Autor: FWG
Właściciel firmy Press Glass, założyciel Fundacji Wolności Gospodarczej i liberał – Arkadiusz Muś w programie „Gospodarka! Głupcze” opowiedział o tym, dlaczego wspólna Europa, wolność gospodarcza i zaangażowanie obywatelskie to dziś wartości, których trzeba nie tylko bronić, ale też głośno promować.

Przełom: Unia Europejska i etyka w biznesie
Jak wspomina Muś, prawdziwy rozwój jego firmy nastąpił po wejściu Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku. – To był przełom. Zaczęliśmy się spotykać z przedsiębiorcami z Niemiec i Skandynawii. Uczyłem się od nich etyki i metod prowadzenia biznesu, a nie tylko traktowałem jak rynek zbytu.
Dzięki integracji z rynkiem unijnym Press Glass stał się europejskim liderem w swojej branży, ale – co równie ważne – zaczął działać według nowoczesnych zasad.
Przedsiębiorcy muszą patrzeć szerzej
W rozmowie z Kazimierzem Krupą Muś podkreśla także społeczną rolę biznesu. – Poza tym, iż przedsiębiorcy tworzą miejsca pracy i dobra, powinni też kreować rzeczywistość. W czasach populizmu i dezinformacji to właśnie przedsiębiorcy, którzy podróżują, mają dostęp do wiedzy i porównania, powinni być bardziej aktywni – mówi.
I dodaje, iż skupienie wyłącznie na własnym komforcie to za mało – potrzeba większego zaangażowania na rzecz społeczeństwa obywatelskiego.
Liberalizm nie jest obelgą
– Uważam się za liberała i nie wstydzę się tego. Przeciwnie – mówię o tym głośno, gdzie tylko mogę – zaznacza Muś, ubolewając, iż w polskiej debacie pojęcie liberalizmu zostało wypaczone.
Przypomina, iż klasyczny liberalizm to nie tylko wolny rynek, ale też odpowiedzialność, ograniczone państwo i szacunek do reguł i dodaje: – Liberalizm odzwierciedla najpiękniejsze wartości, jakie ludzie powinni mieć i ja tak postrzegam liberalizm. W każdym miejscu podkreślam, iż jestem liberałem.
Potrzeba politycznej reprezentacji
Muś opowiada również o działalności Fundacji Wolności Gospodarczej, którą założył cztery lata temu. Fundacja wspiera inicjatywy obywatelskie i promuje m.in. wartości wolnorynkowe, praworządność i przyjęcie euro w Polsce. – To bardzo prężna organizacja – stwierdza Muś i dodaje: – Wokół euro narosło wiele populistycznych mitów, a przecież nie znam kraju w strefie euro, który chciałby z niego zrezygnować.
W jego ocenie dziś potrzebne jest większe zjednoczenie środowisk liberalnych, także polityczne. – Żadna inna grupa nie będzie lepiej zarządzać gospodarką niż liberałowie – mówi bez ogródek.
Zachęcamy do obejrzenia całej rozmowy w FMC 27 News z Arkadiuszem Musiem, która jest nie tylko inspirującą opowieścią o sukcesie, ale też mocnym głosem w obronie wolności i rozsądku w debacie publicznej:
ZOBACZ INNE AKTUALNOŚCI
-
-
-
-
- „Jestem za Godnością”. Trwa V edycja Tour de Konstytucja>>
- Tatała w „Magazynie Ekonomicznym”: O efektywności rządzenia i kosztach protekcjonizmu>>
- W wyborach 2027 roku wolnorynkowcy potrzebują własnej partii [Okiem Liberała]>>
-
-
-