Końcówka 2024 roku przynosi kolejne uzupełnienie listy podmiotów przed którymi ostrzega Komisja Nadzoru Finansowego. Urząd opublikował informację, w której ostrzega przed 7 firmami / osobami. Wśród nich są także „platformy inwestycyjne”, działające bez jakichkolwiek zezwoleń. Szczegóły poniżej.
KNF ostrzega przed 7 podmiotami
Lista ostrzeżeń publicznych KNF to lista podmiotów wobec, których prowadzone jest postępowanie w prokuraturze. Są to zwykle firmy, osoby lub fikcyjne twory, wobec których zaszły podejrzenia łamania przepisów prawa i regulacji związanych z inwestycjami, finansami i nie tylko. W praktyce to bardzo często typowi oszuści, których jedynym celem jest wyłudzenie środków lub danych personalnych od potencjalnych ofiar. Są to także firmy, które naruszyły przepisy polskiego prawa w kwestii swojej działalności np. w kwestii reklamy, informacji zawartych na stronie i nie tylko. Ale nie zawsze.
Tym razem na listę trafiły zarówno podmioty udające „platformy inwestycyjne”, jak i zarejestrowane w Polsce firmy związane m.in. z branżą kredytową. Z punktu widzenia inwestowania należy uważać na pierwsze dwie pozycje, czyli platformy: Investingunity oraz Ami Solutions.
KNF ostrzega przed:
- Platforma Investingunity posługująca się adresami stron internetowych: investing-unity.com, investing-unity.biz, investingunity.com
- Platforma inwestycyjna posługująca się adresami stron internetowych: www.amisolutions.co oraz www.ami-solution.net (nazwa handlowa: „Ami Solutions”)
- Łukasz Skliniorz Platforma Finansowa, Łukasz Skliniorz Platforma Finansowa Lanckorona, Łukasz Skliniorz Korona Finanse, Łukasz Skliniorz Doradztwo kredytowe sloan
- Credit Royal sp. z o.o.
- Dziesiątka Finanse SA (obecnie: Elektronika Rent SA)
- CK Money sp. z o.o. (obecnie: Cash Capital 4 You sp. z o.o.)
- CK Investments 2 sp. z o.o. (obecnie: Property Advisors Group sp. z o.o.)
Zachowajcie czujność!
Na rynku funkcjonuje wiele scamów oraz osób podszywających się pod legalnie działające firmy, których cały czas przybywa. Takie podmioty tylko czekają na nieuważnego inwestora, który padnie ich ofiarą. Odzyskanie środków nie zawsze jest możliwe. Oprócz zgłoszenia sprawy na policję czy do instytucji regulującej rynki finansowe (np. Komisja Nadzoru Finansowego), warto jednak zapoznać się z informacjami, które mogą być pomocne w walce o odzyskanie pieniędzy.
Przestrzegamy przed korzystaniem z usług firm nielicencjonowanych. Przed otwarciem konta zawsze upewnij się czy dany broker posiada odpowiednie regulacje i zezwolenia u wskazanej instytucji nadzorującej rynek finansowy.