Podczas operacji policyjnej wymierzonej w przemyt, w pobliżu centrum handlowego Vadi Istanbul w Turcji zatrzymano attaché wojskowego z Azerbejdżanu, pułkownika-lejtnanta Gahramana Szamila oghlu Mammadova. W taksówce, którą podróżował, znaleziono 70 kg złota.
Incydent wywołał szeroko zakrojone śledztwo z udziałem władz Azerbejdżanu i Turcji. Wstępne ustalenia wskazują, iż proceder przemytu mógł wykorzystywać immunitet dyplomatyczny do unikania kontroli granicznych. Rola Mammadova pozostaje niejasna – śledczy badają, czy był bezpośrednim uczestnikiem przestępstwa, czy został w nie uwikłany nieświadomie. Kluczowymi obszarami dochodzenia są pochodzenie złota oraz sieć osób zaangażowanych w proceder.
Jak podają tureckie media, wcześniej określając Mammadova inicjałami M.G.Sh., twierdził on, iż złoto należy do niego i przedstawił się jako dyplomata azerbejdżański. W przeszłości pełnił funkcję asystenta attaché wojskowego w ambasadzie Azerbejdżanu w USA, a ostatnio został mianowany attaché wojskowym w Arabii Saudyjskiej.
Azerbejdżańska Służba Bezpieczeństwa Państwowego wszczęła przeciwko Mammadovowi sprawę karną na podstawie kilku artykułów Kodeksu Karnego, w tym artykułu 12.1 (eksterytorialne zastosowanie prawa karnego), artykułów 206.3.2 i 206.3.3 (przemyt znacznych ilości lub przez zorganizowane grupy) oraz artykułu 341.1 (nadużycie lub przekroczenie uprawnień służbowych). Sąd wojskowy w Baku nakazał aresztowanie go na cztery miesiące na czas prowadzenia dochodzenia.
informator związany z postępowaniem w rozmowie z RFE/RL:
„Gahraman Mammadov nie przyznaje się do winy. W sądzie powiedział, iż nie akceptuje oskarżeń o przemyt złota”Ujawniono również, iż Mammadov jest bratem akademika Gariba Szamila oghlu Mammadova, znanej postaci w Azerbejdżanie i wiceprzewodniczącego organizacji rejonowej Partii Nowy Azerbejdżan w dzielnicy Yasamal. Sprawa wzbudziła pytania o potencjalne powiązania z innymi wpływowymi osobami lub grupami. Władze Azerbejdżanu zobowiązały się do dokładnego zbadania sprawy w ramach prawa międzynarodowego. Oczekuje się także działań zapobiegawczych, w tym zaostrzenia nadzoru nad działalnością dyplomatyczną.
Przed ostatnim stanowiskiem w Arabii Saudyjskiej Mammadov pełnił różne funkcje w Ministerstwie Obrony Azerbejdżanu w latach 2017–2021. Jego zatrzymanie zwróciło uwagę na ryzyko nadużyć związanych z przywilejami dyplomatycznymi oraz potrzebę reform w mechanizmach nadzoru.