Bałtyk bezpieczniejszy dla ludzi i środowiska – NATO oczyszcza morze z powojennych min

7 godzin temu

Okręty NATO wzmacniają bezpieczeństwo ekologiczne, żeglugowe i militarne Morza Bałtyckiego. Właśnie zakończyła się tegoroczna edycja operacji Open Spirit, w trakcie której odnaleziono pierwszą historyczną minę – jej unieszkodliwienie ograniczy zagrożenie dla środowiska i żeglugi w regionie.

Historyczne odkrycie miny – NATO odnotowuje znalezisko podczas operacji Open Spirit 25 na Morzu Bałtyckim

Okręt FS Andromede, należący do marynarki wojennej Francji, zlokalizował historyczną minę morską pochodzącą z czasów wojny. To pierwsze takie znalezisko w trakcie trwającej operacji Open Spirit 25. Materiał wybuchowy odnaleziono około 38 mil morskich od wejścia do portu w Kłajpedzie na Litwie.

Odnaleziona mina. Fot. Marcom

Jednostka operuje w tej chwili w składzie Stałej Grupy NATO do Zwalczania Min Morskich 1 (Standing NATO Mine Countermeasures Group 1). Zgodnie z procedurami, mina zostanie zniszczona na morzu, gdy tylko będzie to możliwe w bezpiecznych warunkach.

Celem NATO – bezpieczne dno Bałtyku

Operacja Open Spirit to cykliczne ćwiczenia NATO prowadzone w basenie Morza Bałtyckiego od 1997 roku. Organizują je na zmianę Estonia, Łotwa i Litwa. Ich głównym celem jest oczyszczanie dna morskiego z niebezpiecznych pozostałości po I i II wojnie światowej. Tylko w litewskich wodach odkryto dotąd ponad 200 min, bomb i torped oraz wraki 17 statków i dwóch samolotów.

W tegorocznej edycji, która odbywała się w dniach 9–23 maja na wodach terytorialnych i w wyłącznej strefie ekonomicznej Litwy, wzięło udział 12 okrętów wojennych, a także zespoły nurków, trałowców i specjaliści podwodni z 13 państw NATO. Operacja znacząco przyczyniła się do zmniejszenia ryzyka dla żeglugi, rybołówstwa oraz środowiska naturalnego.

Bałtyk pod szczególnym nadzorem

Morze Bałtyckie ma dziś wyjątkowe znaczenie strategiczne – to istotny szlak handlowy i przestrzeń dla rozwoju infrastruktury energetycznej, zwłaszcza odnawialnej. Jednocześnie region ten staje się coraz bardziej podatny na zagrożenia hybrydowe, w tym sabotaż krytycznej infrastruktury.

W ciągu ostatnich 15 miesięcy uszkodzono co najmniej 11 kabli podmorskich odpowiedzialnych za komunikację i przesył energii. Incydenty te zwiększyły obawy o celowe działania destabilizujące ze strony państwowych i niepaństwowych aktorów. Wywołały także debatę w krajach NATO o odporności energetycznej i bezpieczeństwie infrastruktury podwodnej.

W efekcie Morze Bałtyckie znalazło się w centrum uwagi społeczności międzynarodowej jako najważniejszy obszar nie tylko dla bezpieczeństwa militarnego, ale również ekologicznego i gospodarczego.

Wczoraj nasze służby obserwowaly tankowiec z “floty cieni” manewrujący w pobliżu kabli energetycznych łączących Polskę i Szwecję.
Tankowiec znajdował się poza Polską Wyłączną Strefą Ekonomiczną.
Wieczorem w rejon Bałtyku został wysłany samolot patrolowy Brygady Lotnictwa… pic.twitter.com/29JJgkLZTv

— Władysław Kosiniak-Kamysz (@KosiniakKamysz) May 21, 2025

“>

Źródło: Story by Public Affairs Office at MARCOM, NATO Review/Klaudia Maciata, Portal X/Marynarka Wojenna RP/Władysław Kosiniak-Kamysz

Idź do oryginalnego materiału