ARiMR kontroluje gospodarstwa — deklaracja a stan faktyczny

3 tygodni temu

ARiMR kontroluje gospodarstwa, by zweryfikować deklaracje, które złożyli rolnicy w ramach kampanii dopłat bezpośrednich. W zadaniu tym Agencję wspomagają działające na jej zlecenie firmy.

ARiMR kontroluje gospodarstwa wykorzystując do tego celu dwie metody. Jedną z nich są wywiady terenowe oraz pomiary gruntów zadeklarowanych przez rolników. Druga z nich opiera się na wywiadach oraz analizie ortofotomap.

Weryfikacja danych, czyli ARiMR już kontroluje gospodarstwa

Trwają kontrole, które mają na celu weryfikację deklaracji, jakie złożyli rolnicy w ramach kampanii dopłat bezpośrednich i obszarowych na 2024 r. W ich czasie następuje porównanie informacji umieszczonych we wnioskach ze stanem faktycznym. Ponadto w ramach kontroli poddaje się analizie dokumentację posiadaną przez rolników wnioskujących o wsparcie. Dzięki temu kontrolerzy mogą ustalić, czy zobowiązania podjęte przez wnioskodawców są realizowane, a przyznane im środki finansowe prawidłowo wykorzystywane.

Kontrole mają m.in. na celu pozyskanie dokumentów, które dotyczą realizacji ekoschematów zadeklarowanych we wniosku o płatności bezpośrednie.

Kto dokonuje kontroli gospodarstw?

Kontrole prowadzą pracownicy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Ponadto do gospodarstw mogą dotrzeć kontrolerzy działający na zlecenie Agencji. Kontrolerzy mogą się kontaktować z rolnikami osobiście, telefonicznie lub za pośrednictwem poczty elektronicznej. Posiadają oni imienne upoważnienia, które wydała im Agencja i są zobowiązani na prośbę zainteresowanych osób je okazać (również w formie skanu w czasie komunikacji e-mailem).

Lista firm mających zezwolenie na dokonywanie kontroli jest dostępna na stronie ARiMR w zakładce Kontrole Beneficjentów, w części Kontrole — płatności bezpośrednie, na stronie Zasady realizacji kontroli.

W jaki sposób ARiMR kontroluje gospodarstwa?

Kontrolerzy wykonują swoją pracę na dwa sposoby. Pierwszy z nich opiera się na inspekcji terenowej, w czasie której kontrolerzy dokonują pomiarów gruntów zadeklarowanych przez rolników. zwykle do tego celu wykorzystują technikę GPS.

Druga z metod opiera się na łącznym wykorzystaniu ortofotomap terenu, na którym znajdują się kontrolowane grunty oraz wyników wywiadu terenowego. Metodę tę, nazywaną FOTO, wykorzystuje się na losowo wybranych obszarach na podstawie analizy ryzyka. W tym wypadku kontrole obejmują te gospodarstwa, które mają wszystkie działki na terenie objętym kontrolą (obszary jednej lub kilku gmin).

Źródło: www.gov.pl

Idź do oryginalnego materiału