaine Bousquet. W latach dziewięćdziesiątych czwarte pokolenie winiarzy przeniosło się z południa Francji na te tereny, w poszukiwaniu doskonałego terroir i optymalnych warunków produkcji, i dystrybucji win. Jean Bousquet znalazł tam potencjał dla winnic położonych wysoko, bo ponad 1200 m n.p.m., w Dolinie Tupungato, na tyle duży, iż zdecydował się w 1997 roku na zdrową dla roślin uprawę organiczną. W ten sposób Domaine Bousquet stała się pierwszą organiczną winnicą w tym regionie. Słuszność jego wyborów potwierdziły pierwsze, proste, jednoodmianowe wina, które od razu zyskały dobre oceny ekspertów, zwłaszcza w relacji jakości do ceny. w tej chwili powierzchnia certyfikowanych upraw organicznych wynosi 240 hektarów. najważniejsze miejsce zajmuje w nich sztandarowy dla Argentyny szczep – malbec i inne odmiany ciemne, jak cabernet sauvignon, shiraz i merlot. W przypadku odmian białych w Domaine Bousquet dominuje chardonnay i sauvignon blanc. Wina, zgodnie z filozofią firmy, stanowią udane połączenie wiedzy starego kontynentu i fantastycznych możliwości suchego siedliska pod Andami.

Wspomniany malbec stał się swoistym symbolem argentyńskiego winiarstwa i zyskał międzynarodową sławę. Wbrew powszechnej opinii nie jest to szczep argentyński. Pochodzi z Francji i jest podstawą win ze słynnej, położonej na południowym zachodzie, apelacji Cahors. Dlaczego zatem jest tak mało znany w Europie? Pod koniec lat pięćdziesiątych XX wieku, po wielkich mrozach, m.in. we Francji nasadzenia malbeca zastąpiono bardziej plennymi szczepami, takimi jak cabernet sauvignon czy też merlot. w tej chwili ponad 75% tego szczepu uprawiane jest w Argentynie. Inne popularne odmiany winorośli to cabernet sauvignon, merlot, syrah oraz bonarda. W przypadku białych win dominują odmiany chardonnay i bardzo aromatyczne torrontés. Ten drugi szczep jest szczególnie popularny na północy Argentyny, około 800 km na północ od Mendozy, w regionie Salta. Winnice położone są tam aż 3000 m n.p.m.

Obecnie winiarstwo argentyńskie przeżywa prawdziwy rozkwit. Winiarze stawiają w większości na ograniczenie użycia beczki, zastępując ją amforami, kadziami betonowymi, ceramicznymi czy choćby porcelaną. Wszystko po to, by podkreślić specyfikę terroir i wydobyć unikatowe cechy poszczególnych szczepów winorośli. Argentyna, podobnie jak inne kraje winiarskie, nie opiera się modzie na wina organiczne, wegańskie, naturalne, a choćby koszerne. Wszystkie z nich znajdziemy we wspomnianej winnicy Bousquet.

Jesteś miłośnikiem wina, nie przeraża cię trzynastogodzinny lot i chcesz przeżyć przygodę swojego życia? Koniecznie wybierz się do tego wspaniałego kraju. Niezapomniane doświadczenia gwarantowane! Gdy z wyżej wymienionych zgadza się jedynie miłość do wina, nalej sobie kieliszek i rozkoszuj się nim, najlepiej w gronie bliskich ci osób.

Idź do oryginalnego materiału