Bank Centralny Rosji odnotował znaczny wzrost liczby przestępstw, informując opinię publiczną aż o 5735 oszustwach finansowych i 2944 piramidach finansowych.
To bardzo niepokojące zjawisko, bo nagle okazuje się, iż niemal wszystkie oszustwa finansowe w Rosji są w jakiś sposób powiązane z kryptowalutami.
Bank Centralny Rosji walczy z piramidami finansowymi
Działania te idą w parze ze znacznym wzrostem liczby oflagowanych podmiotów zaangażowanych w działalność, która jest niezgodna z prawem. To wzrost aż o 15,5 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim.
Według ustaleń Banku Centralnego urok kryptowalut polega na obietnicy anonimowości i transakcji bez granic, co czyni je kuszącym elementem różnych nielegalnych schematów. W 2023 r. większość piramid finansowych i działających na granicy prawa brokerów oferowało swoim odbiorcom inwestycje w wewnętrzne tokeny lub przyjmowało wpłaty w kryptowalutach. Zmiana ta podkreśla niepokojący trend – zidentyfikowano bowiem aż 2944 przypadki piramid związanych z kryptowalutami, co stanowi wzrost aż o 150 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim.
Z raportu można dowiedzieć się również o pojawieniu się tzw. „pseudo-brokerów”, czyli podmiotów podszywających się pod legalnych uczestników rynku papierów wartościowych. Według serwisu Decrypt, nielegalni dealerzy walutowi w dużym stopniu wykorzystują kryptowaluty, aby ukryć swoją nielegalną działalność. Dokument zwraca również uwagę na ewoluującą taktykę oszustów finansowych, w szczególności wykorzystanie przez nich platform mediów społecznościowych jako narzędzi rekrutacyjnych. Jak się okazuje, wraz z rosnącą liczbą oszustw wykorzystujących kanały online do promocji, czas trwania tych programów uległ skróceniu, choć liczba ofiar rośnie.
Moskwa a kryptowaluty
W miarę jak Rosja walczy ze złożonością kryptowalut, nawigując między zwalczaniem oszustw a wykorzystywaniem technologii blockchain do manewrów politycznych, zdecentralizowany charakter kryptowalut stanowi dla tego kraju zarówno wyzwanie, jak i szansę. Należy podkreślić, iż mimo ograniczeń prawnych, społeczność kryptowalutowa w Rosji jest stosunkowo silna – funkcjonuje tam wiele firm, giełd oraz platform handlowych. Rosja wyraża również swoje zainteresowanie technologią blockchain, rozwijając własne projekty z jej udziałem.