Atak Hamasu na Izrael. Terroryści nie używają już BTC – mają dużo lepsze narzędzie

1 rok temu

W walce Izraela z finansowaniem wspieranych przez Iran grup bojowników, od Hamasu po Hezbollah coraz większą rolę odgrywa gwałtownie rozwijająca się sieć kryptowalut o nazwie Tron.

Z analizy dokonanej przez agencję Reuters wynika, iż od 2021 r. mamy do czynienia z gwałtownym wzrostem liczby ataków na portfele Tron i spadek liczby przejęć portfeli Bitcoin. – Wcześniej był to Bitcoin, a teraz nasze dane pokazują, iż organizacje terrorystyczne coraz częściej faworyzują Tron – powiedział Mriganka Pattnaik, dyrektor generalny nowojorskiej firmy analitycznej Merkle Science. W rozmowie z dziennikarzami agencji zwrócił on uwagę na szybsze czasy transakcji, niskie opłaty i stabilność Tron.

Dlaczego właśnie Tron?

Według oficjalnych danych w okresie od lipca 2021 r. do października 2023 r. Izraelskie Krajowe Biuro ds. Zwalczania Finansowania Terroryzmu (NBCTF) zamroziło 143 portfele Tron, które jego zdaniem były powiązane z „wyznaczoną organizacją terrorystyczną” lub wykorzystywane do „poważnego przestępstwa terrorystycznego”.

Dodajmy, iż w atakach Hamasu na Izrael z 7 października zginęło około 1200 osób. Późniejsze izraelskie bombardowania i inwazja naziemna na Strefę Gazy zabiły około 14 000 osób. W odpowiedzi Izrael zintensyfikował również kontrolę finansowania Hamasu.

Hayward Wong, rzecznik firmy Tron, która jest zarejestrowana na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych, powiedział, iż wszystkie technologie mogą teoretycznie zostać wykorzystane do wątpliwych działań, podając jako przykład dolary amerykańskie wykorzystywane do prania pieniędzy. Wong podkreślił, iż firma nie ma kontroli nad osobami korzystającymi z jej technologii i iż nie jest powiązana z grupami zidentyfikowanymi przez Izrael.

Tymczasem prawie dwie trzecie izraelskich konfiskat Tronu – 87 – miało miejsce w tym roku (w tym 39 portfeli, o których władze Izraela powiedziały w czerwcu, iż należały do libańskiego Hezbollahu, a 26, w przypadku których Izrael stwierdził miesiąc później, iż należały do Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu, sojusznika Hamasu, który przyłączył się do ataku na Izrael ze Strefy Gazy). Konfiskaty objęły również 56 portfeli Tron, które według NBCTF były powiązane z Hamasem (w tym 46 w marcu ubiegłego roku, które były powiązane z jedną firmą zajmującą się wymianą pieniędzy w Strefie Gazy o nazwie Dubai Co. For Exchange).

BTC idzie w odstawkę

W tym miejscu przypomnijmy, iż kilka tygodni po ataku Hamasu Izrael ogłosił swoje największe jak dotąd zajęcie kont kryptowalutowych, zamrażając około 600 kont, które połączył z Dubai Co., bez podania, które sieci kryptowalutowe lub monety były używane. Ponad 10 osób, których fundusze zostały zamrożone w wyniku tego zajęcia, powiedziało agencji Reuters, iż korzystało z Tron. Użytkownicy ci handlowali kryptowalutami, aby wspomóc swój biznes lub finanse osobiste i zaprzeczyli jakimkolwiek powiązaniom z Hamasem lub Islamskim Dżihadem.

Przypomnijmy, iż zbrojne skrzydło Hamasu, które zbierało fundusze kryptowalutowe od co najmniej 2019 r., oświadczyło w kwietniu, iż zaprzestanie zbierania funduszy Bitcoin.. Co ciekawe, Hamas w oświadczeniu nie wspomniał o Tronie.

Idź do oryginalnego materiału