Sky Mavis, twórca gry Web3 Axie Infinity, z pomocą norweskich władz i FBI odzyskał aktywa o wartości 5,7 miliona dolarów. Te zostały skradzione podczas pamiętnego ataku na Ronin Bridge w 2022 roku. Zdaniem FBI za Sky Mavis, twórca gry Web3 Axie Infinity, z pomocą norweskich władz i FBI odzyskał aktywa o wartości 5,7 miliona dolarów. Zdaniem FBI za tamtym atakiem stoi północnokoreańska grupa Lazarus.
Sky Mavis odzyskuje 5,7 mln USD
Firma ogłosiła szczęśliwe odzyskanie funduszy na platformie X, dziękując Økokrim (Norweskiemu Narodowemu Urzędowi Śledczemu ds. Przestępstw Gospodarczych i Środowiskowych) oraz FBI za pomoc. Poinformowali też, iż 15% odzyskanych środków zostanie przeznaczonych na pokrycie kosztów odzyskiwania aktywów, a pozostałe 85% trafi na konto Axie Infinity.
Studio gier przekazało też swojej społeczności, iż ponad 40 mln USD w aktywach wciąż czeka na podjęcie. Kwota ta została zamrożone przez organy ścigania. Nie podano żadnego konkretnego terminu ich odzyskania. Firma zaznaczyła, iż proces ten może zająć jeszcze trochę czasu.
Atak na Ronin Bridge w 2022 roku
29 marca 2022 roku, Ronin Bridge, kluczowa infrastruktura blockchain dla gry Web3 Axie Infinity, padł ofiarą jednego z największych ataków hakerskich w historii kryptowalut. W jego wyniku skradziono łącznie 25,5 mln USDC oraz 173,600 Ethereum w dwóch oddzielnych transakcjach. Przestępcy do zainicjowania fałszywych wypłat wykorzystali zhakowane klucze prywatne. W sumie skradziono wówczas aktywa o wartości ponad 600 milionów dolarów. Według raportu FBI, za atakiem stała północnokoreańska grupa Lazarus, znana z licznych cyberataków na instytucje finansowe na całym świecie .
Ci uzyskali dostęp do pięciu z dziewięciu kluczy prywatnych używanych przez węzły walidacyjne Ronin Network. Dzięki temu niemal bezszelestnie mogli zatwierdzić fałszywe transakcje, co umożliwiło wyprowadzenie środków.
Aby zrekompensować straty, Sky Mavis zebrał 150 mln USD w rundzie finansowania zorganizowanej przez Binance już w kwietniu 2022 roku. W tym samym miesiącu ustalili nagrodę 1 miliona dolarów za znalezienie błędów, mające na celu wykrycie i wyeliminowanie potencjalnych luk w grach, rozszerzeniach, portfelach i sieci Ronin.
Duże grupy hakerskie, takie jak Lazarus, są niestety znane ze swojej skuteczności w zacieraniu śladów. Używają zaawansowanych technik prania pieniędzy, aby utrudnić śledzenie skradzionych aktywów. Wiele z tych technik obejmuje użycie mikserów kryptowalutowych, zdecentralizowanych giełd i innych narzędzi do ukrywania transakcji.